- Mówiłem "Gabrysiowi", że jeszcze flaszkę postawię gościowi, który zabił Marka J. - wspominał gangster

  Marcin RADZIMOWSKI radzimowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  - "Gęba” szukał kogoś, kto przemyci z Turcji 80 kilogramów kokainy. Znałem takiego jednego ze Stalowej woli, więc mu powiedziałem o nim - mówił

  - "Gęba” szukał kogoś, kto przemyci z Turcji 80 kilogramów kokainy. Znałem takiego jednego ze Stalowej woli, więc mu powiedziałem o nim - mówił Artur W. ©M. Radzimowski

  Latem 2007 roku bandyci z "grupy markowskiej" planowali zorganizować kolejny napad na kantor Tadeusza Kwiecińskiego ze Stalowej Woli. Wspominał o tym we wtorek przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu oskarżony Artur W., jeden z dziewięciu oskarżonych w tym procesie.
  - "Gęba” szukał kogoś, kto przemyci z Turcji 80 kilogramów kokainy. Znałem takiego jednego ze Stalowej woli, więc mu powiedziałem o nim - mówił

  - "Gęba” szukał kogoś, kto przemyci z Turcji 80 kilogramów kokainy. Znałem takiego jednego ze Stalowej woli, więc mu powiedziałem o nim - mówił Artur W. ©M. Radzimowski

  To już czwarte posiedzenie sądu, w czasie którego wyjaśnienia składał Artur W. pseudonim Rajtuz ze Stalowej Woli.

  Przypomnijmy - to on wskazał przestępcom z podwarszawskich Marek ofiary napadów, między innymi Tadeusza Kwiecińskiego - swojego byłego pracodawcę, właściciela kantorów walutowych w Stalowej Woli.

  Artur W. weryfikując swoje wcześniejsze wyjaśnienia, dopytywany przez sąd, mówił o szczegółach towarzyszących napadom. Poruszył też bardzo ciekawe wątki, związane z napadem z 2001 roku, kiedy to zastrzelony został pracownik kantoru Kwiecińskiego.

  KTO ZASTRZELIŁ MARKA J.?

  - Kiedy przed napadem w 2004 roku do Stalowej Woli przyjechali ludzie z Warszawy, czyli Adam, "Czeczen" i Gabryś", to pojawił się temat napadu z 2001 roku - mówił we wtorek w sądzie Artur W.

  Przypomnijmy. 17 stycznia 2001 roku z pieniędzmi z kantoru w Warszawie do kantoru Tadeusza Kwiecińskiego w Stalowej Woli, jechał taksówką pracownik tego drugiego. Z pieniędzmi jechali jak zwykle w kierunku na Tarnobrzeg, przez Konstancin, Górę Kalwarię i Kozienice. W Ostrówku koło Grójca taksówka została zatrzymana przez radiowóz "drogówki". Później dopiero okazało się, że to byli gangsterzy - przebierańcy. Doszło do szamotaniny, bandyci zastrzelili pracownika kantoru Kwiecińskiego i zrabowali pieniądze. Taksówkarz zdołał uciec.

  - Mężczyzna o pseudonimie Gabryś mówił, mi że tamten napad "nagrał" syn właściciela kantoru, z którym Kwieciński robił interesy - wyjaśniał dziś w sądzie Artur W. - Mówił, że wie, kto zastrzelił Marka J., że ten gość teraz siedzi. Powiedziałem "Gabrysiowi", że jeszcze flaszkę postawię gościowi, który zastrzelił J., bo tamten zeznawał na mnie w sądzie, kiedy Kwieciński mnie oskarżał wcześniej o zorganizowanie na niego napadu.

  80 KILOGRAMÓW KOKAINY

  "Rajtuz" mówił też w sądzie o okolicznościach, w jakich poznał Grzegorza G. ps. "Gęba", który dał mu zlecenie na drugi napad. Poznał go przez swojego kuzyna z Warszawy.

  - "Gęba" szukał kogoś, kto przemyci z Turcji 80 kilogramów kokainy. Znałem takiego jednego ze Stalowej woli, więc mu powiedziałem o nim - mówił Artur W. - Ostatecznie jakoś ta sprawa później ucichła.
  Drugi napad też miał być na pracowników kantoru Kwiecińskiego. Z Warszawy do Stalowej Woli przyjechali na rekonesans przestępcy. Ostatecznie jednak ustalili, że trzeba się przygotować - załatwić między innymi zagłuszacze telefonów i trutkę na psa.

  - Ostatecznie niejako tymczasowo, dokonali napadu na kantor Andrzeja Mazura z Niska - mówił Artur W.

  Po dokonaniu napadu, stołeczni gangsterzy przekazali łup oraz broń i kajdanki "Rajtuzowi", a sami wrócili do Warszawy. Następnego dnia Artur W. spotkał się ze zleceniodawcą - "Gębą" w restauracji Kameleon w Tarnobrzegu (tam w hotelu ten drugi nocował), gdzie przekazał pieniądze. Przekazał też dzień później reklamówkę z bronią palną i innymi rzeczami użytymi podczas napadu w Nisku.

  PLANOWALI KOLEJNY

  Wykonawcy napadu na pracowników kantoru Kwiecińskiego w 2004 roku, do Stalowej Woli zawitali też latem 2007 roku. Rozglądali się, obserwowali i planowali kolejny napad na tego samego przedsiębiorcę. Ostatecznie do napadu nie doszło.
  Sąd zakończył dzisiaj wreszcie przesłuchiwać Artura W. Na koniec "Rajtuz" oświadczył, że chce dobrowolnie poddać się karze i zaproponował dla siebie… rok i osiem miesięcy więzienia. Taki wymiar kary nawet na twarzach współoskarżonych wywołał uśmiech…

  W środę kolejny dzień posiedzenia w tym procesie. Przesłuchani zostaną dwaj oskarżeni z najlżejszymi zarzutami. Nie wykluczone, że zechcą dobrowolnie poddać się karze, a sąd na to przystanie. Jeśli tak, to pozostali oskarżeni staną przed innym składem orzekającym.

  Przypomnijmy. Podczas napadu na pracownika kantoru (2004 rok) w Stalowej Woli, przestępcy zrabowali około milion osiemset tysięcy złotych (w różnych walutach). Właściciel kantoru w Nisku (2005 rok) stracił z kolei 45 tysięcy złotych.
  "Grupa markowska" Jedna z najgroźniejszych zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym, powstała w 1992 roku Ząbkach i Markach (stąd nazwa "grupa markowska"). To z tego gangu wyodrębniła się grupa "mutantów", mająca na koncie zabójstwo policjanta w 2002 roku w Parolach. Podczas akcji zatrzymania sprawców tej zbrodni, w podwarszawskiej Magdalence zginęło dwóch antyterrorystów, a 16 zostało rannych.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć