Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowali Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega

Grzegorz LIPIEC
Spotkanie w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji cieszyło się dużą popularnością.
Spotkanie w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji cieszyło się dużą popularnością. G. Lipiec
Program Rewitalizacji to jeden z ważniejszych dokumentów, który trzeba koniecznie przyjąć, biorąc pod uwagę możliwość finansowania niektórych inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Tarnobrzeg ma już projekt tego dokumentu, który został zaprezentowany podczas specjalnie zwołanej konferencji.

Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega został przygotowany przez magistrat, Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz wiele innych instytucji. W toku konsultacji społecznych, każda organizacja mogła nadsyłać swoje propozycje działań inwestycyjnych na terenach, które będą objęte rewitalizacją.

- Poprzedni program działał w ramach wcześniejszych przepisów i uwarunkowań finansowych w zakresie środków unijnych. Natomiast teraz mamy nowe wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską oraz nowy program operacyjny, obejmujący Podkarpacie. Konieczne jest spełnienie, zatem zupełnie innych warunków, stąd opracowanie nowego programu - mówi Andrzej Wójtowicz, wiceprezydent Tarnobrzega.

TRAKT SPOŁECZNY

Twórcy dokumentu musieli spełnić w pierwszej kolejności szereg wymagań, jakie narzucają wytyczne z Urzędu Marszałkowskiego. Ostatecznie na mapie miasta wyodrębniono trzy obszary rewitalizacyjne. Jeden z nich obejmuje swoim zasięgiem historyczną część Tarnobrzega, łącznie z osiedlem Przywiśle. Tutaj ważną rolę spełnia ulica Mickiewicza, która stanowi jeden z dwóch "kręgosłupów" projektu.
Tak zwany "trakt społeczny", który ciągnie się od Zamku Dzikowskiego przez Plac Bartosza Głowackiego do samego jeziora machowskiego, to jeden z priorytetów rozwojowych naszego miasta. W ten sposób instytucje znajdujące się tuż obok traktu, będą mogły skorzystać z funduszy unijnych na modernizację budynków, takich jak, choćby starsza część Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, czy też dodatkowy zastrzyk gotówki dla właśnie modernizowanej dawnej rezydencji rodu Tarnowskich w Dzikowie.

- Z punktu widzenia muzeum program ten określa rangę przedsięwzięcia. Dzięki temu mamy szansę na szybszą realizację tego projektu, ale również pokazanie ogromnej wartości tego obiektu. Inną sprawą jest możliwość przyspieszenia rewitalizacji otoczenia pałacu. Przecież mamy do czynienia też z całym zespołem pałacowo-parkowym - tłumaczy Adam Wójcik, dyrektor tarnobrzeskiego muzeum.
Po opracowaniu dokumentu program będzie musiał być przyjęty przez radę miasta, ale tutaj nie należy spodziewać się kłopotów.

- Program jest bardzo dobry i raczej nie powinno być kłopotu z jego przyjęciem - mówił na spotkaniu Stanisław Wiącek, miejski radny.

Potem pozostanie już tylko wykorzystanie tej ogromnej szansy finansowej, jaka dają nam środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie