Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Z klasyką przez Polskę” - koncert Krzysztofa Jakowicza i Waldemara Malickiego w Tarnobrzegu

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Krzysztof Jakowicz wystąpi w piątek, 1 września wspólnie z Waldemarem Malickim
Krzysztof Jakowicz wystąpi w piątek, 1 września wspólnie z Waldemarem Malickim FB
W piątek, 1 września o godzinie 17 w Tarnobrzeskim Domu Kultury wystąpią Krzysztof Jakowicz (skrzypce) i Waldemar Malicki (fortepian) w koncercie z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Koncert ten organizowany w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego, to jeden ze sztandarowych projektów służących zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Dzięki niemu publiczność, która na co dzień nie ma możliwości słuchania muzyki klasycznej, może poznać dorobek słynnych twórców i uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie z udziałem wybitnych wykonawców. Wstęp wolny, darmowe wejściówki do odebrania w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

PROGRAM:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
  • Sonata A-dur na skrzypce i fortepian KV 305
  • Allegro di molto
  • Tema. Andante grazioso – Variations I-V – Variation VI. Allegro
  • Camille Saint-Saëns (1835-1921)
  • Introdukcja i Rondo capriccioso, op. 28
  • Henryk Wieniawski (1835-1880)
  • Polonez A-dur, op. 21
  • John Williams (1932)
  • Temat z filmu Lista Schindlera
  • Fritz Kreisler (1875-1962)
  • Canzonetta
  • Rondo w stylu Beethovena
  • Piękny rozmaryn

Krzysztof Jakowicz
Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie wykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Na zaproszenie Mistrza, wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata.
Artysta ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich Mistrzów jak: Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, Janos Starker, Henryk Szeryng.
Jest wielokrotnie zapraszany do udziału w międzynarodowych festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, London City Festival oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein.
Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi, jak: English Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de Espana, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus”.
Współpracuje z wybitnymi dyrygentami (Jiří Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski) i pianistami (Krystyna Borucińska, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Robert Morawski). Przez dwa lata był I skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego.
Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem.
Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. nagrodę ZKP za wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych), nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz” i nagrodę krytyków francuskich „Diapason d’Or” (1989). Nagranie Partity Lutosławskiego zostało uhonorowane Fryderykiem (1996).
Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia).
Gra na skrzypcach włoskich, podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Wybrane opinie o Artyście:
New York Times – Tytan skrzypiec
Haller Kreisblatt – Polski Menuhin – fascynujące przeżycie
Witold Lutosławski – (…) niezrównane wykonanie Łańcucha 2
Prof. Josef Gingold (o koncertach Mozarta) – Styl, muzykalność, dźwięk – najwyższej próby

Waldemar Malicki
Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich – solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami.
Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000 i 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.
Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii.
Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. I.J. Paderewskiego. Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” w Nowym Sączu.
Jest współautorem i wykonawcą projektu ”Filharmonia Dowcipu” realizowanych dla TVP. Laureat Telekamery 2009, Wiktora 2011 oraz nagrody TVP „Artysta bez granic” 2016.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie