Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg skutecznie wykorzystuje dotacje z Unii

Grzegorz LIPIEC
Ulica Sandomierska odnowiona dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej.
Ulica Sandomierska odnowiona dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej. fot. Grzegorz Lipiec
Od kilku lat Tarnobrzeg jest w czołówce wszelkich rankingów, pokazujących wykorzystanie pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. W tym roku lepsza okazała się Stalowa Wola oraz Mielec.

Paweł Antończyk, Biuro Informacji i Promocji Urzędu Miasta Tarnobrzega:

Już wkrótce w centrum miasta swój wygląd zmieni ulica Kościuszki.
Już wkrótce w centrum miasta swój wygląd zmieni ulica Kościuszki. fot. Grzegorz Lipiec

Już wkrótce w centrum miasta swój wygląd zmieni ulica Kościuszki.
(fot. fot. Grzegorz Lipiec)

Paweł Antończyk, Biuro Informacji i Promocji Urzędu Miasta Tarnobrzega:

- Już trzeci raz jesteśmy w czołówce tego rankingu. Świadczy to tylko o tym, że bardzo dobrze udaje nam się wykorzystywać tą ogromną szansę, jaką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Co warte podkreślenia całe północne Podkarpacie

W trzeciej edycji rankingu "Europejska Gmina-Europejskie Miasto" Tarnobrzeg uplasował się w województwie podkarpackim na jedenastym miejscu. Biorąc pod uwagę porównanie z ośrodkami miejskimi o podobnej wielkości wypadamy lepiej od Dębicy, Przemyśla oraz Sanoka. Jesteśmy natomiast sklasyfikowani niżej od Stalowej Woli, Mielca oraz absolutnego lidera, czyli Rzeszowa.

Ranking wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane są pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których odbiorcami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy oraz organizacje społeczne.

METODOLOGIA

Zestawienie przygotowane przez "Gazetę Prawną" obejmuje zarówno "stare", jak i "nowe" środki z unijnego budżetu na lata 2007-2013.

Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystkie informacje pochodzą z dokumentacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa i obejmują umowy podpisane do połowy kwietnia 2009 roku (bez programów przedakcesyjnych). Pominięte zostały tylko niektóre ogólnopolskie projekty drogowe, które trudno przyporządkować poszczególnym jednostkom samorządowym.

LEPSZA STALOWA WOLA ORAZ MIELEC

Jak wypada Tarnobrzeg, który był już laureatem tego konkursu? Jedenaste miejsce w województwie podkarpackim, jeśli chodzi o sumę punków, czwarte, gdy weźmiemy pod uwagę wysokość przyznanej pomocy (86847,3 złotych) i chyba najbardziej miarodajne, wartość dofinansowania na jednego mieszkańca (dwunaste miejsce z 1744,94 złotych). Tarnobrzeskie sześćdziesiąt dwa projekty zostawiają w tyle Przemyśl, Sanok oraz Krosno, ale są gorsze od tych ze Stalowej Woli, czy też Mielca.

- Już trzeci raz jesteśmy w czołówce tego rankingu. Świadczy to tylko o tym, że bardzo dobrze udaje nam się wykorzystywać tą ogromną szansę, jaką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Co warte podkreślenia całe północne Podkarpacie radzi sobie całkiem nieźle z projektami unijnymi - mówi Paweł Antończyk z tarnobrzeskiego magistratu.

Z czego wynika spadek z pierwszej dziesiątki? Tarnobrzeg zrealizował już ogromny projekt "Program gospodarki wodno-ściekowej", a teraz jest na etapie kończenia przygotowań do kolejnych zadań, które będą w części finansowane przez Unię Europejską.

- Już otrzymaliśmy 1,5 miliona złotych na modernizację ulicy Kościuszki, budynków Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie dalszej części remontu Zamku Dzikowskiego i stadionu przy alei Niepodległości - kończy Antończyk. Nie zapominajmy jeszcze o modernizacji drogi wojewódzkiej numer 871 wraz z budową wiaduktu to jest około 50 milionów złotych, powstającym Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Tarnobrzega.

W ogólnej klasyfikacji gminy z terenu północnego Podkarpacia są jednymi z najlepszych. Laureatem konkursu został Mielec (trzecie miejsce), ósmą pozycję zajmuje Stalowa Wola. Są to dwa miasta, które właśnie teraz rozpoczęły realizację bardzo dużych inwestycji i z roku na rok będą piąć się jeszcze wyżej w takich rankingach.

Tuż za jedenastym Tarnobrzegiem trzynastą pozycję okupuje gmina Gorzyce, a piętnaste Majdan Królewski. Potem długa przerwa, bo dopiero na czterdziestym piątym miejscu jest Padew Narodowa, czterdziestym siódmym Nisko i pięćdziesiątym pierwszym Baranów Sandomierski.

Zarówno małe i duże gminy nauczyły się korzystać z możliwości finansowych Unii Europejskiej, i co najważniejsze, robią to wyśmienicie, choć zawsze może być lepiej.
Miejsca w wojewódzkim rankingu "Europejska Gmina-Europejskie Miasto" (w nawiasie suma punktów przyznanych przez autorów klasyfikacji):

1. Rzeszów (2274,2)
2. Jasło (1954,48)
3. Mielec (1710,1)
4. Wadowice Górne (1636,67)
5. Głogów Małopolski (1426,59)
6. Lutowiska (1385,48)
7. Krasne (1260,91)
8. Stalowa Wola (1249,92)
9. Leżajsk (1233,08)
10. Krempna (1114,68)
11. Tarnobrzeg (1112,63)
...
13. Gorzyce (951,65)
...
15. Majdan Królewski (816,68)
...
Sklasyfikowano 180 gmin miejskich oraz wiejskich z terenu województwa podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie