Protest sióstr

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wśród protestujących jest też 10 sióstr z naszego regionu

  Wśród protestujących jest też 10 sióstr z naszego regionu ©archiwum

  Pielęgniarki ze Stalowej Woli i Mielca są już w Warszawie. W niedzielę do protestu dołączą tarnobrzeżanki.
  Wśród protestujących jest też 10 sióstr z naszego regionu

  Wśród protestujących jest też 10 sióstr z naszego regionu ©archiwum

  - Śpiwory i koce przywieźli nauczyciele. Obiady wożą dla nas z pobliskich szpitali. Czujemy takiego "powera" jak nigdy do tej pory. Dlatego do domu przyjechałam tylko na jednej dzień. Jutro rano wracam do Warszawy - relacjonowała wczoraj szefowa związku zawodowego pielęgniarek i położnych na Podkarpaciu Halina Kalandyk.

  Pierwsza grupa pielęgniarek z Podkarpacia na czele z przewodniczącą związku zawodowego zjawiły się w Warszawie już w poniedziałek.
  Panie w proteście przed budynkiem kancelarii premiera zmieniają się co dobę. Halina Kalandyk wytrwała chyba najdłużej. Do domu, ale tylko na chwilę, wróciła w piątek o drugiej w nocy. Ale wczoraj zapowiadała, że już dziś rano rusza znowu do stolicy. - Przyjechałam, żeby ugotować gołąbki dla rodziny. A do Warszawy wiozę krzesełka dla pielęgniarek. Jedzenie wieźć nie muszę. Warszawiacy nas zaopatrują - wyjaśniała.
  Mówi, że po raz pierwszy - a wie o tym dobrze, bo w manifestacjach uczestniczy od dziesięciu lat - protest pielęgniarek zyskał tak szerokie poparcie. Aprobatę dla ich działań wyrażają Solidarność i OPZZ. Dodają słowa otuchy nauczyciele. Chcą je bronić przed policją górnicy. - Zresztą od soboty zaczynamy z górnikami wspólny protest. Ma ich przyjechać do Warszawy 13 tysięcy - dopowiada Halina Kalandyk.
  Przed kancelarią premiera była wczoraj Wiesława Wojtala, szefowa związku zawodowego pielęgniarek w Stalowej Woli. - W tej chwili nic się nie dzieje - mówiła po godzinie 15. - Nikt z rządu do nas nie wyszedł. Żadnych negocjatorów.

  Pielęgniarka nie traciła jednak ducha. - Zmęczone, przemoczone, bo przed chwilą była ulewa, ale w sympatycznych nastrojach. To przez tę atmosferę. Warszawiacy przynoszą ciepłe napoje, machają rękami z samochodów. Czujemy, że ludzie naprawdę są z nami - opisywała.
  Jej koleżanki z bloku operacyjnego stalowolskiego szpitala w tym czasie pilnie śledziły najnowsze wieści z Warszawy w telewizji. - Dziewczyny! Trzymajcie się! - wykrzykiwały do ekranu telewizora.

  Położna Agnieszka Skawińska z mieleckiego szpitala wylicza: - Po 20 latach pracy zarabiam 1200 złotych razem z wynagrodzeniem za noce i święta. Musi się coś zmienić.
  Przed budynkiem kancelarii koczowało wczoraj sto podkarpackich pielęgniarek. Przyjechały z Jarosławia, Przemyśla, Lubaczowa, Stalowej Woli, Kolbuszowej, Rzeszowa, Mielca. W niedzielę dołączą protestujące z Tarnobrzega, a w poniedziałek z Jarosławia i Dębicy. - Jak długo wytrwamy? Tyle, ile trzeba. Ale liczmy, że rząd nie wytrzyma presji. W środę się wszystko zakończy - przewidywała szefowa podkarpackich pielęgniarek.

  Pielęgniarki domagają się podwyżki pensji. Chcą, aby najniższe wynagrodzenie osób wykonujących ten zawód wynosiło trzy tysiące złotych "na rękę".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć