Paweł Stec sam buduje samoloty

  Paweł Stec sam buduje samoloty

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Konstruktor posiada już część planów do swojej awionetki.

  Konstruktor posiada już część planów do swojej awionetki. ©K. Tajs

  Inżynier Paweł Stec z Nowej Dęby sam buduje samolot i marzy o wspólnym locie z niedawno poślubioną żoną.
  Konstruktor posiada już część planów do swojej awionetki.

  Konstruktor posiada już część planów do swojej awionetki. ©K. Tajs

  - Piotrek jest chlubą naszego zakładu i mamy nadzieję, że jak wybuduje awionetkę, zabierze nas w podróż - mówią pracownicy i dyrekcja firmy Cav Aerospace Limited z Nowej Dęby, produkującej podzespoły dla lotniczego potentata lotniczego, jakim jest brytyjski Airbus.

  Konstruktor jest pełen optymizmu i ma nadzieję, że w podniebną podróż zaprosi kolegów za dwa lata. Pomysł budowy własnego samolotu zrodził się jeszcze w czasach studenckich, kiedy na Politechnice Rzeszowskiej studiował budowę maszyn i lotnictwo.
  - W tamtych czasach latałem trochę na paralotni - wspomina inżynier Piotr Stec. - Tam w górze jest zupełnie inny świat, inne otoczenie, inne podejście do życia. Niestety, ale natłok różnych obowiązków sprawił, że musiałem zejść na ziemię. Mimo to, nie zapomniałem tego, co zobaczyłem w górze.

  TAKI BĘDZIE

  Rzeszowska uczelnia bardzo dobrze przygotowała młodego inżyniera nie tylko do pracy w zawodzie, ale także do realizacji własnej pasji. Co prawda na studiach niewielka liczba godzin była poświęcona sterowaniu w płatowcach, ale, jak zauważa inżynier, nie stanowi to aż tak dużej przeszkody przy budowie własnego samolotu.

  - Będzie to dwuosobowa awionetka, która jest bardzo łatwa do samodzielnego złożenia - zapewnia konstruktor. - Takie samoloty składają lekarze i księgowi. Oczywiście podstawą są plany, które większość osób kupuje. Potem dokupują tylko materiały, wycinają elementy i składają w całość. Jeszcze inni kupują tak zwane kity czy wycięte materiały, składają, wkładają silnik i lecą.
  ZACZYNA OD PLANÓW

  Koszt budowy samolotu przy samodzielnej pracy wynosi około 40 tysięcy złotych. - Jeśli kupuje się gotowe plany, to jego budowa pochłonie około 60 tysięcy złotych - wylicza inżynier. Można też kupić gotowy samolot ze szmacianym pokryciem za 30 tysięcy złotych.

  Pan Piotr posiada już część planów. Jednak to za mało do budowy awionetki. Dlatego musi dokupić część dokumentacji. Przy złożeniu samolotu pomogą mu koledzy z pracy, którzy od dawna dopytują się o termin złożenia. - Najśmieszniejsze jest to, że do samolotu można zastosować zwykły silnik samochodowy, jaki używany jest w suzuki i subaru - wyjaśnia konstruktor. - Są to silniki modyfikowane i świetnie zdają egzamin. Ich zastosowanie znacznie obniża koszty budowy samolotu, gdyż cena silnika firmowego wyniosłaby 40 tysięcy złotych. Po co tyle płacić, skoro można zastosować używany silnik w dobrym stanie. Poddaje się go modyfikacji, dodaje przekładnie i leci się w górę.

  LOTY NAD DĘBĄ

  W pierwszą podniebną podróż młody inżynier planuje wybrać się za dwa lata. Chciałby, by towarzyszyła mu żona. - Samodzielna budowa nie jest łatwa i może trwać nawet trzy lata lub więcej, ale ja chcę się zmieścić w dwóch latach - zapowiada konstruktor.

  Na pewno pierwszy lot odbędzie się nad Nową Dębą. Pan Piotr zapewnia, że jest to teren o ogromnych walorach dla amatorów lotnictwa dwupłatowcami. - Duża liczba osób z terenu Dęby ma kontakty z Głównym Inspektoratem Lotnictwa Cywilnego, z których będą chciał skorzystać - dodaje. - To ważne, ponieważ wiele osób w kraju lata nielegalnie. Nie posiadają odpowiednich zezwoleń. Ja będę latał legalnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć