Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaklików przygotowuje się do uroczystego przyjęcia praw miejskich

Zdzisław Surowaniec
Osobliwością Zaklikowa jest zamek, należący do Włocha Luigiego Bellini Trinchi'ego de Quintana.
Osobliwością Zaklikowa jest zamek, należący do Włocha Luigiego Bellini Trinchi'ego de Quintana. Zdzisław Surowaniec
Zaklików z hukiem będzie witał Nowy Rok, co zbiegnie się z przywróceniem praw miejskich, utraconych w 1869 przez rosyjskiego zaborcę po upadku Powstania Styczniowego.

Kilka lat trwały starania o przywrócenie praw miejskich. Jako miasto Zaklików będzie miał 3,2 tys. mieszkańców. Kiedy już oficjalnie zostanie miastem w Nowy Rok, nic to nie zmieni, nadal będzie traktowany jak gmina wiejska, bo tak są traktowane miasta mające poniżej 5 tys. mieszkańców. - Będzie to jednak sprawiedliwością dziejową - stwierdza Sylwester Piechota, z zamiłowania historyk.

Świętowaniu będzie sprzyjać bardzo łagodna zima z dodatnią temperaturą. O godzinie 22.00 rozpocznie się na rynku zabawa taneczna z zespołem muzycznym. O godzinie 23.55 życzenia mieszkańcom złoży wójt Zdzisław Wójcik, który po północy będzie miał tytuł burmistrza i otrzyma klucze do bram miasta. O północy strzelą butelki szampanów i rozpocznie się pokaz sztucznych ogni. Zabawa potrwa do godziny 1.00. Wśród atrakcji tego wieczoru są konkursy, wojskowa grochówka i ciepłe napoje.

Zaklików był pierwszym miastem na terenie dzisiejszego powiatu stalowowolskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1565 roku za króla Augusta. Potrzeba posiadania miejskości, choć nie wiążę się z żadnymi przywilejami, jest wśród mieszkańców Zaklikowa mocna. Dlatego temat co chwilę odżywał. Tym bardziej, że były ku temu szanse. "Zaklików ma typowo miejski układ urbanistyczny, miejscowość ma rozwiniętą strukturę komunalną, zwarte budownictwo mieszkaniowe oraz sieć dróg o znaczeniu ponadlokalnym" - ocenił wojewoda, pozytywnie opiniując wniosek o przywrócenie praw miejskich.

Podczas marcowych konsultacji za odzyskaniem przez Zaklików praw miejskich opowiedziało się w gminie 995 osób (13,96 proc.), przeciw było 286 (4,01 proc.). W Zaklikowie, na 2460 osób uprawnionych do głosowania, w konsultacjach wzięło udział 774 osoby (31,46 proc.). Za odzyskaniem praw miejskich opowiedziało się 697 osób, co stanowi 90,05 proc., przeciw prawom miejskim było 71 osób, co stanowi 9,17 proc. Wstrzymało się od głosu 6 osób.

Wojewoda już przed dwoma laty pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie Zaklikowowi praw miejskich. Wniosek został przesłany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Tam urzędnicy stwierdzili, ze Zaklików posiada w swoich granicach za dużo terenów zielonych i nie może zostać miastem.

Projekt nowych granic sołectwa powstał latem ubiegłego roku i uzyskał akceptację mieszkańców. Było także wstępne zapewnienie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, że nie pojawi się już zarzut o zbyt dużym udziale terenów zielonych. Jednak kolejny raz ministerstwo odmówiło nadania Zaklikowowi praw miejskich. W połowie tego roku zapadła pozytywna decyzja i sprawiedliwości stało się zadość. Powiatowi stalowowolskiemu przybędzie nowe miasto. W tym roku udało się władzom Zaklikowa usunąć skutki katastrofy związanej z przerwaniem grobli na zalewie. Od letniego sezonu zalew i kąpielisko na nim będzie tętnił życiem, co "nowemu miastu" z wiekową historią doda dodatkowego uroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie