Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą przekonać marszałka Podkarpacia do wznowienia ruchu kolejkowego na trasie Dębia - Ocice

/KaT/
Władze Tarnobrzega mają nadzieję, że dzięki porozumieniu z ościennymi samorządami i przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych, na tarnobrzeski dworzec PKP wrócą pociągi, a sam dworzec będzie pełnił swoją dotychczasowa funkcję.
Władze Tarnobrzega mają nadzieję, że dzięki porozumieniu z ościennymi samorządami i przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych, na tarnobrzeski dworzec PKP wrócą pociągi, a sam dworzec będzie pełnił swoją dotychczasowa funkcję. fot. Klaudia Tajs
Władze Tarnobrzega dołożą do studium wykonalności, dokumentu, który stanie się podstawą do remontu linii kolejowej Dębica - Mielec - Ocice. Wszystko po to, by przekonać marszałka Podkarpacia, do wznowienia ruchu kolejowego na tym odcinku.

Inicjatorem spotkania, na którym mówiono o konieczności opracowanie studium wykonalności dla linii kolejowej nr 25 był prezydent Mielca. - Jeśli chodzi o PKP Regionalne stopa zwrotu wszelkich inwestycji, na najlepszych trasach jak Rzeszów - Warszawa czy Rzeszów - Ocice wynosi maksymalnie 50 procent - tłumaczy Andrzej Wójtowicz, wiceprezydent Tarnobrzega, uczestniczący w spotkaniu. - Jeśli marszałek województwa angażuje w tę linię milion złotych, oznacza to, że 550 tysięcy otrzymuje zwrotu w postaci różnych form jak chociażby biletów. Dla trasy Dębica - Ocice - stopa zwrotu wynosi siedem procent. Wydając na nią milion złotych, marszałek otrzymywał tylko 70 tysięcy złotych. Wobec tego padło pytanie co zrobić, by marszałek wydając co roku na trasę 1 milion 100 tysięcy złotych, utrzymał linię. Kto ma dołożyć do trasy.

Koszt wyremontowania 70 kilometrowego odcinka trasy będzie wynosił około 150 milionów złotych. Dlatego na spotkaniu ustalono, że zainteresowane podmioty, w tym samorząd Mielca i Tarnobrzega powinny dołożyć do studium wykonalności dla inwestycji. Biznesplan ma przekonać marszałka Podkarpacia, do remontu i wznowienia ruchu na tej trasie.

Wiceprezydent Wójtowicz zaznacza, że linia Dębica - Ocice, to jedyna trasa kolejowa dla Mielca. Dodaje jednak, że z tamtejszej strefy ekonomicznej wyjeżdża około trzech pociągów w miesiącu. Wynik jest mało zadowalający zarówno dla inwestorów, jak i władz samorządowych. - Nie ukrywam, że dla Tarnobrzega, linia nr 25 to także znaczący odcinek - dodaje. - Stanowi najszybsze połączenie z Krakowem. Dlatego jeżeli myślimy poważnie o powrocie pociągu pospiesznego Hetman, to w niedługim czasie, moglibyśmy pokonywać tę odległość.

Wstępnie obliczono, że koszt opracowania studium wykonalności to około 1 milion złotych. Polskie Linii Kolejowe zadeklarowały pomoc finansową w kwocie 30 proc. kosztów. Po 30 proc. zadeklarowali prezydent Mielca i marszałek Podkarpacia. Pozostałą kwotę dołoży samorząd Dębicy i Tarnobrzega. - Gdy biznesplan będzie gotowy, podejmiemy dalsze kroki - podsumował Wójtowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie