Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadali bezpieczeństwo na ulicach

Michał Dominik
Doktor Piotr Szulich, prorektor do spraw nauczania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, prezentuje najnowszą książkę uczelnianego wydawnictwa.
Doktor Piotr Szulich, prorektor do spraw nauczania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, prezentuje najnowszą książkę uczelnianego wydawnictwa.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu opublikowała książkę z ciekawymi statystykami.

Mieszkańcy Tarnobrzega najbardziej obawiają się agresywnych małolatów i nietrzeźwych osób. Najpewniej zaś czują się w okolicy swego miejsca zamieszkania. Bardzo mały procent respondentów ocenia pracę policji na piątkę.
Na potrzeby wydania książki opisującej bezpieczeństwo na ulicach Tarnobrzega przebadano 1200 osób. Sześciuset dorosłych mieszkańców miasta i tyle samo uczniów gimnazjów i liceów.

Jak tłumaczy doktor Marek Ziemba, współautor publikacji, głównym zamierzeniem napisania tej książki było sprawdzenie jak naprawdę jest z poczuciem bezpieczeństwa u tarnobrzeżan, zasięgając języka bezpośrednio u nich.

- Wiele przypuszczeń się potwierdziło, ale można z niej również wysnuć kilka ciekawych wniosków - mówi doktor Ziemba.

Na przykład prawie połowa ankietowanych nie wie jak nazywa się ich dzielnicowy, a tylko co dziesiąty kiedykolwiek się z nim kontaktował.

BOJĄ SIĘ ZEMSTY, NIE UFAJĄ POLICJANTOM

Dlaczego tak jest? Na to pytanie odpowiada kolejny punkt ankiety, sprawdzający z jakich powodów mieszkańcy siarkowego grodu nie chcą współpracować z policją.
Ponad 50 procent badanych nie robi tego w obawie przed zemstą chuliganów czy przestępców. Prawie tyle samo respondentów nie decyduje się na pomoc organom ścigania ze względu na zawiłe procedury przesłuchań, a 35 procent nie ma po prostu do nich zaufania.

WIĘCEJ PATROLI!

Jako receptę na bezpieczne ulice najwięcej tarnobrzeżan wskazało częste, piesze patrole policji.

Niestety, właśnie taki rodzaj patroli ankietowani spotykają bardzo rzadko. Jak pokazały wyniki, badani najczęściej widują w mieście policjantów w samochodach - taką odpowiedź zaznaczyło 94 procent respondentów. Tylko 21 procent jest zdania, że piesze patrole górują w Tarnobrzegu nad innymi formami pilnowania porządku.
Największego zagrożenia na ulicy respondenci upatrują w agresywnych małolatach oraz w osobach nietrzeźwych.

DOSTATECZNY DLA POLICJI

Co się tyczy nieletnich rozrabiaków, to aż 41 procent dorosłych ankietowanych popiera legitymowanie młodzieży po godzinie 22.

Według mieszkańców Tarnobrzega do najważniejszych zadań policji powinny należeć patrolowanie ulic oraz zatrzymywanie pijanych kierowców.
Tylko około trzech procent badanych ocenia pracę policji na piątkę. Najczęściej powtarzającą się oceną, jaką wystawili tej służbie respondenci, jest ocena dostateczna.

Niespodzianką dla wielu czytelników tej książki mogą okazać się statystyki udostępnione przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Otóż wskazują one, że nasilenie przestępczości w samym Tarnobrzegu jest większe niż ogólnie w całym województwie podkarpackim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie