Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała z Polską Grupą Energetyczną

Dorota Klusek
List intencyjny podpisali: Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE (Polska Grupa Energetyczna) Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna oraz profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
List intencyjny podpisali: Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE (Polska Grupa Energetyczna) Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna oraz profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Aleksander Piekarski
- Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni – mówił Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE (Polska Grupa Energetyczna) Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna.

W poniedziałek pomiędzy tą firmą, a Politechniką Świętokrzyską został podpisany list intencyjny. Z ramienia uczelni dokument parafował jej rektor, profesor Wiesław Trąmpczyński. Obie strony chcą prowadzić wspólne projekty badawczo-rozwojowe.

- To nowy kierunek naszego działania – zaznaczył profesor Trąmpczyński. – Politechnika bez ośrodka przemysłowego jest tylko tworzeniem na papierze, nasz wytwór umysłowy, wdrożony, daje efekt i do tego będziemy dążyć.

O współpracę zabiegał dyrektor Wojciech Nita – dyrektor generalny PGE Dystrybucja ze Skarżyska-Kamiennej, jednego z największych oddziałów PGE w kraju, dostarczającego energię do ponad 800 tysięcy odbiorców niemal w całym województwie świętokrzyskim, ale także częściowo w Mazowieckim, Podkarpackim i Łódzkim.

- W naszej grupie jest siedem oddziałów. Byliśmy ostatnim, który nie zawiązał współpracy z regionalną uczelnią, dlatego mając taką renomowaną uczelnię na swoim terenie, zabiegałem o podjęcie wspólnych działań – mówił dyrektor Wojciech Nita, podkreślając, że wielu jego pracowników to absolwenci właśnie Politechniki Świętokrzyskiej.

Obszar do wspólnych działań jest ogromny. - Będą one niewątpliwie ukierunkowane na pewną innowacyjność, z możliwością wygrywania projektów operacyjnych i pozyskiwania środków finansowych – mówi dyrektor Nita. – To, co w tej chwili jest modne, to elektromobliność, źródła odnawialne, czy cieć inteligentna bardzo szeroko rozumiana. Polem do popisu będą zwłaszcza inteligentne sieci, które same lokalizują uszkodzenia, wyizolowują je i konfigurują tak, aby w danej chwili maksymalnie najwięcej odbiorców nie było pozbawionych energii elektrycznej.

Profesor Andrzej Kapłon z zakładu energoelektroniki, maszyn i napędów elektronicznych Politechniki Świętokrzyskiej przyznaje, że tematów nie brakuje.

- Współczesne technologie, które wdrażamy u siebie, począwszy od oświetlenia, poprzez inne systemy, a kończąc na elektromobilności, sprawiają, że współpraca z siecią wielu urządzeń powoduje zakłócenie pracy tej sieci. Mamy sygnały, że sieci dystrybucyjne takie jak PGE skarżą się na jakość tej energii, czyli te zakłócenia. My, mając pewne doświadczenie w energoelektronice, staramy się te zakłócenia eliminować, przedstawiając pewne rozwiązania – wyjaśnia profesor Kapłon.

Ale oprócz reagowania na problemy bieżące, jest miejsce dla kreatywnych twórców, na przykład nowe rozwiązania dotyczące elektromobilności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała z Polską Grupą Energetyczną - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia