Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca wydzielone dla inwalidów, będą na bieżąco kontrowali policjanci i strażnicy miejscy

KLAUDIA TAJS [email protected]
Warunkiem wyjazdu ze przyszpitalnego parkingu jest przyłożenie karty magnetycznej do czytnika lub wrzucenie dwóch złotych. Opłaty za korzystanie z parkingu ponoszą także osoby niepełnosprawne.
Warunkiem wyjazdu ze przyszpitalnego parkingu jest przyłożenie karty magnetycznej do czytnika lub wrzucenie dwóch złotych. Opłaty za korzystanie z parkingu ponoszą także osoby niepełnosprawne. K. Tajs
Niepełnosprawni mieszkańcy Tarnobrzega wytykają dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego, że ta żądając dwóch złotych za korzystanie z nowego parkingu, zapomniała, że inwalidzi to grupa uprzywilejowania i jest zwolniona z opłat za parkowanie.

Ich zastrzeżeniami dotarły już do dyrekcji placówki, która postanowiła wygospodarować dwa darmowe miejsca, przed głównym wejściem do lecznicy.
Działający od ponad tygodnia przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu płatny parking nadal wzbudza emocje. To jedyna strefa płatnego parkowania w mieście, która zdobyła sobie zwolenników i przeciwników. - Przychodzą do nas pacjenci i dziękują za wybudowanie parkingu - mówi Jan Kos, dyrektor lecznicy. - Parking sprawił, że kierowcy nie muszą kluczyć w poszukiwaniu wolnego miejsca. Jest dość miejsca dla pracowników i przyjezdnych.

Mimo zachęty dyrekcji szpitala do korzystania z parkingu, nadal wielu kierowców zostawia samochody na poboczach, gdzie obowiązuje zakaz parkowania i zatrzymywania się. Dzięki interwencji straży miejskiej i policji, samochodów jest coraz mniej, bo mundurowi skutecznie upominają i kierują kierowców na pobliski płatny parking.

NAGANA OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Pomysł budowy parkingu chwalą także niepełnosprawni, dla których znalezienie miejsca w pobliżu głównego wejścia do szpitala dotychczas graniczyło z cudem. Teraz mogą spokojnie zostawić samochodów na parkingu i wejść lub wjechać wózkiem inwalidzkim do lecznicy wejściem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jest tylko jeden problem.

- Na całym świecie, w Europie i Polsce, niepełnosprawni korzystają z wydzielonych parkingów za darmo - mówi pan Jan, który przyszedł do naszej redakcji w Tarnobrzegu. - Tymczasem w Tarnobrzegu musimy płacić. Dlaczego pytam. Przecież zasady traktowania inwalidów są takie same. Nawet tak znany Szpital jak Rydygiera w Krakowie szanuje nas i pierwsze trzy godziny mamy darmowe. Płacimy za każdą następną.

Osoby niepełnosprawne mogłyby zrezygnować z wjazdu na parking, lecz niestety, znalezienie wolnego miejsca, w strefie bezpłatnego parkowania, przy głównym wejściu do lecznicy, graniczy z cudem. - Może dyrekcja powinna wydzielić strefę parkowania dla inwalidów - sugeruje inny mężczyzna. - Zaliczamy się do pacjentów, którzy ze względu na liczne schorzenia, najczęściej odwiedzają szpital. Bywa, że przyjeżdżamy tutaj nawet cztery razy w tygodniu. Za każdym razem zostawiamy za parking dwa złote. W skali miesiąca uzbiera się kwota, którą moglibyśmy wydać na inny, bardziej przydatny cel.

BĘDĄ DWA MIEJSCA

Uwagi środowiska osób niepełnosprawnych dotarły już do dyrekcji szpitala. Ta postanowiła wygospodarować dwa miejsca na bezpłatnym parkingu, przed głównym wejściem do szpitala.

- Początkowo myśleliśmy o trzech miejscach, ale skończyło się na dwóch - tłumaczy Wojciech Wąsik, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. - Skonsultowałem się już w tej sprawie z lokalnymi władzami. Miejsca zostaną wyraźnie oznaczone.

Dyrekcja szpitala zdając sobie sprawę, że miejsca te będą łatwym kąskiem dla pozostałych kierowców, poprosiła o pomoc policję i strażników miejskich. - My nie jesteśmy w stanie kontrolować kto tam stoi, ale mundurowi mają takie uprawnienia i mogą nakładać mandaty, które są bardzo wysokie - dodaje Wojciech Wąsik. - Dlatego, przejeżdżając obok szpitala będą zwracali uwagę kto parkuje na miejscach zarezerwowanych dla inwalidów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie