Wigilia na tarnobrzeskim rynku

  Wigilia na tarnobrzeskim rynku

  Wioletta WOJTKOWIAK <a href="mailto:wojtkowiak@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>wojtkowiak@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wigilia na tarnobrzeskim rynku

  ©M. Radzimowski

  Wigilia na tarnobrzeskim rynku

  ©M. Radzimowski

  Wydano półtora tysiąca porcji wigilijnych dań. M. Radzimowski

  Wydano półtora tysiąca porcji wigilijnych dań.
  (fot. M. Radzimowski)

  Nie była to wigilia dla ubogich, chociaż takich osób przyszło najwięcej. W przeddzień Wigili na placu Bartosza Głowackiego tarnobrzeżanie dzielili się opłatkiem, kosztowali świątecznych potraw, a każdy bez wyjątku zachwycał się żywą szopką.  Jadwiga Ostrowska z rozrzewnieniem patrzyła na dzieci karmiące kucyka, kozy i baranki.
  Chciała koniecznie sfotografować się przed szopką. - Tak mi cieplej i weselej, jak na to patrzę. Przypomina mi się moja młodość, wracam do tamtych lat, trzeba pamiętać o starej tradycji - uśmiechała się starsza pani.  Wielka wigilia i kolędowanie na tarnobrzeskiej starówce organizowane przez stowarzyszenie Nasz Tarnobrzeg i Kawalera Orderu Uśmiechu Stanisława Uziela zgromadziło w sobotę półtora tysiąca tarnobrzeżan. Elegancko odzianych radnych i tych, co cały dobytek mają przy sobie. Starych i młodych. Samotnych i rodziców z dziećmi.  ŻEBY POTRZEBUJĄCY NIE WIDZIELI OBOJĘTNOŚCI  Zanim złożyli sobie życzenia i zasiedli do wieczerzy licznie modlili się w kościele dominikanów podczas mszy świętej w intencji mieszkańców, którą odprawił biskup Edward Frankowski. Już na rynku Lasowiaczki i proboszczowie rozdawali opłatki.

  Błogosławił je biskup, życząc ludziom, żeby dzieląc się wyrażali sobie miłość, wielką dobroć, która jest sercach i którą trzeba sobie wzajemnie okazać.  - Boże pomagaj byśmy mogli każdego człowieka kochać, zwłaszcza tych, którym jest najtrudniej. Żeby potrzebujący nie widzieli obojętności wokół siebie. Przewodniczący rady miasta Jurand Lubas życzył w imieniu samorządowców spokojnych świąt.  Śpiewając radosne "Dzisiaj w Betlejem" mieszkańcy łamali się opłatkiem. - Dużo zdrowia, bo to najważniejsze i pieniędzy, bo niskie emerytury mamy. A leki kosztują - wzdychały panie Maria i Stasia. Potem bardzo chwaliły sycące wigilijne dania.  Z dymiących kotłów kucharze wydali półtora tysiąca porcji. Dania udało się przygotować dzięki sponsorom. Był czerwony barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, z kapustą, karp panierowany, kapusta z grochem. Można było dostać dokładkę, a jedzenia zostało jeszcze tyle, że obiecano rozwieść je chorym.  ŻEBYŚMY SIĘ SPOTKALI ZA ROK  - To coś dobrego. Nie tylko te potrawy, ale całe spotkanie. A dzieciom najbardziej podoba się szopka - chwalił Mariusz Rydzik, który pierwszy raz uczestniczył w miejskiej wieczerzy.  - Tak powinno być co roku, marzy mi się pasterka na placu i wspólne kolędowanie, tak jak teraz - dodała pani Kinga. Nie tylko jej spodobał się chórek "Dzikowianie", pięknie śpiewający kolędy Małgosia Kotwica i Jaś Smykla.  W trakcie kolacji członkowie stowarzyszenia Nasz Tarnobrzeg wydali potrzebującym 700 paczek żywnościowych. Były tam m.in. mąka, chleb, konserwy.  - Wszystko dobre, przyda się. Przecież ja zbieram makulaturę, bo za mało mam pieniędzy - wzruszyła się Janina Rytwińska, 77-letnia mieszkanka osiedla Stare Miasto. Przyszła na wigilię, żeby spotkać się ze znajomymi. Święta spędziła z mężem, zięciem i wnuczkami, którymi opiekuje się po śmierci córki. - Tylko zdrowia trzeba mi teraz - życzyła sobie przy opłatku.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć