Monika - wspaniała z Tarnobrzega

  Monika - wspaniała z Tarnobrzega

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Monika Sadowska z Ewą Wnuk-Powierżą, polonistką i opiekunką szkolnego Klubu Ośmiu, w otoczeniu koleżanek z klasy I D Liceum Ogólnokształcącego.

  Monika Sadowska z Ewą Wnuk-Powierżą, polonistką i opiekunką szkolnego Klubu Ośmiu, w otoczeniu koleżanek z klasy I D Liceum Ogólnokształcącego. ©W. Wojtkowiak

  Będzie reprezentować Tarnobrzeg w ogólnopolskim finale konkursu na polskich Ośmiu Wspaniałych.
  Monika Sadowska z Ewą Wnuk-Powierżą, polonistką i opiekunką szkolnego Klubu Ośmiu, w otoczeniu koleżanek z klasy I D Liceum Ogólnokształcącego.

  Monika Sadowska z Ewą Wnuk-Powierżą, polonistką i opiekunką szkolnego Klubu Ośmiu, w otoczeniu koleżanek z klasy I D Liceum Ogólnokształcącego. ©W. Wojtkowiak

  Odwiedza potrzebujących i chore dzieci. Promieniuje uśmiechem, dobrą energią i umie zjednywać sobie ludzi. Daje przykład innym, jak zmieniać świat na tak. Dlatego jest Wspaniała.

  I bardzo, bardzo tym zaskoczona. - Przecież nie robię nic szczególnego. Nic dla poklasku. Pomagać lubię od zawsze - uśmiecha się Monika Sadowska, szesnastoletnia uczennica klasy I D Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

  DLA TYCH, CO PIĘKNIE ŻYJĄ

  To właśnie ona, jedna z ośmiu wyróżnionych tarnobrzeskich nastolatków, będzie reprezentować nasze miasto w ogólnopolskim finale konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

  - On nie jest z tych, którzy świetnie recytują, malują, śpiewają. On jest dla tych, którzy pięknie żyją - powtarza zawsze Joanna Fabisiak, pomysłodawczyni konkursu, zataczającego coraz szersze kręgi. Młodych wolontariuszy honoruje już ponad 85 polskich miast, w tym Tarnobrzeg.

  Kapituła konkursu, oceniająca nominowanych do samorządowego etapu nastolatków, nie miała wątpliwości, że Monika i siedmioro pozostałych zwycięzców to wartościowi młodzi ludzie. Jednogłośnie uznała też, że wyjątkowy tytuł i nominacja do ogólnopolskiego finału powinny przypaść Monice Sadowskiej.
  - Miła, serdeczna, pracowita, lecz nic nie robi na pokaz. Ona po prostu taka jest. Tym nas ujęła - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3, opiekunka Klubu 8 Wspaniałych. Duże słowa uznania ma też dla pozostałych finalistów.

  MICHAŁEK NAS POTRZEBUJE

  Do konkursu wspaniałą Monikę wytypowali szkolna społeczność i członkowie szkolnego Klubu Ośmiu, jaki działa w liceum od dwóch lat. Wolontariuszy jest tu naprawdę wielu.

  - Są wśród nas uczniowie, którzy robią coś więcej na rzecz otoczenia naprawdę bezinteresownie. Mają dobre serca i pomysły - mówi Ewa Wnuk-Powierża, polonistka i opiekunka klubu.

  Swoją podopieczną, Monikę, zna krótko - to dopiero pierwsza klasa - a jest pełna podziwu dla niej. Próg liceum przekroczyła bowiem z ogromnym bagażem doświadczeń w pracy charytatywnej. Jeszcze jako gimnazjalistka "dwójki" odwiedzała niepełnosprawne dzieci w Mokrzyszowie, organizując występy artystyczne. Brała udział w akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". To też motywowało ją do zbierania żywności na rzecz potrzebujących w ramach członkostwa w szkolnym kole Polskiego Czerwonego Krzyża.

  Nie boi się wyzwań. Jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Często umila czas pensjonariuszom Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. A że uczy się gry na gitarze, wspiera muzycznie wszystkie występy szkolnej grupy dla pacjentów. Zbierała na rzecz tego ośrodka także środki czystości.
  Wrażliwa na dobroć i niewinność dzieci. Razem z koleżanką odwiedza maluchy w tarnobrzeskim szpitalu. Czyta im bajki i organizuje czas, żeby lepiej znosiły szpitalną nudę. Od dwóch lat Monika opiekuje się chłopcem cierpiącym na porażenie mózgowe. Odwiedza go raz w tygodniu. Bawi się z nim, ćwiczy, rehabilituje.

  - Michałek nie mówi, ale wiem, że na mnie czeka i mnie potrzebuje. Kiedy wchodzę, wyciąga do mnie ręce, przytula się. Nasze kontakty sprawiają mu przyjemność - mówi radośnie Monika. Dla niej największą radością jest jego uśmiech i świadomość, że jest komuś potrzebna.

  Teraz jedenastoletni chłopiec będzie miał dodatkowo męskie towarzystwo. Bo Monika namówiła szkolnego kolegę, imiennika Michała, by także go odwiedzał.

  ŻYJĘ DLA INNYCH

  - Mój uczeń zaangażował się. Monika ma fajny sposób przyciągania innych - podkreśla Ewa Wnuk-Powierża. - Szybko zjednuje sobie ludzi, co może być dziwne, bo jest… nieśmiała. Okazuje się, że to dobra cecha. Monice pomaga przy indywidualnych kontaktach.

  Cenią ją nauczyciele. Za ambicję i uparte dążenie do celu, wrażliwość, kulturę osobistą. W klasie jest lubiana i szanowana. Antidotum na całe zło? Coś w tym jest. Koleżankom imponuje jej społeczna postawa.
  - Nie ma problemu, jeśli o coś Monikę poprosimy. Spontaniczna, może trochę niepoprawna optymistka - mówi Adriana Kowal.

  - Fajna, nigdy nie słyszałam, żeby ktoś powiedział o niej złe słowo. Nie pamiętam, by na kogoś podniosła głos, fuknęła - dodaje Beata Kotulska.
  Monika mówi, że nie znosi agresji, zabawy kosztem cierpienia innych. Nie uznaje podziałów ludzi na lepszych i gorszych. W każdym widzi piękno i uważa, że każdy jest na swój sposób wspaniały. Cieszy ją szczęście innych i stara się wykorzystać najlepiej każdą chwilę, żyjąc dla innych.

  W życiu kieruje się słowami: "Nie przegap drobnych szczęść, goniąc za tymi wielkimi". - Tak mnie wychowali rodzice. Uczyli od małego odróżniać dobro od zła. Są dla mnie wzorem do naśladowania, moimi autorytetami - powtarza Wspaniała.

  Jak w tym chodzącym ideale znaleźć jakieś wady? - Każdy je ma, ja też - śmieje się Monika. Jedna szczególnie ją denerwuje. - Jestem uparta. Tak bardzo, że mnie to męczy. Są sytuacje, w których powinnam odmówić, zrezygnować z czegoś, ale nie potrafię.
  Marzy, by pozostać dobrym, umiejącym kochać człowiekiem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć