Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich" w galerii w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli Muzeum Regionalne
W Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli zainaugurowano wystawę "Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich". Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski, wieloletni dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wystawa „Kolory życia” z obrazami polskich malarzy w Stalowej Woli

Wystawa "Kolory życia" to 70 dzieł autorstwa dziewięciu znakomitych polskich malarzy XX i XXI wieku, a zgromadzone prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich. Kolekcja składa się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych i od niemal czterdziestu lat jest stale rozwijana.

- Większość tych prac jeszcze nie była prezentowana w murach naszego Muzeum, tym bardziej się cieszę, że ta obfitość sztuki współczesnej jest coraz większa

- mówiła Aneta Garanty, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Kolekcja Marii i Marka Pileckich

Jak mówił kurator Zbigniew Buski, Maria i Marek Pileccy mają w swojej kolekcji blisko 1000 dzieł 130 artystów. Skąd tytuł "Kolory życia"? Ponieważ kolory u Pileckich jest najważniejszym co widzimy w ich domu, w ogrodzie, mają wspaniałe jezioro. Ta kolekcja jest zbudowana na wielkich emocjach, szczególnie Marii. Niezwykle przeżywa to co kupuje.

Trzon kolekcji stanowi obecnie twórczość Jana Lebensteina. Pileccy posiadają ich ponad 270. - Można by z tego zrobić wspaniałą wystawę w najwspanialszych muzeach, nie tylko polskich ale i europejskich - dodaje Zbigniew Buski.

Ponadto zobaczymy dzieła Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Henryka Cześnika. Cztery wielkie osobowości, różne epoki, odrębna poetyka, inny język wizualny i świat przedstawiony, wspólna jedynie siła ekspresji i moc zamknięta w ich dziełach, każda wypływająca z innego silnego źródła . Do obecnej prezentacji, wybrano też dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza, nazywanych przez właścicieli kolekcji "lokalnymi twórcami i przyjaciółmi".

Ekspozycja będzie czynna do 22 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie