Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest projekt odświeżenia parku dzikowskiego w Tarnobrzegu

Grzegorz LIPIEC
Stan parku otaczającego Zamek w Dzikowie jest z roku na rok, coraz gorszy.
Stan parku otaczającego Zamek w Dzikowie jest z roku na rok, coraz gorszy. fot. Grzegorz Lipiec
Gdy tylko zakończy się rewaloryzacja dawnej siedziby rodu Tarnowskich, rozpoczną się prace wokół niego. Przygotowano już wstępny projekt ogrodów przy Zamku w Dzikowie.

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega:

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega:

- Istotnym elementem rewaloryzacji parku, jest tak zwana mała architektura. W ramach tej części prac, konserwacji zostaną poddane obydwa mostki, mur zachowany wzdłuż części fosy, a także ten okalający już istniejący ogród dzikowski. Nie można zapomnieć o fontannie, którą należy na nowo uruchomić. Cały park musi uzyskać odpowiednie oświetlenie, a alejki nową nawierzchnię. Wszystkie zamierzenia mają na celu przywrócenie parku dzikowskiemu jego historycznego wyglądu z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku.

Od 2007 roku trwa remont samego pałacu. Wymieniono pokrycie dachowe, położono nowe fundamenty, przygotowano zamkowe piwnice. Teraz dyrekcja muzeum szykuje się do ostatniej części rewaloryzacji, a potem mieszkańcy doczekają się w końcu uporządkowania parku, o który nikt nie dbał przez wiele lat. Zniszczone alejki, mnóstwo niepotrzebnych krzaków, drzew w niczym nie przypominają wspaniałych ogrodów z czasów Tarnowskich.

UKŁAD ZOSTANIE ZACHOWANY

Młody architekt ogrodowy Tomasz Nieporęcki, pod kierunkiem profesora Andrzeja Michałowskiego, opracował szczegółową koncepcję odnowienia ogrodów. Wszystko zostało oparte na dokumentacji historycznej, także zachowanych materiałach źródłowych.

- Dotychczasowy układ parku zostanie zachowany. Sieć istniejących alejek będzie bardziej czytelna i uporządkowana. Nowa nawierzchnia sprawi, że skończy się problem dziur oraz błota i wody po opadach deszczu - tłumaczy Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
W ramach rewaloryzacji zostaną wycięte drzewa, które są uschnięte, chore oraz te, które nie mogą pozostać ze względów historycznych i estetycznych.

- Cały park zostanie przerzedzony, gdyż wykonana ostatnio inwentaryzacja wykazała, że 95% drzewostanu, stanowią tak zwane samosiewy - tłumaczy Wójcik. Wszystkie te zabiegi uczytelnią autentyczny układ ogrodu oraz korzystnie wpłyną na stan poszczególnych budowli.

BĘDZIE OGRODZENIE

Planowane uporządkowanie i rewaloryzacja parku pociągną za sobą konieczność jego całkowitego ogrodzenia. - Istniejące już odcinki ogrodzenia zostaną poddane konserwacji. Od strony zachodniej, północnej i końcówki muru przy ulicy Sikorskiego powstanie zupełnie nowy murek z siatką. Przy czym w miejscu gdzie istnieje ścieżka wiodąca z parku, w kierunku osiedla Dzików, pojawi się furtka, która będzie otwarta w ciągu dnia - dodaje dyrektor. Po to, aby zapewnić bezpieczeństwo odnowionemu zamkowi oraz odtworzonym ogrodom, park będzie zamykany na noc.

W 2010 ROKU?

Projekt zyskał już akceptację konserwatora zabytków, i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to prace w parku mogłyby ruszyć już w 2010 roku.

- Co do kosztów to na razie nie mogę podać konkretnych informacji, gdyż opracowujemy szczegółowy kosztorys. Mamy zapewnienie ze strony Funduszu Ochrony Środowiska, który pokryje 90% kosztów prac przy samej zieleni. Będziemy musieli znaleźć inne źródło finansowania, jeśli chodzi o ogrodzenie i renowacje murów, mostków, czy też fontanny - kończy Adam Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie