Kulturalny budżet Tarnobrzega

  Kulturalny budżet Tarnobrzega

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Tarnobrzeski Dom Kultury chce pozyskać dotację na modernizację wnętrza.

  Tarnobrzeski Dom Kultury chce pozyskać dotację na modernizację wnętrza. ©W. Wojtkowiak

  Ponad 3 miliony złotych przeznaczy w tym roku tarnobrzeski samorząd na działalność instytucji kultury. Dyrektorzy nie narzekają, ale będą walczyć o dodatkowe pieniądze.
  Tarnobrzeski Dom Kultury chce pozyskać dotację na modernizację wnętrza.

  Tarnobrzeski Dom Kultury chce pozyskać dotację na modernizację wnętrza. ©W. Wojtkowiak

  Kwoty nie zawierają dotacji ministra kultury, przyznawanych zwykle w trakcie roku budżetowego, co pozwala szefostwu optymistycznie planować kulturalne inicjatywy.
  Miejska Biblioteka Publiczna
  Dostała w ubiegłym roku od miasta 1 milion 400 tysięcy złotych, w ciągu roku skapnęło jej jeszcze 160 tysięcy.

  - A w tym roku już na starcie mamy 1 milion 550 tysięcy. I nadzieję, że pieniędzy przybędzie, bo na koniec 2007 roku okazało się, że wykonaliśmy zadania na prawie 1,9 mln zł - mówi dyrektor Stanisława Mazur.

  Pobory pracowników to 71 procent przyznanego budżetu biblioteki. Pozostałe pieniądze idą na utrzymanie budynków i najważniejsze - zakup księgozbioru i promocję czytelnictwa.
  Dlatego biblioteka bardzo liczy na dotacje celowe od ministra kultury i marszałka województwa. - Organizujemy jubileuszową edycję własnego ogólnopolskiego konkursu "Życie wierszem pisane" i chcemy nadać bardziej uroczystą oprawę. Potrzebujemy pieniędzy na wyposażenie nowej siedziby filii nr 1.

  Tarnobrzeski Dom Kultury

  Otrzymał na ten rok 30 tysięcy złotych więcej. - Wyższa dotacja z pewnością uwzględnia inflację - mówi Piotr Markut, dyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Z 1 miliona 230 tysięcy złotych miejskiej dotacji około 900 tysięcy pójdzie na płace pracowników.

  Organizowanie imprez, które mają wierną widownię jak Barbórkowa Drama Teatralna i konkurs piosenki "Wygraj Sukces" nie byłoby możliwe gdyby nie dofinansowanie urzędu marszałkowskiego, pomoc sponsorów i różnych instytucji. Mając nadzieję na pozyskanie dotacji z ministerstwa dom kultury chce inwestować. - Czeka nas w tym roku przebudowa galerii, gdzie organizujemy wystawy oraz modernizacja systemu centralnego ogrzewania - planuje Markut.

  Muzeum Historyczne

  Z 380 tysięcy w ubiegłym roku do 400 tysięcy zwiększyło swój roczny budżet Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
  - Wystarczy na normalne funkcjonowanie muzeum, ale na zakupy sprzętu na przykład komputera przydałoby się coś jeszcze. Jednak nie narzekamy - mówi dyrektor Adam Wójcik. - Miasto sporo wydatkuje na remont zamku dzikowskiego, gdzie przeniesiemy swoją siedzibę.

  Na ten rok muzeum zaplanowało otwarcie pięciu atrakcyjnych wystaw. Za kilka dni zaprosi mieszkańców na ekspozycję o sztuce Japonii.

  Ile dostaną od miasta ?

  Miejska Biblioteka Publiczna - 1,550 miliona złotych
  Tarnobrzeski Dom Kultury - 1,230 miliona złotych
  Muzeum Historyczne - 400 tysięcy złotych

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry