Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Dębie będą oszczędzać energię

Klaudia Tajs
Budynek Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie został wybudowany 30 lat temu. Przestarzała technologia budowlana powoduje ogromne ubytki ciepła.
Budynek Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie został wybudowany 30 lat temu. Przestarzała technologia budowlana powoduje ogromne ubytki ciepła. K. Tajs
Nowe technologie pozwalające zaoszczędzić energię zostaną zaprezentowane na Dniach Inteligentnej Energii.

Koniec z cieknącymi spłuczkami w szkołach i urzędach. Kaloryfery będą grzały tylko wtedy, kiedy będzie potrzeba. Samorząd Nowej Dęby ostro zabiera się do oszczędzania energii, do czego będzie zachęcał także mieszkańców.

Gmina Nowa Dęba uczestniczy w programie pod nazwą "Model", który polega na poprawie efektywności wykorzystania energii. - Sfery rządowe od dawna preferują oszczędności poboru energii - mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. - My także staramy się odnieść do tych działań i przenieść je na grunt gminy. Chodzi o to, by wydawać jak najmniej pieniędzy na media, w tym na ciepło. W projekcie uczestniczy 40 miast z ośmiu krajów. Nikt nie ma wątpliwości, że już najwyższy czas, by oszczędzać i stosować tanie źródła energii.

URZĘDNIK SKONTROLUJE

Biorąc pod uwagę nowe technologie pozwalające na oszczędności w zużyciu energii, samorząd opracuje specjalny program, który przeniesie na lokalny grunt. Ponadto zostanie wyznaczony urzędnik, który będzie nadzorował zastosowanie i zużycie energii na terenie gminy.

- To konieczne, bo teraz wszystkie nasze jednostki, a mamy ich 18, zarządzają energią po swojemu - dodaje burmistrz Ordon. - Nie zawsze jest tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Przykładem niegospodarności niech będzie cieknąca spłuczka w jednej ze szkół. Jeśli program monitorujący zużycie wody pokazuje, że o godzinie 1 woda w szkole cieknie, to jest źle. Teraz urzędnik będzie kontrolował zużycie prądu, ciepła i wody.

Samorząd Nowej Dęby ubolewa nad tym, że opłaty za media z roku na rok są coraz wyższe. Dlatego nie obędzie się bez konieczności termomodernizacji budynków zarządzanych przez gminę. - Przykładem ubytku ciepła jest nasz dom kultury, wybudowany przed 30 laty - dodaje burmistrz. - Budynek jest bardzo energochłonny. Dlatego wykonaliśmy już dokumentację na jego termomodernizację.

ZACHĘCĄ MIESZKAŃCÓW

Informacje o konieczności oszczędzania energii i stosowania tanich źródeł otrzymają także mieszkańcy. O efektywnym wykorzystaniu energii i stosowaniu tanich źródeł mieszkańcy dowiedzą się podczas Dni Inteligentnej Energii, które zaplanowano na 13 września. - Pokażemy jak wygląda ekonomiczne zarządzanie energią na przykładzie Bielska-Białej, przedstawimy szereg ciekawych informacji o odnawialnych źródłach energii - zdradza burmistrz Ordon. - Zaprezentujemy nasze osiągnięcia, czyli kotłownię na biomasę i kilka nowych propozycji.

Z myślą o mieszkańcach, na Dni Inteligentnej Energii zostaną zaproszone firmy budowlane, które zaprezentują najnowsze technologie pozwalające na oszczędniejsze zużycie prądu, wody i ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie