W Tarnobrzegu stworzą małą modelarnię

  W Tarnobrzegu stworzą małą modelarnię

  Grzegorz LIPIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mateusz Bochyński ze swoim modelem.

  Mateusz Bochyński ze swoim modelem. ©Archiwum

  Po sukcesach na mistrzostwach Europy Tomasza Ciacha oraz Mateusza Bochyńskiego z Ligi Obrony Kraju, postanowiono stworzyć w Tarnobrzegu małą modelarnię.
  Mateusz Bochyński ze swoim modelem.

  Mateusz Bochyński ze swoim modelem. ©Archiwum

  Budowanie modeli okrętów to życiowa pasja Tomasza Ciach z Tarnobrzega, który nie dawno wrócił z Mistrzostw Europy w Rumunii z brązowym krążkiem. Jeszcze większym sukcesem zakończył się wyjazd do Timisoary jego wychowanka, Mateusza Bochyńskiego. Teraz wspólnie z Ligą Obroną Kraju stworzą szkółkę modelarską w Tarnobrzegu.

  MEDAL ZA MEDALEM

  Tomasz Ciach specjalizuje się w modelarstwie redukcyjnym.
  Najtańszej a jednocześnie najbardziej inteligentnej formie budowania statków. Okręty powstają z kartonowych elementów, które dostępne są w sprzedaży. - Proces powstawania modelu jest długotrwały i wymaga ogromnej cierpliwości. Wykonanie wiernej kopii statku, zajmuje czasami kilka lat. Poza tym każdy modelarz robi tak zwany jeden projekt życia - mówi Tomasz Ciach, tarnobrzeski modelarz.

  Dotychczasowa praca Tomka została doceniona. W ubiegłym roku za model HMS Victory zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Modeli Wystawowych w czeskim Jabłonce. Natomiast w czerwcu za statek HMS Penelopa, trafił w jego ręce brązowy krążek. - Po tylu trudach organizacyjnych i ogromnemu wsparciu Leszka Ogorzałka, z tarnobrzeskiego LOK-u, Prezydenta Miasta Tarnobrzega, starosty oraz burmistrza sandomierskiego pojechałem wraz z moim uczniem Mateuszem Bochyńskim do Rumunii i zdobyliśmy dwa medale - tłumaczy Ciach. Jak dodaje bardzo się cieszy ze srebra Mateusza, bo jest on jego jednym z najzdolniejszych uczniów w szkole.

  CZEMU NIE W TARNOBRZEGU?

  Właśnie ogromnym marzeniem Tomasza Ciacha jest otwarcie pracowni modelarskiej w Tarnobrzegu. Ta działająca przy Liceum Katolickim w Sandomierzu dosyć szybko zaczęła przynosić ogromne sukcesy. - Przygotowujemy się teraz do kolejnych Mistrzostw Świata, ale stworzenie małej modelarni w Tarnobrzegu jest dla mnie bardzo ważne. Przez modelarstwo można wychowywać młodych ludzi. Przede wszystkim zaszczepić pasję, która później będzie procentować w przyszłości - kończy Ciach. Liga Obrony Kraju, oddział w Tarnobrzegu przychylnie spojrzała na pomysł instruktora i już jej władze rozpoczęły starania dotyczące stworzenia filii modelarskiej w mieście.

  Modelarstwo okrętowe nie jest drogim zajęciem, i co najważniejsze to bardzo bezpieczne hobby. Kleje są naturalne, wystarczy mieć nożyczki, nożyki, farbki, pędzelek i sam model. Mnóstwo cierpliwości, bo okręt musi być wykonany starannie, czysto oraz schludnie. Tutaj liczy się wszystko, ale końcowy efekt daje ogromną radość.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry