Wielkie ćwiczenia wodne w Tarnobrzegu. Strażacy pokazali, co...

  Wielkie ćwiczenia wodne w Tarnobrzegu. Strażacy pokazali, co potrafią (zdjęcia, video)

  Marcin RADZIMOWSKI radzimowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Strażaccy nurkowie wyciągnęli z dna zbiornika wodnego zatopiony samochód.

  Strażaccy nurkowie wyciągnęli z dna zbiornika wodnego zatopiony samochód. ©M. Radzimowski

  W miejscu wodowania łodzi, z nieustalonych przyczyn opel vectra wjechał w piątek do Zalewu Machowskiego w Tarnobrzegu. Jakby tego było mało, tonąć zaczęły osoby niosące pomoc poszkodowanym! Do działań ratowniczych ruszyli strażacy, ratownicy medyczni i policjanci…
  Strażaccy nurkowie wyciągnęli z dna zbiornika wodnego zatopiony samochód.

  Strażaccy nurkowie wyciągnęli z dna zbiornika wodnego zatopiony samochód. ©M. Radzimowski

  45 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Cwiczenia strazaków na Zalewie Machowskim

  Ćwiczenia strażaków na Zalewie Machowskim

  Link do głównego zdjęcia

  Cwiczenia strazaków na Zalewie Machowskim
  ©M. Radzimowski  Zdarzenia rozegrały się około godziny 10. Samochód, którym podróżowało dwóch młodych mężczyzn, podjechał na przystań, gdzie cumują łodzie. Nagle opel zaczął się staczać do wody i chwilę później znalazł się na głębokości ośmiu metrów.

  - Dwie osoby pływające w tym czasie łodzią niedaleko miejsca zdarzenia, podjęły próbę ratowania poszkodowanego, który wypłynął z zatopionego samochodu - relacjonuje starszy kapitan Lucjan Czerepak, dowódca jednostki ratowniczo - gaśniczej PSP w Tarnobrzegu.

  PRZEWRÓCILI ŁÓDŹ

  Niestety, wskutek gwałtownych i nieskoordynowanych ruchów osób próbujących nieść pomoc, łódź się przewróciła. Jedna osoba zdołała sama dopłynąć do brzegu, przy dryfującej łodzi pozostało dwie osoby.
  Jakby tego było mało, na sporym obszarze lustra wody zaczęła się unosić plama. W momencie zatonięcia samochodu osobowego doszło do wycieku około 20 litrów oleju napędowego z nieszczelnego zbiornika paliwowego.

  - Wypadek zauważyli pracowników firmy ochroniarskiej strzegącej zalewu, powiadomili straż pożarną - dodaje starszy kapitan Czerepak.

  Na miejsce działań skierowano wóz bojowy straży z Tarnobrzega, a także Strażackich nurków. Wsparcia udzielili też strażacy ze Stalowej Woli i Kolbuszowej oraz strażacy-ochotnicy z Dymitrowa Małego, dysponujący łodzią. Miejsce działań zabezpieczali policjanci, na miejscu pojawiła się też ekipa pogotowia ratunkowego z Tarnobrzega.

  NA RATUNEK LUDZIOM

  Lekarz i ratownicy medyczni zajęli się poszkodowanymi, w tym czasie strażacka grupa wodno-nurkowa Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego "Tarnobrzeg", podjęła próbę postawienia przewróconej łodzi i doholowania jej do przystani. Operacja zakończyła się powodzeniem.

  - Kolejne zadanie polegało na zlokalizowaniu pod wodą zatopionego samochodu, w którym niestety był człowiek. Pomimo wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować - wyjaśnia młodszy brygadier Andrzej Babiec, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

  W działaniach tych wykorzystano supernowoczesne kamery podwodne udostępnione przez firmę "Matar" z Tarnobrzega. Dzięki temu sprzętowi udało się szybko zlokalizować miejsce, gdzie na dnie zbiornika leży samochód. Strażaccy nurkowie zaczepili do samochodu specjalne "beczki", które napompowane pod wodą powietrzem z butli, uniosły pojazd na powierzchnię wody. Później zaczepiono liny i wyciągnięto samochód z wody.

  SKAŻENIA NIE BĘDZIE

  W tym samym czasie grupa strażaków z wykorzystaniem rękawów - zapór sorbcyjnych, którymi ściągano substancję, a pompą zwaną odkurzaczem, rozlany na tafli wody olej napędowy zlano do beczki.

  Całe szczęście, że działania na Zalewie Machowskim to były jedynie ćwiczenia pod kryptonimem "Woda 2009". Działania obserwowali miedzy innymi zastepca komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie, brygadier Bogdan Kuliga, zastępca komendanta policji w Tarnobrzegu, podinspektor Bogusław Cholewa, dyrektor kopalni Machów Zbigniew Buczek, komendanci straży pożarnej w Kolbuszowej, Tarnobrzegu i Stalowej Woli oraz prezydenci Tarnobrzega, Jan Dziubiński i Wiktor Stasiak.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć