Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z tarnobrzeskiej szkoły we Włoszech uczyli się tamtejszej kuchni

Grzegorz Lipiec [email protected]
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu są zadowoleni ze swojego pobytu we Włoszech.
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu są zadowoleni ze swojego pobytu we Włoszech. GRZEGORZ LIPIEC
Uczniowie z tarnobrzeskiej szkoły podczas wyjazdu do Włoch uczyło się tamtejszej kuchni

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu od września 2014 roku uczestniczą w projekcie „Europejskie praktyki zawodowe drogą do sukcesu”, w ramach programu ERASMUS + Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Nauka

Najważniejsze cele projektu to podwyższeniu kompetencji zawodowych, językowych i międzykulturowych uczestników. Nabyta przez uczniów wiedza stanowi wartość dodaną w procesie kształcenia zawodowego.

W październiku 20 uczniów z klas III Technikum Gastronomicznego i III TTG - technik żywienia i usług gastronomicznych przez dwa tygodnie, od 5 do 16 października, pracowało w restauracjach, pizzeriach, barach, tawernach nadmorskiego kurortu Rimini. Miejsca praktyk: Ristorante Zi Rosa, Gestioni Riviera srl - Ristorante, Strampalato snc di Yuri Guidi e Clarissa, Ristorante Pizzeria L’Angolo Blu, Pizza Italia di Frusciano Vincenzo, Ristorante Pizzeria Auriga srl, La Mimama piada e trattoria, Il Veliero, Pizzeria Borgo Antico di Ferrara Carmine Giovanni, Ristorante Azzurra).

Podczas pobytu uczniowie byli pod stałą opieką nauczycieli: Beaty Rodzeń i Edyty Siudak. Uczniowie przed wyjazdem uczestniczyli w przygotowaniu językowym i kulturowo-pedagogicznym: kurs języka angielskiego i włoskiego oraz warsztaty „Intercultural Competence Course”. Zdobyta wiedza ułatwiła młodzieży kontakt z pracodawcami oraz przybliżyła włoską kulturę i obyczaje. Jak się okazało, znajomość języków obcych była niezbędna w celu konwersacji z włoskim szefem.

Pyszne potrawy

Młodzież przygotowywała i serwowała potrawy oraz napoje kuchni śródziemnomorskiej. W menu często gościły ryby, owoce morza i warzywa rzadko pojawiające się na polskich stołach. Praktykanci pod fachowym okiem włoskich kucharzy i kelnerów doskonalili umiejętności zawodowe, a tym samym podnosili swoje kwalifikacje.

Z wizytą monitorującą przybyła do Rimini pani wicedyrektor Joanna Pęczak, która odwiedziła uczniów w zakładach pracy, sprawdzając przebieg i jakość odbywanych praktyk.

Uczniowie podczas pobytu mogli poznać włoską historię, kulturę i tradycje, uczestnicząc w wycieczkach do Wenecji i Republiki San Marino. Czas wolny przeznaczony był nie tylko na odpoczynek po pracy i zakupy, ale również na zwiedzanie i poznawanie zabytków pięknego starożytnego Rimini, spacery oraz gry w piłkę siatkową nad brzegiem Morza Adriatyckiego.

- Uczniowie podczas odbywania zagranicznej praktyki zdobyli wiedzę oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania firm zagranicznych oraz poznali specyfikę włoskiego rynku usług gastronomicznych. Praca umożliwiła im zdobycie nowych umiejętności i podniesienie kompetencji zawodowych. Przyszli pracownicy branży gastronomicznej wykonywali czynności zawodowe związane z sporządzaniem potraw i napojów oraz obsługą gości - mówi Małgorzata Tomczyk, koordynator projektu.

Uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim i włoskim poprzez codzienne rozmowy z włoskimi pracodawcami i prowadzenie rozmów z klientami. Realizacja projektu jest dobrym narzędziem służącym do rozwoju osobistego uczniów, adaptacji w nowym środowisku. Uczestnicy mobilności nabrali pewności siebie, podniosła się ich samoocena - wiedzą, że warto inwestować we własny rozwój.

Na przyszłość

Każdy uczestnik otrzymał dokument Europass - Mobilność, który jest potwierdzeniem nabytych umiejętności i kompetencji zawodowych, językowych i społecznych. Dokument jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Projekt „Europejskie praktyki zawodowe drogą do sukcesu” będzie realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 do 2016 roku. W zagranicznej praktyce zawodowej wzięło udział już 44 najlepszych uczniów z klas technikalnych branż handlowej i gastronomicznej. W przyszłym roku na praktykę do Włoch wyjedzie jeszcze 24 uczniów kształcących się w branży informatycznej i fryzjerskiej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - wartość projektu to 122830 euro.

Chętnie wrócą

Już po powrocie z Półwyspu Apenińskiego młodzież z tarnobrzeskiej Prymasówki chętnie dzieliła się swoimi wrażeniami. Przede wszystkim najwięcej doświadczeń związanych jest z przygotowaniem potraw z owoców morza. Poza tym niektórym przyszło chocby obierać pokrzywę.

Zapytani, czy teraz zdecydowaliby się pojechać raz jeszcze bez chwili zastanowienia mówią, że jak najbardziej tak. Nowe doświadczenia zawodowe będą na pewno pomocne w przyszłości, bo kilka osób marzy na przykład o otworzeniu takiej prawdziwej włoskiej knajpki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie