Słuchacze tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku...

  Słuchacze tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku świętowali Dzień Seniora

  Grzegorz LIPIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W trakcie wtorkowej konferencji naukowej "Blaski i cienie późnej dorosłości" był również miejsce na spędzenie kilku chwil ze sztuką. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej imienia profesora Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu zaprezentowali swoje prace plastyczne.
  Po konferencji "Blaski i cienie późnej dorosłości" odbył się wernisaż, na którym swoje prace zaprezentowali słuchacze z tarnobrzeskiego

  Po konferencji "Blaski i cienie późnej dorosłości" odbył się wernisaż, na którym swoje prace zaprezentowali słuchacze z tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. ©fot. Grzegorz Lipiec

  180 słuchaczy:


  - Dokładnie tyle osób uczęszcza na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu, który rozpoczął swoją działalność w październiku 2007 roku.  - Konferencja "Blaski i cienie późnej dorosłości" zorganizowaliśmy z myślą o Dniu Seniora, który obchodzony jest na początku listopada. Chcieliśmy się skupić na trzech podstawowych zagadnieniach dotyczących starości, takich jak prawa osób dojrzałych, aktywny wypoczynek w okresie starości oraz mity i stereotypy dotyczące życia osób powyżej 65 roku życia - opowiada Krystyna Frąszczak, prezes zarządu miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  O STAROŚCI

  Osoby uczęszczające na zajęcia proponowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku wysłuchały trzech krótkich wykładów i potem same dzieliły się uwagami dotyczącymi uczestnictwa w zajęciach sportowych, zdrowego trybu życia, czy też ogromnej radości, jaką dają im zajęcia plastyczne. Warto dodać, że w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zgromadziło się ponad stu słuchaczy.

  Jak dodaje Krystyna Frąszczak dużym zainteresowaniem wśród tarnobrzeżan z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który istnieje przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej już ponad dwa lata, cieszą się zajęcia fakultatywne z języków obcych oraz rysunku i malarstwa.

  MALARSTWO TO JEST NASZE ŻYCIE

  Właśnie swoje dotychczasowe osiągnięcia zaprezentowali na wernisażu "Z serca malowanie" słuchacze z kółka plastycznego, którym opiekuje się pani Helena Pilecka. Na ponad 80 obrazach 12 autorek prezentuje głównie pejzaże, kwiaty oraz krajobrazy. Artyści z Uniwersytetu Trzeciego Wieku najczęściej malują, wykorzystując technikę akrylową.

  - Sztuka interesowała mnie od dawna. Przez kilkadziesiąt lat byłam nauczycielką plastyki w dwóch tarnobrzeskich podstawówkach. Wiele czytałam i starałam się przekazywać swoją wiedzę innym. Jestem dumna, bo udało mi się wychować kilka osób, które teraz całkiem nieźle radzą sobie pod względem artystycznym - mówi Anna Orlof, plastyczka i słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  - Malarstwo jest dla mnie wyzwoleniem i chwilą zapomnienia od tego, co dzieje się wokół mnie. Wcześniej nigdy nie miałam czasu na malowanie, ale kiedy tylko usłyszałam o kółku plastycznym Uniwersytetu Trzeciego Wieku od razu wiedziałam, co chcę robić i tak to się zaczęło - tłumaczy Irena Głogowska, kolejna z autorek obrazów prezentowanych na wernisażu.

  - Mogłabym robić tysiąc różnych innych rzeczy, ale postanowiłam wybrać malarstwo. Na papier przelewam to, co jest w moim sercu to, co czuję i myślę - mówi Zofia Kniaź, którą zaczęła tworzyć prace plastyczne dopiero na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

  MOŻESZ TO ZOBACZYĆ

  Wernisaż odwiedziła grupa ponad stu osób, która nie ukrywała swojego zadowolenia i z zaciekawieniem przyglądała się każdemu obrazowi z osobna. Prace słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku można oglądać do końca grudnia w podziemiach budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Wyszyńskiego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć