Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór na Zamku w Dzikowie (zdjęcia)

/gli/
Tak wygląda awers i rewers pozłacanej monety promującej Zamek w Dzikowie. Pamiątkowy medal został po raz pierwszy zaprezentowany w trakcie XVIII Uroczystego Wieczoru Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Tak wygląda awers i rewers pozłacanej monety promującej Zamek w Dzikowie. Pamiątkowy medal został po raz pierwszy zaprezentowany w trakcie XVIII Uroczystego Wieczoru Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z okazji Narodowego Święta Niepodległości. G. Lipiec
Już po raz osiemnasty Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zorganizowało wieczorne spotkanie miłośników historii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

-Od początku istnienia muzeum założyliśmy sobie, że będziemy organizowali 11-ego listopada takie spotkania. Zatem można powiedzieć, że jest to już taka nasza mała tarnobrzeska tradycja - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Środowy wieczór w dawnej rezydencji rodu Tarnowskich był szczególny nie tylko, dlatego, że swój wykład wygłosił wybitny znawca historii odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku, profesor Mieczysław Rokosz z Krakowa, ale 11 listopada można było po raz pierwszy nabyć pamiątkowe medale z wizerunkiem Zamku w Dzikowie.

- To jeden z elementów promocji dawnej rezydencji rodu Tarnowskich. Zamek w Dzikowie nie jest powszechnie znany, a ta mała pozłacana moneta może sprawić, że do Tarnobrzega zaczną przyjeżdżać turyści - tłumaczy Adam Wójcik.

Zanim jednak mieszkańcy Tarnobrzega, którzy licznie przybyli na zamkową uroczystość, mogli w spokoju zakupić pamiątkowy medal, wysłuchali bardzo ciekawego wykładu profesora Rokosza.

- Dzików to niezwykle ważne miejsce w historii Polski. Przecież to tutaj w latach 1871-1939 był przechowywany rękopis "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza. Książki, która krzepiła nasz naród w trudnych czasach rozbiorów - opowiada profesor Mieczysław Rokosz. - W swoim wykładzie próbowałem opowiedzieć zebranym, co takiego stało się przed 11 listopada, że odzyskaliśmy wtedy niepodległość, a także uzmysłowić, jacy jesteśmy silni, że aż pięć pokoleń Polaków, wytrzymało ciągłą próbę niszczenia naszego narodu.

XVIII Uroczysty Wieczór Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z okazji Narodowego Święta Niepodległości zakończył krótki recital muzyczny w wykonaniu niezwykle zdolnej wokalistki Bożeny Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie