Aż trzy miesiące potrzebowało Ministerstwo Skarbu na...

  Aż trzy miesiące potrzebowało Ministerstwo Skarbu na przygotowanie odpowiedzi w sprawie Machowa. Wymijającej...

  Grzegorz LIPIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Kiedy wreszcie będzie można się tutaj wykąpać? - pyta Damian z Tarnobrzega.

  - Kiedy wreszcie będzie można się tutaj wykąpać? - pyta Damian z Tarnobrzega. ©Grzegorz Lipiec

  Prezydent Miasta Tarnobrzega wysłał w maju do Ministerstwa Skarbu pismo z czterema propozycjami sposobu zarządzania zbiornikiem. Wymijająca odpowiedź przyszła po trzech miesiącach, a mieszkańcy Tarnobrzega nadal nie mogą doczekać się kąpieli w zalewie.
  - Kiedy wreszcie będzie można się tutaj wykąpać? - pyta Damian z Tarnobrzega.

  - Kiedy wreszcie będzie można się tutaj wykąpać? - pyta Damian z Tarnobrzega. ©Grzegorz Lipiec

  Od kilku lat mówi się o zakończeniu prac przy zbiorniku machowskim. Mówi się, bo z planów otwarcia na razie nic nie wynika. Władze Tarnobrzega, tuż po zakończeniu napełniania zbiornika machowskiego, złożyły Ministrowi Skarbu cztery propozycje współpracy w zarządzaniu całym terenem. Niestety bez skutku, bo na odpowiedź magistrat czekał, aż trzy miesiące.

  Przez jakiś czas noszono się nawet z zamiarem... wynajęcia od Skarbu Państwa zalewu na czas wakacji, tak, aby mieszkańcy miasta oraz okolic, mogli skorzystać z uroku kąpieli w Machowie. Ostatecznie, nie było to możliwe ze względu na instalacje i rury kopalni, które znajdują się wokół zbiornika.

  CZTERY PROPOZYCJE

  - Teren jeziora machowskiego jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym, dlatego robiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby już w tym roku można było tam pływać. W maju wysłaliśmy pismo do Ministra Skarbu i czekaliśmy na odzew Warszawy - tłumaczy Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

  Prezydent Miasta zaproponował cztery, sprawdzone już w działalności innych gmin, sposoby zarządzania jeziorem. - Zaproponowaliśmy na przykład powołanie specjalnej spółki przez Miasto Tarnobrzeg, była także mowa o samodzielnym prowadzeniu działalności gospodarczej przez Skarb Państwa. Kolejna propozycja dotyczyła utworzenia wspólnej spółki przez Miasto Tarnobrzeg oraz Skarb Państwa i wreszcie istnieje możliwość ewentualnego zakupu zbiornika oraz terenów przyległych przez gminę - dodaje Antończyk.

  Przy ostatnim rozwiązaniu magistrat sugerował możliwe bonifikaty oraz wspomniał o powolnym nabywaniu przez samorząd kolejnych obszarów wokół zbiornika.

  ODPOWIEDŹ

  Dopiero po trzech miesiącach Ministerstwo Skarbu odpowiedziało na pismo. Wynika z niego jasno, że do podjęcia kolejnych kroków potrzebne są dodatkowe opinie innych resortów.
  - Trudno jest nam zrozumieć tę zwłokę, no i te dodatkowe konsultacje w Departamencie Górnictwa Ministerstwa Gospodarki oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi rzecznik. - Mimo wszystko liczymy na pozytywne zakończenie całej sprawy i szybkie rozpoczęcie procesu zagospodarowywania jeziora.

  CIERPLIWOŚCI

  Zapytaliśmy w Ministerstwie Skarbu skąd ta zwłoka oraz prośba o dodatkowe opinie w sprawie Machowa.
  - Jako że nadzór nad likwidacją zakładów górniczych prowadzi Departament Górnictwa Ministerstwa Gospodarki, a wydatki na rekultywację terenów pokopalnianych, są pokrywane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwróciliśmy się do tych instytucji z prośbą o przedstawienie dodatkowych opinii i zajęcie stanowiska względem propozycji prezydenta Tarnobrzega - tłumaczy Maciej Wiewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa. - Po otrzymaniu stosownych wyjaśnień, przedstawiona zostanie decyzja w sprawie zarządzania zbiornikiem. Wszystko wymaga jednak czasu oraz rozważnych decyzji.

  Przypomnimy, że już w trakcie procesu napełniania wodą tak zwanego "dołka machowskiego" wiele organizacji pozarządowych, a także środowisk społecznych przygotowało własną koncepcję zagospodarowania zbiornika. Wszyscy jednak wciąż muszą uzbroić się w cierpliwość.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć