Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oryginalne warsztaty dla uczniów w zamkowych murach w Baranowie Sandomierskim

Kat
Zorganizowanie warsztatów było okazją do wydania przez zamek okazjonalnej karty pocztówkowej z wizerunkiem zamku – pokazuje Adam Zwolak, dyrektor muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim.
Zorganizowanie warsztatów było okazją do wydania przez zamek okazjonalnej karty pocztówkowej z wizerunkiem zamku – pokazuje Adam Zwolak, dyrektor muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim. fot. Klaudia Tajs
Adresowanie listów i paczek, posługiwanie się słupołazami i telefonami polowymi, to tylko część zadań, z jakimi zmierzyli się uczestnicy warsztatów telekomunikacyjnych i pocztowych, zorganizowanych przez dyrekcję zamku w Baranowie Sandomierskim.

Nietypowe warsztaty zorganizowano w ramach prezentowanej w zamku ekspozycji "Zanim pojawił się Iphone". Pierwszą szkołą, która odpowiedziała na ofertę edukacyjną organizatorów było gimnazjum w Baranowie Sandomierskim. - Uczniowie poznają historię powstania telefonu, jego budowę i działanie - tłumaczy Adam Zwolak, dyrektor muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim, organizator warsztatów.

- Pokażemy jak współczesne maile były dawniej przekazywane drogą dalekopisów. Przybliżymy pracę urzędników i to nie tylko w sferze obsługi telefonów, ale także techniki pakowania paczek, opisywania kopert i stemplowania.

OD TELEFONU

Uczestników warsztatów podzielono tematycznie na dwie grupy. Pierwsza poznawała zagadnienia związane z łącznością. Po krótkim wstępie nawiązującym do historii łączności, rozpoczęły się warsztaty, który przybrały formę konkursu.

- Oferujemy kilka zdań, z których każde jest inne - mówi dyrektor Zwolak. - To posługiwanie się alfabetem Morse'a, nadawanie wiadomości pilnych, posługiwanie się dalekopisem poprzez zapis kodowany i przetworzenie go na konkretny tekst. Sprawdzimy także umiejętność posługiwania się aparatami polowymi.

Ogromne zainteresowanie wśród młodych uczestników wzbudziła konkurencja, w której musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się słupołazami. - To urządzenie zakładane na buty, za pomocą których monterzy wychodzą na słupy, by usunąć awarie - tłumaczy organizator warsztatów. - Korzystanie ze słupołazów wcale nie jest takie proste i łatwe jak się to wydaje, osobom patrzącym z boku. Dlatego chcemy, by uczestnicy naszych warsztatów spróbowali tej umiejętności.

DO PACZKI

Dla drugiej grupy przygotowano zadania, z jakimi dziś zmagają się pracownicy obsługi na poczcie. To technika pakowania paczek, opisywania kopert, naklejania znaczków i przybijania pieczątek. Pierwszą konkurencją, w której zmierzyli się gimnazjaliści było poprawne spakowanie paczki i jej zaadresowanie.

- Paczka musi być dobrze zapakowana i przede wszystkim poprawnie zaadresowana - tłumaczyły tuż przed konkurencją przedstawicielki Poczty Polskiej. - W tym konkursie liczy się czas, ale także to, w jaki sposób paczka została zapakowana i zaadresowana.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie