Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrońcie mieszkania przed czadem!

KLAUDIA Tajs
Pani Marta z Tarnobrzega po ostatnich przypadkach zatruć w regionie tlenkiem węgla postanowiła sprawdzić czy kratką wentylacyjną w jej mieszkaniu przepływa powietrze. Zamówiła także wizytę kominiarza.
Pani Marta z Tarnobrzega po ostatnich przypadkach zatruć w regionie tlenkiem węgla postanowiła sprawdzić czy kratką wentylacyjną w jej mieszkaniu przepływa powietrze. Zamówiła także wizytę kominiarza. K. Tajs
W czasie kąpieli piecyk gazowy musi być wyłączony. W mieszkaniach powinno być 20 stopni - apelują kominiarze.

W dramatycznym tempie przybywa ofiar zatruć tlenkiem węgla w naszym regionie. Po śmiertelnych przypadkach w Nowej Dębie i Zdziechowicach, lekarze w ostatnich dniach odratowali mieszkańca Rzeszowa i Leska. - Ludzie dogrzewajcie lokale i przestańcie zatykać kratki wentylacyjne, bo mieszkania muszą oddychać - apeluje Kazimierz Rażniewski, długoletni mistrz kominiarstwa z Tarnobrzega.

Sezon grzewczy w pełni. Rosną także statystyki policji i straży pożarnej podsumowujące liczbę osób poszkodowanych przez cichego zabójcę, jakim jest tlenek węgla. - To cichy zabójca, bo gromadząc się w powietrzu jest niewidoczny dla naszego oka i niewyczuwalny dla nosa - ostrzega Edward Szlichta, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.
- Tlenek węgla ma wyjątkową zdolność do łatwego łączenia się z hemoglobiną. Przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, wykorzystujących hemoglobinę do transportu tlenu do tkanek.

NIESPRAWNE PIECYKI ZATKANE KRATKI

Tlenek węgla wydziela się głównie wskutek niesprawnych urządzeń grzewczych. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. - Dlatego raz w roku, na zlecenie zarządców budynków odwiedzamy mieszkania - mówi Kazimierz Rażniewski.

- Mamy coraz więcej zgłoszeń. Dziś jest 18 stycznia, a my mamy już ponad 50 wezwań w sprawie cofnięcia ciągu w przewodach wentylacyjnych.

Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja w budynkach jednorodzinnych. Jeszcze kilka lat temu, ich właściciele mieli obowiązek wezwać kominiarza cztery razy do roku. Teraz kominiarz puka do ich drzwi raz w roku.
- Bardzo często, szczególnie na wsiach jest tak, że rolnik woła nas wtedy, gdy już dojdzie do tragedii lub jakiegoś zagrożenia - dodaje Marian Chorośniak, kominiarz spod Stalowej Woli. - Zaglądamy w komin a tam gruba warstwa sadzy, która ogranicza przepływ powietrza.

- Wszystko dlatego, że ostatnie czyszczenie było kilka lat temu. Ludzie nas nie wzywają, bo nie mają pieniędzy. Za wyczyszczenie przewodów bierzemy średnio 50 złotych. Nie jest to wygórowana suma, jednak …

ZDRADLIWA COFKA

Kazimierz Raźniewski mówi o jeszcze jednym czynniku, który sprzyja wydobyciu się czadu w mieszkaniu. - Ludzie oszczędzają energię i schładzają mieszkania - mówi kominiarz. - Do spalania gazu potrzeby jest tlen. Na jeden metr sześcienny gazu potrzeba 17 metrów sześciennego powietrza, które powinno dostać się z zewnątrz. Tylko jak ma to zrobić, skoro ludzie uszczelniają mieszkania na wszystkie sposoby. Od kratek wentylacyjnych po nawiewniki w oknach.

Wyniki kontroli prowadzonych przez kominiarzy są alarmujące. Efektem pozatykanych szczelin w mieszkaniach i zamkniętych nawiewników jest zgniłe i mokre powietrze. - Woda leje się po oknach, na ścianach grzyb i zaduch - dodaje kominiarz.

Kominiarz dodaje także, że w pomieszczeniach, w których przebywamy bez wierzchnich okryć temperatura powietrza powinna wynosić 20 stopni. - W łazienkach 25 stopni - wylicza. - Jeśli temperatura jest niższa, to wilgotne powietrze jest emitowane przez komin do góry. Para skrapla się i powstaje szron i pojawia się zimny powiew. Wtedy komin zasysa powietrze i tlenek węgla dostaje się do pomieszczeń. Dlatego w mieszkaniach musi być ciepło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie