Skarby są u nas

  Wioletta WOJTKOWIAK <a href="mailto:wojtkowiak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>wojtkowiak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Najcenniejsze starodruki z księgozbioru rodziny Tarnowskich można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

  Wśród 14 skarbów znalazł się jedyny zachowany do dziś egzemplarz pierwszego wydania "Odprawy posłów greckich", czy inkunabuł "Agendy wileńskiej" z 1499 roku.

  Prezentowane dzieła zostały wybrane z 3,5 tysiąca woluminów księgozbioru Tarnowskich, złożonego w depozycie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

  - Przed wojną zbiór liczył 16 tysięcy dzieł - przypomina hrabia Jan Tarnowski. Wolą jego rodziny jest, aby księgozbiór wrócił do zamku w Dzikowie, rodowej siedziby Tarnowskich.

  Jest na to szansa, ale nieprędko. Remont pałacowych wnętrz, gdzie ma powstać muzeum Tarnowskich, rozpocznie się za kilka miesięcy. Na prace potrzeba aż 12 milionów złotych. Władze Tarnobrzega mają na razie 3 miliony. Zdobywanie funduszy jest czasochłonne. Oddanie muzeum do użytku zapowiedziano na 2012 rok.

  Termin zakończenia remontu od dawna jest powodem cichego sporu między samorządem, a rodziną. Tarnowscy liczą, by muzeum zaczęło działać już w 2008 roku. - Dłużej niż dwa lata nie możemy czekać - powtórzył dziennikarzom podczas wernisażu Jan Tarnowski.

  Jeśli w Tarnobrzegu przez ten czas nie stworzy się warunków dla umieszczenia kolekcji, białe kruki mogą trafić do wrocławskiego "Ossolineum".

  Cenne dzieła można oglądać w bibliotece do 29 września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Miss Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Mister Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Mister Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie zdjęć