Dożynkowe wieńce

  Wioletta WOJTKOWIAK <a href="mailto:wojtkowiak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>wojtkowiak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn ©M. Radzimowski

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn

  Przejście barwnego korowodu z kościoła na festyn ©M. Radzimowski

  Dziewczęta z Żupawy przy swoim wieńcu: Ewelina Serafin, Ewelina Gorczyca, Anna Lasota, Basia Chochołek, Justyna Markiewicz, Jagoda Markiewicz, Joanna Markiewicz, Dominika Gorczyca. M. Radzimowski

  Dziewczęta z Żupawy przy swoim wieńcu: Ewelina Serafin, Ewelina Gorczyca, Anna Lasota, Basia Chochołek, Justyna Markiewicz, Jagoda Markiewicz, Joanna Markiewicz, Dominika Gorczyca.
  (fot. M. Radzimowski)

  Chociaż plony były słabe, to zabawa przednia. Rolnicy z Żupawy i Stalów, w gminie Grębów, świętowali na dożynkach parafialnych. Podziwiano piękne wieńce i dzielono się chlebem z tegorocznej mąki.
  Częstowano się chlebem i ciastem. M. Radzimowski

  Częstowano się chlebem i ciastem.
  (fot. M. Radzimowski)


  Pomimo rzęsistego deszczu, w poniedziałek do kościoła w Żupawie przybyło kilka tysięcy wiernych z obydwu wsi. Okazja do świętowania była potrójna - poświęcenie plonów, nowych polichromii w kościele i odpust ku czci patrona parafii świętego Maksymiliana Kolbego.

  Mszę świętą dziękczynną koncelebrował ksiądz biskup Edward Frankowski. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, której owoce w tym roku były wyjątkowo słabe. To wina gleby nieurodzajnej, bo piaszczystej i dotkliwej suszy. Życzył gospodarzom zdrowia i sił. Obiecał, że będzie się modlił za urodzaj w następnym roku.

  Potem barwny korowód podążył na plac przy szkole. Przygrywała wesoło strażacka orkiestra dęta. W pierwszej parze szli starostowie dożynek sołtys Żupawy Stanisław Wolak i Zenobia Pięta ze Stalów. Za nimi młodzież w strojach ludowych niosła siedem imponujących wieńców z kłosów, ziaren i kwiatów z motywami religijnymi oraz chleb i winogrona.

  - Każdy twórca chce mieć plon najładniejszy. To dla wszystkich okazja do wykazania się zdolnościami - mówi Barbara Bolek ze Stalów osiedla. Dwa tygodnie zajęło tutejszym mieszkańcom skonstruowanie i misterna dekoracja wieńca na wzór przydrożnej kapliczki z 1819 roku. Ile zużyto kłosów, słomek, ziarna, nie policzy nikt. Kapliczkę niosły sześciolatki z osiedla, na czele z Agatką Dul i Karolem Bolkiem.

  Okazały wieniec, w kształcie serca, z hostią uwiły dziewczęta z Żupawy. Już piąty rok z rzędu przypadła im ta rola. - Efekt piękny, jak zwykle - zachwala Jagoda Markiewicz. Osiemnasto- i dziewiętnastolatki, uczennice tarnobrzeskich szkół średnich poświęciły dla wieńca aż dwadzieścia wieczorów. - Tylko od 20 do 21. Potem grałyśmy w siatkówkę - śmieją się koleżanki.

  Na festynie dożynkowym nie wybierano najpiękniejszego wieńca, była tylko prezentacja. Konkurs odbędzie się w niedzielę w Grębowie. Kiedy niebo się wypogodziło, zabawa rozkręciła się na dobre.

  Panie z koła gospodyń wiejskich uwijały się, by poczęstować wszystkich uczestników zabawy własnymi wypiekami. Potem wyszły na scenę, żeby bawić ludzi przyśpiewkami, które same ułożyły.

  "Pracy ciężkiej w polu w Polsce nikt nie ceni. Chociaż Lepper walczy, sam nie może zmienić. Wszędzie bezrobocie, pracy bardzo nie ma. Ileż też młodzieży w Unii szuka chleba... Maszyny drożeją, paliwo nie tanie, rolnik zboże zbierze, za bezcen sprzedaje" - niosło się po wsi.

  - Taka nasza rzeczywistość - opowiada Janina Galek, szefowa koła gospodyń. - W Żupawie dopóki siarka była, było dobrze. Chociaż smród zdrowie niszczył, ale pieniążki były, była praca. Teraz są we wsi bezrobotni, którym do emerytury daleko. Młodzież zarabia na szkoły za granicą, a niektórzy nie wracają wcale.  Dożynki wojewódzkie w Turbi

  VI Dożynki Województwa Podkarpackiego 27 sierpnia odbędą się w Turbi koło Stalowej Woli. Będą to zarazem VIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego i X Gminy Zaleszany. Impreza zasięgiem przekracza granice województwa, bowiem zaprezentują się grupy wieńcowe z diecezji sandomierskiej, częściowo tylko obejmującej podkarpackie parafie. Ordynariusz sandomierski biskup Andrzej Dzięga objął dożynki swoim patronatem.

  Atrakcjami artstycznymi dożynek będą koncert piosenki biesiadnej Katarzyny Jamróz i występ Marcina Rozenka. /STAN/

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry On Line - Zagraj Reklama