Ostre zakręty zmorą kierowców

  Ostre zakręty zmorą kierowców

  Michał Majka

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Największe problemy z pokonywaniem zakrętów mają kierowcy dużych samochodów.

  Największe problemy z pokonywaniem zakrętów mają kierowcy dużych samochodów. ©M. Majka

  Samochody co rusz lądują na barierkach, ale póki co, o nowej drodze kierowcy muszą zapomnieć.
  Największe problemy z pokonywaniem zakrętów mają kierowcy dużych samochodów.

  Największe problemy z pokonywaniem zakrętów mają kierowcy dużych samochodów. ©M. Majka

  Dwa ostre zakręty na granicy powiatów tarnobrzeskiego i sandomierskiego wciąż są zmorą przejeżdżających tamtędy kierowców. Nie pomogły zastosowane tam dodatkowe środki bezpieczeństwa. Kolizji wcale nie ubyło.

  O koszmarze kierowców jadących trasą Sandomierz - Stalowa Wola już pisaliśmy. Przypomnijmy, że dwa dziewięćdziesięciostopniowe zakręty stały się przekleństwem zmotoryzowanych, gdy przeszło dziesięć lat temu zamknięto stary most na lokalnej rzece - Trześniówce. Zmiana organizacji ruchu zakładała wybudowanie nowego mostu i poprowadzenie drogi równoległej do ulicy Trześniowskiej w Sandomierzu. Most istotnie powstał, ale droga nie.

  NOWEJ DROGI NIE WIDAĆ…

  Dlatego kierowcy są zmuszeni mierzyć się z dwoma ostrymi zakrętami, a dla wielu z nich kończy się to tragicznie. Właściciele gospodarstw sąsiadujących z newralgicznym punktem drżą o swoje bezpieczeństwo, bo już nieraz duże samochody ciężarowe rozbijały barierki tuż przed ich oknami. I oni, i kierowcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Bo chociaż decyzja o lokalizacji drogi pozwalającej ominąć zakręty zapadła już w lutym, to nie zgadzały się na jej wybudowanie osoby, przez których parcele ma ona przebiegać. I tak rozpoczęcie inwestycji znów przeciągnęło się w czasie.

  Mimo wielu złożonych odwołań od tej decyzji, na przełomie lipca i sierpnia Ministerstwo Infrastruktury utrzymało w mocy dokument o lokalizacji ulicy "Lwowskiej bis" z lutego.

  - Jej budowa rozpocznie się po ukończeniu prac związanych z postawieniem drugiego mostu na Wiśle - tłumaczy Małgorzata Pawelec, specjalista do spraw komunikacji w kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Budowa mostu ma potrwać około dwóch lat.

  Na inwestycję z niecierpliwością czekają zarówno mieszkańcy powiatu sandomierskiego, jak i tarnobrzeskiego. Droga krajowa 77, o której mowa, jest bowiem odcinkiem łączącym te dwa powiaty.

  - Mam nadzieję, że ta nowa droga rozwiąże problem niebezpiecznych zakrętów. Co jakiś czas barierki niszczy kolejne auto - przyznaje Marian Grzegorzek, wójt sąsiadującej z zakrętami gminy Gorzyce. - Niektórzy wręcz kojarzą położenie naszej gminy z tymi ostrymi łukami.

  POLICJA I DROGOWCY BEZRADNI

  Od początku roku w tym niebezpiecznym miejscu doszło do około dwudziestu kolizji. Dwie z nich były poważne. Jak twierdzą regularnie jeżdżący tamtędy kierowcy, nie ma tygodnia, by na Trześniowskiej nie doszło do jakiejś stłuczki.

  - Główne przyczyny tych zdarzeń to nadmierna prędkość i śliska nawierzchnia - mówi Jarosław Ciźla, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu. - Gdyby kierowcy przestrzegali ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę, wielu kolizji można by uniknąć.

  Od tego roku o dwóch groźnych zakrętach informują duże, odblaskowe tablice ostrzegawcze, ale nie przyniosły one zamierzonego rezultatu. Jednak kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że eksperci cały czas zastanawiają się, jak poprawić bezpieczeństwo na tym pechowym odcinku.

  - Zakupiliśmy już specjalne taśmy, które planujemy zamontować na bariery - mówi Małgorzata Pawelec. - Nasi specjaliści muszą jednak najpierw sprawdzić, czy barierki, zniszczone wskutek kolizji, nadają się do tego, by założyć na nie odblaski, dlatego zamontujemy je w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć