Spirala długu biznesmena z Tarnobrzega. Kilkadziesiąt osób...

Spirala długu biznesmena z Tarnobrzega. Kilkadziesiąt osób pokrzywdzonych

Marcin RADZIMOWSKI

Echo Dnia Podkarpackie

Aktualizacja:

Echo Dnia Podkarpackie

Spirala długu biznesmena z Tarnobrzega. Kilkadziesiąt osób pokrzywdzonych
Spirala długu biznesmena z Tarnobrzega. Kilkadziesiąt osób pokrzywdzonych

©archiwum

Wzięte na podstawie sfałszowanych umów kredyty, 39-latek z Tarnobrzega spłacał, zaciągając kolejne zobowiązania. Potem kolejne, aż w końcu przestał wszystko kontrolować. Przedsiębiorca - bankrut wpadł w spiralę długu, coraz bardziej się pogrążając.
Według wstępnych ustaleń prokuratury, mężczyzna zawarł umowy kredytowe na co najmniej 50 osób. Wielkości długu jeszcze nie wyliczono.

39-letni tarnobrzeżanin przez kilka lat prowadził działalność gospodarczą, świadcząc usługi - wymianę stolarki okiennej. W oparciu o umowy zawarte z klientami kupującymi okna w systemie ratalnym, pośredniczył w zawieraniu umów kredytowych z bankami.

INTRATNA BAZA DANYCH

- Dysponował kserokopiami dowodów osobistych i innych dokumentów tożsamości, a także oczywiście podpisami klientów.
To wszystko wykorzystał później do oszustw kredytowych - wyjaśnia prokurator Andrzej Dubiel z Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu, która nadzoruje śledztwo. - Kilka lat temu jego firma zaczęła kiepsko prosperować, do tego - jak twierdzi - pojawiły się problemy zdrowotne jednego z trójki dzieci. Jednym słowem zaczął się coraz bardziej zadłużać.

Wtedy to przedsiębiorca-bankrut postanowił wykorzystać posiadaną bazę danych wielu osób. Ilu? Tego nikt na obecnym etapie śledztwa jeszcze nie wie, ale sam podejrzany twierdzi, że około 50 osób. Mechanizm był bardzo prosty i nie pierwszy raz wykorzystywany do oszustw kredytowych, zresztą z takim samym jak zwykle skutkiem - powstała piramida kredytowa.

- W oparciu o sfałszowaną umowę, mężczyzna zaciągnął kredyt na jednego ze swoich byłych klientów. Później zaciągał kolejny kredyt na inną osobę, zatrzymując część pieniędzy a pozostałą kwotą spłacał raty pierwszego kredytu - wyjaśnia prokurator Dubiel. - Potem były kolejne kredyty i kolejne, częściowe spłaty wcześniejszych zobowiązań. To były różne kwoty, od trzech do trzydziestu tysięcy złotych.

NAJLEPSZY
PRZEDSIĘBIORCA


Pierwsze osoby, na które mężczyzna zaciągnął kredyty i je spłacił, nawet o tym nie wiedzą. Z czasem jednak przedsiębiorca przestał nad wszystkim panować, brał więc kredyty na coraz wyższe kwoty, ale i to nie wystarczało. Banki zaczęły wysyłać monity do "kredytobiorców", którzy dopiero po otwarciu kopert dowiadywali się, że zaciągnęli kredyt. Ludzie zaczęli nachodzić biznesmena - bankruta, domagając się wyjaśnień i zwrotu pieniędzy. Ten szukał wymówek i zwodził ich na różne sposoby.

- Niektórzy o tym, że mają zadłużenie w bankach dowiadywali się przypadkiem, chcąc kupić jakiś towar na raty. Odmawiano im, kiedy okazywało się, że figurują w bazie dłużników - dodaje prokurator.

Prokuratura ustaliła, że 39-latek także w inny sposób oszukiwał ludzi. Wykorzystywał naiwność wielu osób z kręgu swoich znajomych, którzy postanowili mu bezinteresownie pomóc. Mówił im, że zgłosił się do konkursu na najlepszego przedsiębiorcę i do wygrania jest atrakcyjna nagroda. Potrzebował wykazać, że ma bardzo dużo klientów, więc prosił o przysługę, o przekazanie mu zaświadczenia o zatrudnieniu. Osobom tym mówił, że jeśli z banku przyjdą do nich jakieś pisma, to żeby się nie przejmować do niego przynosić, a on sprawę załatwi. Mając zaświadczenia, zaciągał kolejne kredyty. Tymczasem firma funkcjonowała już tylko na papierze.


NIE BYŁ ZASKOCZONY

Nad tą sprawą policjanci pracowali od kilku miesięcy, przesłuchując pokrzywdzonych i świadków, zabezpieczając też w bankach sfałszowane umowy, dowody wpłat pieniędzy i inne dokumenty. W środę rano stróże prawa zapukali do mieszkania 39-latka. Nie był zaskoczony, miał świadomość, że to tylko kwestia czasu. Mężczyzna został zatrzymany, stróże prawa zabezpieczyli w mieszkaniu wiele dokumentów.

Podczas przesłuchania w tarnobrzeskiej Prokuraturze Rejonowej przyznał się do zarzutów (oszustwo, oszustwo kredytowe i fałszerstwo dokumentów) oraz złożył obszerne wyjaśnienia. Nie był w stanie określić, na dane ilu dokładnie osób zaciągnął kredyty ani jaka była ich ogólna kwota. Nie wie też, ile pieniędzy jest winien bankom i osobom prywatnym. To wszystko zostanie wyliczone w toku śledztwa, a to dopiero jego początek.

Wobec podejrzanego prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe wysokości tysiąca złotych, policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju.

Komentarze

Wszystkie komentarze (70) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Nareszcie rusza Tauron Basekt Liga! W Tarnobrzegu szykują się wielkie emocje

W sobotę o godzinie 18 do tarnobrzeskiej hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wracają rozgrywki Tauron Basket Ligi. To już kolejny sezon tarnobrzeskiej drużyny w najwyższej lidze. Ponownie do Tarnobrzeg zawitają gwiazdy polskiego basketu, zawodnicy mający za sobą grę na parkietach najlepszej ligi świata NBA. Na sam początek kibiców czeka konfrontacja Siarki...

Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Sondaż Echa Dnia i Nowin na Podkarpaciu. Prawo i Sprawiedliwość miażdży konkurentów

Sondaż Echa Dnia i Nowin na Podkarpaciu. Prawo i Sprawiedliwość miażdży konkurentów

Sondaż w Polsce. Padają bastiony Platformy. Zobacz wyniki w kraju i województwach

Sondaż w Polsce. Padają bastiony Platformy. Zobacz wyniki w kraju i województwach

Wideo

Galerie zdjęć