Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys badmintonistów z Nowej Dęby

Piotr SZPAK [email protected]
Badmintonowa para Stali Nowa Dęba - Wioleta Konieczna i Kamil Krukowski - należy do krajowej czołówki.
Badmintonowa para Stali Nowa Dęba - Wioleta Konieczna i Kamil Krukowski - należy do krajowej czołówki. P. Szpak
Jedną z najbardziej obfitujących w medale i sukcesy sekcji w historii 55-lecia istnienia Miejskiego Klubu Sportowego Stal Nowa Dęba jest sekcja badmintonowa, która ma jedyną w tym mieście drużynę drugoligową. Teraz sekcja te przeżywa olbrzymie kłopoty.

Sekcja badmintona działa w środowisku Nowej Dęby już blisko 41 lat. Jej twórcą był Antoni Malcharek, który w chwili obecnej prowadzi jej zajęcia z najmłodszymi adeptami, razem z Adamem Bunio.

PIĘTNASTU KADROWICZÓW

Zawodnicy odnieśli w tym okresie wiele znaczących sukcesów na arenie krajowej i zagranicznej. W sumie badmintoniści wywalczyli na zawodach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych do tej pory łącznie 148 medali. Aż 15 badmintonistów dostąpiło zaszczytu powołania do kadry narodowej juniorów młodszych, juniorów i seniorów.

Najbardziej utytułowany z nich to Dawid Powęzka, który ma na swoim koncie zdobytych 23 medale rangi mistrzostw Polski i Europy, w tym ten najcenniejszy srebrny z 1996 roku z Drużynowych Mistrzostw Europy Kadetów, które rozegrane zostały w walijskim Cardiff. W 1997 roku w mistrzostwach świata juniorów w Danii wywalczył w deblu (wspólnie z Kamilem Turoniem z SKB Suwałki), 17 miejsce w grze podwójnej juniorów. Drugim zawodnikiem, który dostąpił zaszczytu reprezentowania barw Polski i wystąpił na Drużynowych Mistrzostwach Europy Kadetów, tym razem w Brnie w Czechach w 2005 roku, był Mateusz Czachor, który wraz z reprezentacją wywalczył piąte miejsce.

WYRÓŻNIENIE DLA TRENERA

Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż Krzysztof Kaczor jako pierwszy w historii badmintonista z Nowej Dęby w chwili obecnej występuje w rozgrywkach ligi niemieckiej, w zespole z Bonn. Badmintoniści występowali na różnych turniejach poza granicami Polski w takich krajach jak: Francja, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Walia, Belgia, Dania, Niemcy i Holandia. Natomiast w rozgrywkach ligowych nowodębski zespół trzykrotnie występował w badmintonowej ekstraklasie, a w 1984 roku zajął czwarte miejsce, "ocierając" się o podium.
Dużym wyróżnieniem o wymiarze ogólnokrajowym było przyznanie Adamowi Bunio w 2000 roku jako pierwszemu badmintonowemu trenerowi w Polsce, nagrody "Fair Play".

Dzięki badmintonistom Nowa Dęba już od ponad 15 lat współpracuje z miastem bliźniaczym z Francji w południowo-wschodniej Bretanii - Ploemour. Zawodniczki, zawodnicy oraz osoby towarzyszące obu miast pięciokrotnie gościli się nawzajem w ramach wymiany. Łącznie w dotychczasowych wymianach z obu stron uczestniczyło około 500 osób.

Niestety, ten rok rozpoczął się dla nowodębskich badmintonistów pesymistycznie. Klubowa kasa świeci pustkami. Na mistrzostwa Polski zawodnicy pojechali za własne pieniądze, a w sekcji rozważa się teraz wycofanie drużyny z rozgrywek drugiej ligi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie