Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu powiatowym można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego

KaT
O możliwości skorzystania z badania, mieszkańcy naszego regionu mogą dowiedzieć się między innymi z plakatów, które zostały rozwieszone w placówkach medycznych. Jeden z plakatów prezentuje Barbara Moskalewicz, zajmująca się w nowodębskim szpitalu promocją zdrowia
O możliwości skorzystania z badania, mieszkańcy naszego regionu mogą dowiedzieć się między innymi z plakatów, które zostały rozwieszone w placówkach medycznych. Jeden z plakatów prezentuje Barbara Moskalewicz, zajmująca się w nowodębskim szpitalu promocją zdrowia KaT
Program finansuje ministerstwo zdrowia w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej.

- Statystyki pokazują, że nowotwory jelita grubego to schorzenia, z którymi w ostatnich latach coraz częściej, musimy walczyć, dlatego tak istotne są badania profilaktyczne - ostrzega Roman Zawadzki, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie. Od jutra mieszkańcy naszego regionu mogą zapisywać się w tamtejszym szpitalu na bezpłatne badania wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Dyrektor Zawadzki nie ukrywa, że możliwość wywalczenia bezpłatnych badań przez nowodębski szpital, to wielki sukces. - Jesteśmy jednym z nielicznych szpitali w naszym regionie, który zakwalifikował się do ministerialnego programu - dodał dyrektor. - Musieliśmy spełnić wiele wymogów. Posiadać odpowiedni sprzęt medyczny i wykwalifikowaną kadrę specjalistów. Spełniliśmy wszystkie wymogi.

Za skorzystaniem z badania przemawia także fakt, że cena badania poza programem wynosi około 300 złotych.

KTO MOŻE?

Kolonoskopia to obejrzenie jelita grubego od środka za pomocą giętkiego instrumentu. Szpital zakontraktował 100 takich badań, które muszą być wykonane do końca tego roku. Osoby zainteresowanie powinny spełniać kilka wymogów. Najważniejsza to bariera wiekowa. - Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat, bez objawów raka jelita grubego - wylicza Barbara Moskalewicz z nowodębskiego szpitala. - Mogą to być także osoby pomiędzy 40 i 65 rokiem życia, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci zostały dotknięte tym schorzeniem. Do badań nie kwalifikujemy osób, które miały kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

NAJPIERW DO RODZINNEGO

Od jutra pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z badania, mogą już rejestrować się telefonicznie w pracowni endoskopii, w nowodębskim szpitalu. Jednak wcześniej muszą odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i wypełnić odpowiednią ankietę. - Dodatkowo lekarz rodzinny wręczy mu saszetkę z płynem, który pacjent wypije przed samym badaniem w celu oczyszczenia jelita - dodaje Barbara Moskalewicz. - Lekarze dostaną saszetki od dyrektora szpitala. Są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie