Dożynkowe wieńce

  Wioletta WOJTKOWIAK <a href="mailto:wojtkowiak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>wojtkowiak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn ©M. Radzimowski

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn ©M. Radzimowski

  Dziewczęta z Żupawy przy swoim wieńcu: Ewelina Serafin, Ewelina Gorczyca, Anna Lasota, Basia Chochołek, Justyna Markiewicz, Jagoda Markiewicz, Joanna Markiewicz, Dominika Gorczyca. M. Radzimowski

  Dziewczęta z Żupawy przy swoim wieńcu: Ewelina Serafin, Ewelina Gorczyca, Anna Lasota, Basia Chochołek, Justyna Markiewicz, Jagoda Markiewicz, Joanna Markiewicz, Dominika Gorczyca.
  (fot. M. Radzimowski)

  Chociaż plony były słabe, to zabawa przednia. Rolnicy z Żupawy i Stalów, w gminie Grębów, świętowali na dożynkach parafialnych. Podziwiano piękne wieńce i dzielono się chlebem z tegorocznej mąki.
  Częstowano się chlebem i ciastem. M. Radzimowski

  Częstowano się chlebem i ciastem.
  (fot. M. Radzimowski)


  Pomimo rzęsistego deszczu, w poniedziałek do kościoła w Żupawie przybyło kilka tysięcy wiernych z obydwu wsi. Okazja do świętowania była potrójna - poświęcenie plonów, nowych polichromii w kościele i odpust ku czci patrona parafii świętego Maksymiliana Kolbego.

  Mszę świętą dziękczynną koncelebrował ksiądz biskup Edward Frankowski. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, której owoce w tym roku były wyjątkowo słabe. To wina gleby nieurodzajnej, bo piaszczystej i dotkliwej suszy. Życzył gospodarzom zdrowia i sił. Obiecał, że będzie się modlił za urodzaj w następnym roku.

  Potem barwny korowód podążył na plac przy szkole. Przygrywała wesoło strażacka orkiestra dęta. W pierwszej parze szli starostowie dożynek sołtys Żupawy Stanisław Wolak i Zenobia Pięta ze Stalów. Za nimi młodzież w strojach ludowych niosła siedem imponujących wieńców z kłosów, ziaren i kwiatów z motywami religijnymi oraz chleb i winogrona.

  - Każdy twórca chce mieć plon najładniejszy. To dla wszystkich okazja do wykazania się zdolnościami - mówi Barbara Bolek ze Stalów osiedla. Dwa tygodnie zajęło tutejszym mieszkańcom skonstruowanie i misterna dekoracja wieńca na wzór przydrożnej kapliczki z 1819 roku. Ile zużyto kłosów, słomek, ziarna, nie policzy nikt. Kapliczkę niosły sześciolatki z osiedla, na czele z Agatką Dul i Karolem Bolkiem.

  Okazały wieniec, w kształcie serca, z hostią uwiły dziewczęta z Żupawy. Już piąty rok z rzędu przypadła im ta rola. - Efekt piękny, jak zwykle - zachwala Jagoda Markiewicz. Osiemnasto- i dziewiętnastolatki, uczennice tarnobrzeskich szkół średnich poświęciły dla wieńca aż dwadzieścia wieczorów. - Tylko od 20 do 21. Potem grałyśmy w siatkówkę - śmieją się koleżanki.

  Na festynie dożynkowym nie wybierano najpiękniejszego wieńca, była tylko prezentacja. Konkurs odbędzie się w niedzielę w Grębowie. Kiedy niebo się wypogodziło, zabawa rozkręciła się na dobre.

  Panie z koła gospodyń wiejskich uwijały się, by poczęstować wszystkich uczestników zabawy własnymi wypiekami. Potem wyszły na scenę, żeby bawić ludzi przyśpiewkami, które same ułożyły.

  "Pracy ciężkiej w polu w Polsce nikt nie ceni. Chociaż Lepper walczy, sam nie może zmienić. Wszędzie bezrobocie, pracy bardzo nie ma. Ileż też młodzieży w Unii szuka chleba... Maszyny drożeją, paliwo nie tanie, rolnik zboże zbierze, za bezcen sprzedaje" - niosło się po wsi.

  - Taka nasza rzeczywistość - opowiada Janina Galek, szefowa koła gospodyń. - W Żupawie dopóki siarka była, było dobrze. Chociaż smród zdrowie niszczył, ale pieniążki były, była praca. Teraz są we wsi bezrobotni, którym do emerytury daleko. Młodzież zarabia na szkoły za granicą, a niektórzy nie wracają wcale.  Dożynki wojewódzkie w Turbi

  VI Dożynki Województwa Podkarpackiego 27 sierpnia odbędą się w Turbi koło Stalowej Woli. Będą to zarazem VIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego i X Gminy Zaleszany. Impreza zasięgiem przekracza granice województwa, bowiem zaprezentują się grupy wieńcowe z diecezji sandomierskiej, częściowo tylko obejmującej podkarpackie parafie. Ordynariusz sandomierski biskup Andrzej Dzięga objął dożynki swoim patronatem.

  Atrakcjami artstycznymi dożynek będą koncert piosenki biesiadnej Katarzyny Jamróz i występ Marcina Rozenka. /STAN/

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć