Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kolejki po "zimówki"

Paulina STROJNA <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
(pierwszy z lewej) Janusz Świerczyk, kierownik zakłady wulkanizacyjnego w Tarnobrzegu pomaga wybrać klientom odpowiednie opony na zimę.
(pierwszy z lewej) Janusz Świerczyk, kierownik zakłady wulkanizacyjnego w Tarnobrzegu pomaga wybrać klientom odpowiednie opony na zimę.
Mariusz Leśniewski z tarnobrzeskiego zakładu wulkanizacyjnego zmienia opony klientom z letnich na zimowe.
Mariusz Leśniewski z tarnobrzeskiego zakładu wulkanizacyjnego zmienia opony klientom z letnich na zimowe. Paulina Strojna

Mariusz Leśniewski z tarnobrzeskiego zakładu wulkanizacyjnego zmienia opony klientom z letnich na zimowe.
(fot. Paulina Strojna)

Zaatakowała nas zima. Szron na szybach, ślisko na jezdni - tak będzie już przez najbliższe kilka miesięcy. Kto nie zdążył zmienić opon na zimowe ma nie lada kłopot.

Śnieg, lód, błoto i fatalna widoczność - wszystko to sprawia, że jazda samochodem wymaga dużej uwagi i jeszcze większych umiejętności. Podstawą prowadzenia samochodu o tej porze roku jest wymiana opon.

- Jeśli temperatura schodzi poniżej siedmiu stopni Celsjusza, trzeba zmienić opony. Najlepiej w połowie października, bo wtedy nie ma dużego ruchu - tłumaczy Janusz Świerczyk, kierownik zakładu wulkanizacyjnego w Tarnobrzegu. Niektórzy mieszkańcy naszego regionu spóźnili się. Teraz stoją w kolejkach w zakładach wulkanizacyjnych i niecierpliwią się.

Zdarzają się ryzykanci, którzy przez cały rok jeżdżą na jednych oponach, co jest bardzo niebezpieczne.

- Samochód zimą na letnich oponach, które są twarde, nie ma przyczepności, łatwo wpaść w poślizg i trudno ruszyć z miejsca - mówi Wojtek Dębek, instruktor jazdy w Tarnobrzegu.

Śnieg utrudnia kierowcom życie. Nie tylko muszą ostrożniej jeździć, ale również odśnieżyć zasypany samochód.

- Śnieg musi być usunięty z szyby przedniej, tylniej oraz bocznych. Kierowca ma mieć prawidłową widoczność. W przeciwnym razie policjant może ukarać mandatem - tłumaczy Grzegorz Śmiech, komendant policji w Stalowej Woli.

Kierowcy powinni dostosować jazdę do trudnych warunków atmosferycznych. Przede wszystkim należy zdjąć nogę z gazu. - Tempo jazdy powinno być spokojne, nie należy wyprzedzać w zalesionych miejscach. Kierowca powinien zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że jest jednym z wielu użytkowników drogi - dodaje komendant.

Instrukcja

W zimie kierowcy najbardziej boją się, żeby nie wpaść w "poślizg". Głównym sprzymierzeńcem w walce z "poślizgiem" jest przyczepność auta, która zależy od kilku czynników: jakości opony, rodzaju nawierzchni jezdni, stopnia zużycia amortyzatorów, prędkości jazdy, zmiany prędkości poruszania się auta, zmian stabilności jazdy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie