Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowali i zmodernizowali szkoły w Tarnobrzegu

Grzegorz LIPIEC
Gimnazjum numer 1 imienia Stanisława Jachowicza po remoncie.
Gimnazjum numer 1 imienia Stanisława Jachowicza po remoncie. fot. Grzegorz Lipiec
Przerwa wakacyjna w tarnobrzeskich szkołach została wykorzystana na modernizację budynków i zakup pomocy lekcyjnych. Samorząd przeznaczył na ten cel ponad milion złotych.

Dodatkowo udało się pozyskać prawie dwa miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

We wtorek zabrzmi we wszystkich szkołach pierwszy dzwonek. Przez dwa miesiące w placówkach oświatowych nie było jednak przestoju. Ocieplano budynki, odświeżano sale, wymieniano instalacje grzewcze oraz pomoce naukowe.

Przedszkola otrzymały na modernizację i remonty 184 tysiące złotych, szkoły podstawowe 375 tysiące złotych, gimnazja 145 tysięcy, a szkoły ponadgimnazjalne 320 tysięcy złotych. Największe inwestycje zostały jednak dofinansowane z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskich.

- Okres wakacji w tarnobrzeskich szkołach został w moim przekonaniu wykorzystany w prawidłowy sposób. Służby miejskie wraz z dyrekcją placówek oświatowych przygotowały plan remontów. Dwie duże inwestycje miały miejsce w Zespole Szkół imienia Stanisława Staszica oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3, dzięki pozyskaniu sporej sumy pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z budżetu miasta na remonty szkół oraz przedszkoli przekazano łącznie ponad milion złotych - tłumaczy Jan Dziubiński, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

OCIEPLENIA, ŁAZIENKI, OKNA

Drobne remonty skupiły się przede wszystkim na wymianie okien i drzwi, odmalowaniu sal lekcyjnych, a także odświeżeniu pomieszczeń sanitarnych. Dotyczyły one przede wszystkim tarnobrzeskich przedszkoli oraz szkół podstawowych.
W Szkole Podstawowej numer 10, która jest największą tego typu placówką w Tarnobrzegu oprócz całkowitego remontu łazienek, sfinansowanego z pieniędzy pochodzących z budżetu miasta, zakończono między innymi remont ogrodzenia, którego stan pozostawiał wiele do życzenia. - Siatka była niszczona, dlatego też z zaoszczędzonych pieniędzy postanowiliśmy założyć zupełnie nową, która będzie trwalsza niż poprzednio. Jednocześnie w miarę swoich możliwości odmalowaliśmy kilka sal lekcyjnych - mówi Maria Gugała-Chmiel, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 10.

PLAC BUDOWY W GÓRNIKU

W dwóch szkołach średnich za sprawą pozytywnie rozpatrzonego wniosku, pozyskano ponad dwa miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup wyposażenia i modernizację budynków. W ramach projektu w tarnobrzeskim "Górniku" pojawiła się możliwość wyremontowania niemal całej placówki.

- Przez wakacje szkoła zmieniła się w mały plac budowy. Oprócz wymiany stolarki okiennej, nowej elewacji, odnowienia parkietu w sali gimnastycznej, a także zmodernizowano łazienki oraz szatnie dla uczniów - tłumaczy Teresa Żyguła, dyrektor Zespołu Szkół w Tarnobrzegu. Przypomnijmy, że na początku września rozpocznie się jeszcze budowa kompleksu boisk sportowych za szkołą.

ODNOWIONY KOPERNIK

Dużego remontu dokonano również w Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika, gdzie oprócz odnowienia elewacji, położenia kostki brukowej na placu przed szkołą, nowego wyglądu doczekała się w końcu sala gimnastyczna. Całość remontu kosztowała 270 tysięcy złotych.

- Modernizacja sali gimnastycznej była naszym priorytetem, dlatego cieszę się, że dobiegła do końca ta inwestycja. Wszystkie prace zostały sfinansowane z budżetu miasta oraz darowizn od prywatnych sponsorów - mówi Dariusz Bożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. - Obok liceum posadzone zostaną kwiaty, a także zamontujemy ławeczki. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje, dlatego ważne jest również dbanie o estetykę otoczenia - dodaje.

NOWOCZESNY SPRZĘT

Szkoły średnie inwestowały nie tylko w budynki, ale i w pomoce dydaktyczne. Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 zakupiła za prawie 400 tysięcy złotych sprzęt edukacyjny, wśród którego są choćby urządzenia do pomiarów geodezyjnych. - Uczniowie będą w końcu pracować na sprzęcie o wysokiej klasie, której nie powstydziłaby się żadna profesjonalna firma geodezyjna - tłumaczy Robert Stawowy, dyrektor popularnej "Budowlanki".

Do Zespołu Szkół za 250 tysięcy złotych trafiły urządzenia, które pozwolą poznać uczniom zasadę pracy samochodu oraz urządzeń elektronicznych.
1 września nowy rok szkolny w tarnobrzeskich szkołach rozpocznie 8705 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie