Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drożej za ciepło

Klaudia TAJS <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Podwyżkę ciepła odczują przede wszystkim ci odbiorcy, którzy ogrzewają duże powierzchnie. Do nich zapewne należy Tarnobrzeski Dom Kultury.
Podwyżkę ciepła odczują przede wszystkim ci odbiorcy, którzy ogrzewają duże powierzchnie. Do nich zapewne należy Tarnobrzeski Dom Kultury. autor

Od 20 grudnia mieszkańcy Tarnobrzega zapłacą więcej za ciepło w mieszkaniach. Wzrośnie także cena ciepłej wody. Wprowadzenie korekty do obecnych stawek było następstwem styczniowych i kwietniowych podwyżek cen gazu.

Średnio w roku podwyżka wyniesie 2,6 procenta, czyli tylko nieznacznie przekroczy poziom inflacji roku 2006. O ile więcej zapłacą odbiorcy?

- Zakładając, że w tym sezonie grzewczym, będzie tak samo zimno, jak rok temu, odbiorca, który płacił za ciepło rocznie 1000 złotych, po podwyżce zapłaci o 26 złotych więcej - tłumaczy Grzegorz Żebrowski, dyrektor ds. Handlu, Rozwoju i Finansów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu.

MUSIELIŚMY...

- Mimo tak dużych i silnych podwyżek cen gazu, byliśmy jedną z ostatnich firm, która zastosowała korektę - mówi Grzegorz Żebrowski. - Dopiero siedem miesięcy po ostatniej podwyżce cen gazu, decydujemy się na wzrost naszych taryf. Tak duże przesunięcie w czasie podwyżki było możliwe dzięki podejmowanym przez spółkę działaniom restrukturyzacyjnym, polegającym na zwiększaniu efektywności gospodarowania, redukowaniu kosztów stałych i ograniczaniu strat na przesyłce.

KTO ZAPŁACI WIĘCEJ

Podwyżkę odczują przede wszystkim ci odbiorcy, którzy ogrzewają duże powierzchnie. Należą do nich miejscowe szkoły, urzędy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, jak również jeden z największych budynków Wojewódzki Szpital Zespolony. Okazuje się, że placówka w ramach oszczędności, ogrzewana jest nie tylko ciepłem dostarczanym przez PEC. Korzysta również z ogrzewania gazowego.

- Nasze opłaty z tytułu poboru ciepła zależą od tego, czy jesteśmy w sezonie grzewczym - tłumaczy Eliza Czerwińska, główna księgowa Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. - W zimie średnio do PEC-u płacimy od 40 do 50 tysięcy złotych miesięcy. Na podobnym pułapie są płatności za gaz. O tym, kiedy ogrzewamy ciepłem z PEC-u, a kiedy gazem, decydują nasze służby techniczne.

KIEDY NASTĘPNY WZROST?

Obecna taryfa obowiązuje od połowy grudnia 2005 roku do końca kwietnia 2007 roku. W kwietniu przyszłego roku, tarnobrzeski PEC będzie starał się o nową taryfę. Dziś dyrekcja przedsiębiorstwa nie może powiedzieć, czy nowe stawki będą wyższe, czy też utrzymają się na tym samym poziomie.

- Wszystko będzie zależało od tego, jak wzrosną ceny surowców po pierwszym stycznia 2007 roku - dodaje Grzegorz Żebrowski. - Słyszymy, że będą dalsze podwyżki cen gazu, węgla i energii elektrycznej. Nasze taryfy budowane są na bazie kosztów. Jeśli one rosną, to siłą rzeczy ceny za dostawę ciepła i ciepłej wody także rosną. Dyrekcja zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby podobnie jak w tym roku zapowiadany wzrost cen paliw nie przeniósł się bezpośrednio na ceny ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie