Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda skierowała do sądu uchwałę w sprawie patrona ulicy w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zmodernizowana ulica przez dawne tereny Huty Stalowa Wola, miałaby za patrona dyrektora HSW Zdzisława Malickiego
Zmodernizowana ulica przez dawne tereny Huty Stalowa Wola, miałaby za patrona dyrektora HSW Zdzisława Malickiego Zdzisław Surowaniec
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta w sprawie nadania jednej z ulic w Stalowej Woli imienia byłego dyrektora Huty Zdzisława Malickiego.

- Wojewoda Podkarpacki skorzystała z uprawnienia organu nadzoru o samorządzie gminnym i skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Stalowej Woli nadającej ulicy na terenie miasta nazwę "ulica Zdzisława Malickiego" - informuje rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego Michał Mielniczuk. - Organ nadzoru podzielił zarzuty zawarte w opinii Instytutu Pamięci Narodowej odnośnie patrona, a wydanej na wniosek wojewody, iż osoba ta symbolizuje komunizm w rozumieniu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Chodzi o drogę przez dawne tereny Huty Stalowa Wola od ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego do ulicy Solidarności. Mimo negatywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, która przypomina o przynależności Zdzisława Malickiego do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz bycie posłem na Sejm PRL, wnioskodawcy uważali, że ta osoba szczególnie przyczyniła się do rozwoju miasta.

Wnioskodawcy - Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich, huciana Solidarność, część radnych oraz osób prywatnych jest zdania, że tę postać należało godnie upamiętnić. Wśród nich była między inny radna miejska Joanna Grobel-Proszowska: - Negatywną opinię tej instytucji wyraża się jako przynależność Zdzisława Malickiego do PZPR oraz bycie posłem na Sejm PRL, tak jakby w tamtych czasach nie była oczywistością przynależność do PZPR, szczególnie na takim stanowisku. Mieliśmy PRL, a bycie posłem na Sejm należy traktować jako wyróżnienie - uzasadniała pisemnie radna.

Na wyrok WSA trzeba będzie poczekać: - Sprawa jest bardzo delikatna. Dotyczy osoby zmarłej i kwestii honorowych dlatego będziemy analizować co dalej po otrzymaniu wyroku i jego uzasadnienia - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- Droga, którą wybrano ma symboliczny charakter i zależy nam aby ta sprawa miała pozytywny finał - uważa Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miasta w Stalowej Woli. Jeżeli tak się nie stanie, są też inne pomysły. Jednym z nich jest mural z podobizną Zdzisława Malickiego na ulicy Siedlanowskiego. - To byłoby odpowiednie miejsce tym bardziej, że znajduje się już tam podobizna Marcelego Siedlanowskiego, pierwszego dyrektora Zakładów Południowych, uznawanego za jednego z głównych twórców Stalowej Woli – dodaje.

Rozgoryczenia skargą do WSA nie kryje radna Joanna Grobel-Proszowska: - Mamy wymazać gumką myszką całe pokolenie a nawet dwa Polaków, którzy mieli to nieszczęście żyć w komunie i te dobre rzeczy, które robili trzeba unicestwić?

1 marca mija rocznica śmierci Zdzisława Malickiego, pochowanego na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli w grobie przy żonie. Do tego czasu nie będzie możliwe uczczenie postaci legendarnego dyrektora w sposób jaki planowano.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie