Podkarpackie. Grypa atakuje! Grozi nam epidemia?

  Podkarpackie. Grypa atakuje! Grozi nam epidemia?

  Agata Flak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Najlepszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom jest szczepienie. Rekomendowanym okresem podania szczepionki jest wczesna jesień przed

  Najlepszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom jest szczepienie. Rekomendowanym okresem podania szczepionki jest wczesna jesień przed wystąpieniem kolejnej epidemii grypy © polskapress.pl

  Od 1 do 15 września w naszym regionie grypa rozłożyła 680 osób. To więcej niż w roku ubiegłym
  Najlepszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom jest szczepienie. Rekomendowanym okresem podania szczepionki jest wczesna jesień przed

  Najlepszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom jest szczepienie. Rekomendowanym okresem podania szczepionki jest wczesna jesień przed wystąpieniem kolejnej epidemii grypy © polskapress.pl

  ZOBACZ też: Telemagazyn - Uczestnicy TTBZ o gwiazdach, w które boją się wcielić  Najnowsze dane opublikowane przez Wojewódzką Stację Epidemiologiczną w Rzeszowie nie cieszą. Jak twierdzą lekarze, wzrost zachorowań to wynik ostatnich wahań pogody.

  - Zimny wrzesień z pewnością miał wpływ na zwiększoną liczbę zachorowań oraz na infekcje górnych dróg oddechowych - mówi lekarz medycyny Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, specjalista epidemiolog, pediatra.

  W porównaniu z rokiem ubiegłym, w pierwszych dwóch tygodniach września chorych na grypę w naszym województwie przybyło: z 605 do 680 osób. Czy już teraz możemy mówić o epidemii grypy?

  - Zdecydowanie jest za wcześnie, aby mówić o jakimś zagrożeniu. Zwiększona zachorowalność na razie nie jest żadnym wskaźnikiem, aby wywnioskować, czy sezon jesienno-zimowy będzie dla pacjentów ciężki, czy lekki - dodaje Kaliszczak.

  W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada zazwyczaj pod koniec października, w listopadzie i grudniu. - Od kilku lat spodziewamy się epidemii wyrównawczej grypy, ponieważ co kilkanaście lat taka występowała. Ostatnią mieliśmy ponad 20 lat temu. W tym momencie trudno jest wyrokować, czy kolejna epidemia grypy nastąpi, a także, jaki będzie miała zasięg - wyjaśnia Janusz Kaliszczak.

  Na ratunek szczepionka

  Najlepszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom jest szczepienie. Dotyczy to przede wszystkim osób znajdujących się w tak zwanej grupie ryzyka. Do takiej należą osoby starsze, przewlekle chore oraz dzieci.

  Kiedy najlepiej jest się zaszczepić? - Szczepić należy się we wrześniu i z początkiem października. Najlepiej jest to zrobić teraz, kiedy nie ma chłodów, dużej liczby osób zainfekowanych, a dzieci są w dobrej kondycji zdrowotnej. Szczepionki można kupić w aptece - informuje lekarz medycyny Janusz Kaliszczak.

  Po podaniu szczepionki układ immunologiczny wytwarza przeciwciała obronne przeciw czynnikowi chorobotwórczemu. Odporność rozwija się w ciągu 2 - 3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje się przez 6 do 12 miesięcy, a czasami nawet kilka lat.

  Objawy grypy

  Osoby, które się nie zaszczepią, muszą się liczyć z konsekwencjami. Zakres objawów grypy jest bowiem bardzo szeroki i obejmuje od łagodnej, bezgorączkowej choroby układu oddechowego po skrajnie ciężkie zachorowania. Cechą charakterystyczną jest nagły początek z bólami głowy, stanami podgorączkowymi, bólami mięśniowymi. W krótkim czasie zaczyna dominować gorączka nawet do 41 stopni C, z utrzymującymi się bólami głowy, mięśni, gałek ocznych.

  W niepowikłanej chorobie objawy ustępują po 2 do 5 dni. Powrót do pełni zdrowia następuje w ciągu tygodnia. Pojawiają się także objawy osłabienia, tzw. astenii pogrypowej, mogące trwać przez kilka tygodni. Choroba łączy się z możliwością wystąpienia powikłań. Najczęstszym jest zapalenie płuc.

  Leczenie grypy sezonowej

  W przypadku grypy sezonowej leczenie stosuje się po wcześniejszym potwierdzeniu laboratoryjnym, że przyczyną choroby jest zakażenie wirusem grypy, ze względu na konieczność ograniczenia możliwości powstawania szczepów wirusa grypy opornych na te leki.

  Czy witamina C pomaga w leczeniu grypy?

  Z dotychczasowych badań wynika, że witamina C nie ma wpływu na przebieg infekcji. Innymi słowy witamina C ani nie pomaga, ani nie szkodzi.

  Leki „przeciwgrypowe” dostępne w aptekach bez recepty (OTC) osłabiają wirusy grypy?

  Preparaty takie jedynie zmniejszają nasilenie objawów (katar, ból głowy i mięśni) ale nie mają wpływu na wirusa grypy.

  Kiedy osoba chora na grypę przestaje zakażać innych?

  Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się u niej objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni.  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo