Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu będą nowe opłaty za wodę?

KaT
fot. Klaudia Tajs
Propozycję Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej omówi we wtorek grupa radnych na posiedzeniu zespołu do spraw wody. Dzięki opłacie rocznie kasę PGK może zasilić dodatkowe 700 tysięcy złotych

W ubiegłym roku minister gospodarki wydał do ustawy przepisy wykonawcze, które mówią, że jeśli wody deszczowe i z topniejącego śniegu spływają do ulicznych studzienek i trafiają do oczyszczalni ścieków, to firma zarządzająca oczyszczalnią może dochodzić zwrotu kosztów. Niestety, przepisy nie precyzują od kogo miałyby firmy pobierać opłaty za deszczówkę. W ostatnich tygodniach o wprowadzeniu opłaty od deszczu mówiło się w Nisku. Teraz przyszedł czas na Tarnobrzeg.

POMYSŁ NA ZESPOLE

O pomyśle wprowadzenia opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej, Antoni Sikoń, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tarnobrzegu poinformował grupę radnych na ostatnim posiedzeniu zespołu, który od kilku miesięcy zajmuje się racjonalizacją kosztów wody i ścieków. Zespół, w skład którego wchodzi czterech radnych, którym kieruje wiceprezydent Tarnobrzega Andrzej Wójtowicz, bada finanse spółki i jej działalność, na wniosek radnych, mających zastrzeżenia do corocznych podwyżek cen taryf na wodę i ścieki.

Radni badając finanse spółki korzystają z dostarczanej przez dostawcę wody dokumentacji. W spotkaniach zespołu uczestniczą także przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy na bieżąco odpowiadają na pytania radnych i wiceprezydenta Wójtowicza.

KTO ZWOLNIONY?

Zgłaszając propozycję wprowadzenia opłaty, prezes PGK nie krył, że byłyby to dodatkowy dochód dla kasy przedsiębiorstwa. Wstępne wyliczenia pokazują, że rocznie do kasy przedsiębiorstwa wpłynęłoby około 700 tysięcy złotych. Jednak ustalenie ostatecznej sumy zależy od liczby płatników. Dlatego zdaniem radnych, należy z góry ustalić, kto byłby z opłaty zwolniony. Wiceprezydent Wójtowicz zaproponował, by zwolnić obiekty sakralne. Zdaniem Norberta Mastalerza w grupie uprzywilejowanych powinni być mieszkańcy bloków wielorodzinnych i jednorodzinnych.

INNI JUŻ WPROWADZILI

Antoni Sikoń nie kryje, że temat wprowadzenia opłaty do łatwych nie należy. Dlatego w poniedziałek, członkowie zespołu otrzymali komplet informacji na temat wprowadzenia opłaty przez inne miasta w Polsce. - Opłata jest już pobiera w 50 miastach - mówi prezes Sikoń. - Kanalizacja burzowa w Tarnobrzegu została wykonana w ramach Funduszu Spójności. Jej eksploatacja kosztuje.
Prezes Sikoń nie ma jeszcze dokładnego planu naliczania opłat. Na razie wysuwa kolejne propozycje. Temat wprowadzenia opłaty będzie kontynuowany na jutrzejszym posiedzeniu zespołu w tarnobrzeskim Urzędzie Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie