Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachęcają do korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Tarnobrzegu

Klaudia Tajs
Po dwóch latach od powstania i pierwszej akcji promocyjnej, miejscy urzędnicy przypominają mieszkańcom Tarnobrzega o działającym przy ulicy Rusinowskiego, pod popularnym grzybem - Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Jako gmina od dwóch lat nie prowadziliśmy akcji informacyjnej o działalności punktu, dlatego teraz ponawiamy akcję - tłumaczy Piotr Pawlik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM Tarnobrzega. - Mieliśmy także sygnały od przewodniczących osiedli, że dobrze byłoby przypomnieć akcję promocyjną punktu.

Chemia, meble, okna, opony, suche liście

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą dostarczać szereg odpadów. Odbiór jest bezpłatny w limitach określonych przez Radę Miasta. Z obserwacji urzędników wynika, że najczęstsze opłaty za przekroczone limity ponoszą mieszkańcy pozbywający się zużytych opon.

Wykaz odpadów komunalnych, jakie można oddać w punkcie jest długi. To zużyte meble, okna, sprzęt elektryczny i elektroniczny. To także opakowania wielomateriałowe, opakowania ze szkła, opakowania z metalu lub drewna. Ustawiono kontenery na odpady zielone jak liście, skoszoną trawę czy drobne gałęzie. W PSZOK można pozbyć się zużytych baterii i akumulatorów. Można przynieść tam również puszki po farbach i areozolach czy też przywieźć odpady wielogabarytowe.

Dowóz odpadów mieszkańcy muszą zorganizować we własnym zakresie. W przypadku braku własnego środka transportu, można skorzystać odpłatnie z usług firmy prowadzącej punkt.

ZOBACZ TEŻ:
Tony śmieci gniją w Sławkowie. "Smród jest taki, że czasami nie da się wyjść z domu"

Stare leki do apteki

Do PSZOK można przynosić także zużyte lekarstwa. Jednak naczelnik Pawlik przypomina, że przeterminowane leki można przynosić do dziewięciu aptek, z którymi miasto podpisało umowę oraz do siedziby Urzędu Miasta. - System odbioru leków funkcjonuje już od 2011 roku i w ciągu roku odbieramy ponad jedną tonę 400 kilogramów przeterminowanych lekarstw - dodał naczelnik Pawlik.

- W ramach postępowania na odbiór przeterminowanych leków, co jest nowością można także od ubiegłego roku oddawać rtęciowe termometry.

W tym miejscu naczelnik Pawlik sugeruje zainteresowanym mieszkańcom, aby termometry rtęciowe przynosili do Urzędu Miasta, gdzie ich odbiorem zajmuje się pracownik, który składuje je w odpowiednim pojemniku.

Zachęcając mieszkańców do przywożenia odpadów, w tym elektrośmieci do PSZOK, przypominamy, że osoba wrzucająca tego rodzaju odpady do śmietnika, łamie prawo. Za tego typu postępowanie grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie