Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą grzać wierzbą

Klaudia Tajs [email protected]
Przedstawiciele samorządów zainteresowani produkcją biomasy z uwagą obejrzeli prezentacje najnowszych technologii produkcji paliwa ze zrębek energetycznej wierzby.
Przedstawiciele samorządów zainteresowani produkcją biomasy z uwagą obejrzeli prezentacje najnowszych technologii produkcji paliwa ze zrębek energetycznej wierzby. K. Tajs
Wysokie ceny gazu i węgla powodują, że przedsiębiorstwa planują zmiany w sposobach ogrzewania.

Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy

Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy

- Tereny leżące w pobliżu rzeki Koprzywianki, to idealne miejsce do uprawy energetycznej wierzby. Uprawa wierzby, to także szansa dla naszych rolników, jak i miasta, które dziś budynki użyteczności publicznej ogrzewa gazem.

Rośnie liczba samorządów, które chcą zmienić tradycyjny opał na zrębki energetycznej wierzby. O zastosowaniu wierzby oraz przeróbce technologicznej dowiedzieli się na spotkaniu zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Nowej Dębie.

Czwartkowe spotkanie było okazją nie tylko do zapoznania się z najnowszą technologią przerobu wierzby zaprezentowaną przez przedstawiciela firmy produkującej urządzenia, ale również do wymiany doświadczeń z pracownikami nowodębskiego przedsiębiorstwa, które pierwsze plantacje wierzby zasadziło w 2001 roku. Do tej pory przedsiębiorstwo zasadziło wierzbę na ponad 80 hektarach.
W znacznej mierze obsiano nieużytki, których ze względu na słabą klasę gleb, nie chcieli dzierżawić od gminy rolnicy. Jako środek opałowy przedsiębiorstwo stosuje zrębki wierzby od trzech lat.

W ślady nowodębskiego przedsiębiorstwa chce pójść samorząd Nowego Targu, Koszyc, Dąbrowy Tarnowskiej, Grębowa, Stopnicy i Ustrzyk. Wśród tych, którzy z zainteresowaniem oglądali kotły, służące do produkcji biomasy z wierzby był Marek Jońca, burmistrz pobliskiej Koprzywnicy. - Nasza gmina nie ma własnej ciepłowni, dlatego też budynki użyteczności publicznej ogrzewamy gazem - mówi Marek Jońca. - To ogromny wydatek dla naszego budżetu. Uważam, że uprawa wierzby, to ogromna szansa dla rolników, których pola graniczą z rzeką, gdzie panuje ogromna wilgotność, dlatego nie są uprawiane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie