Rodzice walczą o klasę integracyjną

  Rodzice walczą o klasę integracyjną

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na naukę ze zdrowymi rówieśnikiem czeka ponad dziesięcioro uczniów z klas integracyjnych.
  W Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu klasy integracyjne działają od kilku lat. Uczniowie niepełnosprawni fizycznie lub psychicznie, uczą się w otoczeniu

  W Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu klasy integracyjne działają od kilku lat. Uczniowie niepełnosprawni fizycznie lub psychicznie, uczą się w otoczeniu zdrowych rówieśników. ©M. Majka

  Od dwóch lat rodzice uczniów z Tarnobrzega, którzy uczęszczali do klasy integracyjnej w szkole podstawowej, walczą o utworzenie podobnej klasy w gimnazjum. Ostatnio pojawiła się nadzieja, że lokalny samorząd pójdzie im na rękę i stworzy taką klasę.

  CZAS NAGLI

  Dzisiaj Kamila, Weronika, Michał i kilkoro innych uczniów są uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu. Ze względu na różny stopień niepełnosprawności uczą się w klasie integracyjnej ze zdrowymi rówieśnikami. Niestety, kiedy w styczniu, ich rodzice zaczęli rozglądać się wśród miejscowych gimnazjów, czy ich pociechy będą mogły kontynuować naukę, usłyszeli, że nie ma takiej możliwości. - W mieście są trzy gimnazja państwowe i dwa społeczne - wylicza mama Weroniki. - Na prywatną szkołę nas nie stać. Dlatego chcemy, by dzieci kontynuowały naukę w szkole państwowej.

  Rodzice nie chcą zapisać dzieci do Zespołu Szkół Specjalnych, w ramach którego działa gimnazjum. - Nie kwestionujemy wiedzy tamtejszych uczniów ani sposobu nauczania - dodaje inna matka. - Jednak tam na zajęciach dzieci uczą się szyć. Czytają i liczą na poziomie podstawowym. Nasze dzieci, mają znacznie większą wiedzę. Nie chcemy zaprzepaścić tego, co osiągnęły przez sześć lat nauki w podstawówce.

  Ich desperacja jest tym większa, że mimo wielu prób, nie zostali przyjęci przez samorząd miasta. - Złożyliśmy pismo w tej sprawie do naczelnika wydziału edukacji, lecz do dziś nie wiemy, co zrobiono - mówi jedna z matek.

  DWIE MOŻLIWOŚCI

  Wiktor Stasiak, wiceprezydent Tarnobrzega, zapewnia, że wszyscy uczniowie z klasy integracyjnej, będą mogli kontynuować naukę w gronie zdrowych rówieśników. - Są dwie możliwości - tłumaczy wiceprezydent.

  - Pierwsza, o którą zabiega część rodziców, czyli utworzenie oddziału integracyjnego. Druga to zapisanie tych dzieci do oddziałów powszechnych i zabezpieczenie im pomocy związanej z ich rodzajem niepełnosprawności. W takich klasach zorganizowane byłoby wspomaganie pedagogiczne, dostosowane do potrzeb wynikających z tych niepełnosprawności.

  W tej chwili władze miasta organizują nowy plan szkolny. - Wydaje nam się, że organizacja nauczania w Gimnazjum nr 3 jest możliwa - dodaje wiceprezydent Stasiak.

  NIECH ZAPISUJĄ

  Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, które od początku było wskazywane jako placówka, gdzie będą działały klasy integracyjne, uspokaja. - Z ostatnich wytycznych, jakie do nas dotarły, wynika, że mamy zapisywać wszystkie dzieci, także te z dysfunkcjami - mówi dyrektorka. - Zapisy trwają. Bez względu na to, ilu będzie tych uczniów, wszystkim zapewnimy odpowiednie warunki do nauki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć