Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący zdecyduje czy dyrektor może być radnym

Klaudia Tajs
Zdaniem radnych z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Tarnobrzega, Jacek Sadrakuła, prowadząc niepubliczną szkołę w tym budynku należącym do gminy, nie złamał prawa.
Zdaniem radnych z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Tarnobrzega, Jacek Sadrakuła, prowadząc niepubliczną szkołę w tym budynku należącym do gminy, nie złamał prawa. M. Radzimowski
W najbliższych dniach ze stanowiłem komisji rozpatrującej sprawę radnego Sadrakuły zapozna się przewodniczący Rady Miasta.

Radny Jacek Sadrakuła, dyrektor niepublicznej Euro Szkoły Bis w Tarnobrzegu, prowadząc zajęcia w budynku należącym do gminy, nie naruszył prawa, osądzili członkowie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Tarnobrzega. Ostateczne słowo w tej sprawie należy do Juranda Lubasa, przewodniczącego Rady Miasta, który zdecyduje czy radny nadal będzie sprawował mandat.

Przed dwoma miesiącami, na początku lipca, wypłynęła informacja, że radny Jacek Sadrakuła bezprawnie sprawuje mandat, gdyż od kilku lat sygnuje swoim nazwiskiem niepubliczną szkołę dla dorosłych Euro Szkołę Bis.

SPRAWA MANDATU

Radny prowadzi działalność gospodarczą w budynku należącym do gminy, co jest niezgodne z prawem.
Co prawda twierdził on, że jest tylko współwłaścicielem szkoły, gdyż prowadzą ją synowie, jednak Jurand Lubas, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega, nie dawał wiary tym tłumaczeniom i skierował sprawę do Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, która miała zdecydować, czy radny złamał prawo, czy nie.

Zdaniem przewodniczącego Lubasa, sprawa jest dość skomplikowana. Nie jest wyjaśniona kwestia, kto jest właścicielem Euro Szkoły Bis. - Radny twierdzi, że nie jest jej zarządcą, lecz jego synowie - przypominał Jurand Lubas. - Jednak ewidencja działalności gospodarczej w magistracie wskazuje na to, że szkoła należy do Jacka Sadrakuły.

NIE NARUSZYŁ PRAWA

Po kilku tygodniach pracy, radni z Komisji Rewizyjnej wydali stanowisko w tej sprawie. - Komisja szczegółowo zapoznała się z postawionymi radnemu zarzutami - mówi Stanisław Wiącek, przewodniczący komisji.

- Wystąpiliśmy w tej sprawie o opinię prawną, zgromadziliśmy wiele dokumentów związanych z tą sprawą. Zapoznaliśmy się także z ustawą o systemie oświaty z 1991 roku. Zawarte tam przepisy jednoznacznie stwierdzają, że prowadzenie szkolenia i nauczania zawodu nie jest działalnością gospodarczą. Osoba, która naucza w szkole, nie jest traktowana, jak przedsiębiorca, który szyje buty.
W oparciu o informacje i przepisy prawne komisja rzekła, że działalność radnego Sadrakuły nie narusza ustawy o samorządzie gminy. - Dlatego, zdaniem naszej komisji, radny nadal może prowadzić swoją szkołę.

OSTATNIE ZDANIE DO PRZEWODNICZĄCEGO

Stanowisko komisji zostanie przekazanie Jurandowi Lubasowi, przewodniczącemu Rady Miasta Tarnobrzega. - Jeśli Komisja Rewizyjna stwierdzi, że radny Jacek Sadrakuła złamał prawo, to uruchomię procedurę, która pozbawi go mandatu, jeśli decyzja zapadnie na korzyść radnego, to postąpię inaczej - mówił przed kilkoma dniami przewodniczący, który obecnie przebywa za granicą.

- Jednak bez decyzji komisji, nie chcę się w tej sprawie wypowiadać. Zresztą radny Sadrakuła, to nie jedyny przypadek w naszym mieście. O podobne złamanie prawa został posądzony inny radny Tomasz Pawlik, który jako lekarz prowadzi praktykę medyczną w budynku należącym do gminy. Jego sprawa także w najbliższych dniach trafi do Komisji Rewizyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie