Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma osądzić ośmiu oskarżonych o handel narkotykami?

Marcin RADZIMOWSKI, [email protected]
fot. archiwum
Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu ocenił, że ze względów formalnych nie powinien rozpoznawać sprawy ośmiu osób, oskarżonych o handel narkotykami w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Według naszych sędziów, właściwy będzie w tym przypadku Sąd Okręgowy w Kielcach.

Śledztwo wymierzone w dilerów narkotykowych prowadził rzeszowski wydział Centralnego Biura Śledczego, a po zebraniu dowodów akta przesłano do sądu w Tarnobrzegu. Zgodnie z przepisami, miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu popełniono przestępstwo. Jeżeli popełniono je w okręgu kilku sądów, właściwy jest ten, w którego okręgu najpierw wszczęto postępowanie przygotowawcze.

- W naszej ocenie żadna z przesłanek nie wskazuje naszego sądu jako właściwego - mówi sędzia Zygmunt Dudziński, przewodniczący Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - Właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy będzie sąd z okręgu kieleckiego, czyli w przypadku tej sprawy - Sąd Okręgowy w Kielcach.

PRAWIE WSZYSCY ZE ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Niemal wszyscy oskarżeni są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego - w większości Ostrowca Świętokrzyskiego. To także w tym mieście popełniono najwięcej przestępstw, opisanych aktem oskarżenia. Jedynym związkiem z okręgiem tarnobrzeskim jest to, że jedno z drobniejszych przestępstw zarzucanych oskarżonym zostało popełnione w Nowej Dębie.
Akt oskarżenia obejmuje tylko osiem osób, bowiem sprawy innych zostały wyłączone do odrębnego rozpoznania. Przed sądem staną członkowie dwóch zorganizowanych grup przestępczych - z Ostrowca Świętokrzyskiego i Rzeszowa. Przestępców połączyły wspólne interesy, czerpanie zysku z handlu narkotykami. Marihuana, amfetamina i ecstasy trafiały na rynek Ostrowca, Nowej Dęby, Rzeszowa, Sandomierza.

ROZPRACOWYWALI KILKA MIESIĘCY

Na trop przestępczej grupy policjanci Centralnego Biura Śledczego wpadli kilkanaście miesięcy temu. Przez kilka kolejnych miesięcy gromadzili dowody ich działalności, wykorzystując między innymi podsłuchy telefoniczne, obserwacje. W styczniu tego roku CBŚ zakończyło działalność grup. Oprócz narkotyków zabezpieczono także różne narzędzia, według ustaleń służące między innymi do "dyscyplinowania" klientów, którzy nie chcieli zapłacić za narkotyki - kije bejsbolowe, kastet, paralizator, miecz, noże, pałki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie