Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy z Ukrainy to często osoby dobrze wykształcone. Wśród nich znajdziemy fizyka atomowego czy śpiewaka operowego

Redakcja
Formalności administracyjne znajdują się na pierwszym miejscu trudności w rekrutacji obywateli Ukrainy – wskazuje je 37 proc. przedsiębiorców.
Formalności administracyjne znajdują się na pierwszym miejscu trudności w rekrutacji obywateli Ukrainy – wskazuje je 37 proc. przedsiębiorców. Szymon Starnawski
Zaledwie co dziesiąty Ukrainiec chce zostać w Polsce na stałe. Większość przyjeżdża do Polski w charakterze zarobkowym, powtarzalnym i krótkotrwałym. Przez ostatnie 5 lat ponad połowa obywateli Ukrainy była w Polsce kilka razy, a średni pobyt trwał 1-6 miesięcy. Ponad połowa z imigrantów z Ukrainy planuje przyjechać do Polski w celach zarobkowych kolejny raz.

- Musimy pamiętać, że pracownicy z Ukrainy to bardzo często osoby bardzo dobrze wykształcone. Często są to osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, nawet takim, które nas potrafi zaskoczyć: fizyk atomowy, śpiewak operowy- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service. - Te osoby czasami są zmuszone do pracy poniżej swoich kompetencji, na stanowiskach podstawowych- dodaje.

Polska to atrakcyjny kierunek emigracyjny dla obywateli Ukrainy z kilku powodów. Z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” wynika, że najczęściej wskazywanym (53 proc.) jest bliskość geograficzna. Na drugim miejscu znajdują się zarobki (44 proc.), a na trzecim niska bariera językowa (34 proc.). Te wszystkie zalety powodują, że 3 na 4 pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski częściej niż jeden raz (34 proc. odwiedziło Polskę 2-3 razy w ciągu pięciu lat, a 18 proc. 4-5 razy).

Dodatkowo 62 proc. deklaruje, że wróci do Polski w najbliższym czasie. Należy jednak podkreślić, że kraj nad Wisłą jest postrzegany jako miejsce do pracy, a nie do życia na stałe. Zaledwie 11 proc. wschodnich sąsiadów planuje przenieść się do nas na stałe, a 74 proc. mówi na razie „zdecydowane nie” życiu w Polsce.

- Już zaczyna się zauważać kompetencje pracowników z Ukrainy również na stanowiskach średniego szczebla. Już nie tylko w takich usługach tak jak to było do tej pory, czyli hotelarstwo, restauracje ale też centra usług wspólnych, call centra. Według mnie jest to pierwszy moment w którym polski rynek pracy otwiera się na pracowników bardziej wykwalifikowanych. Już niedługo będziemy zatrudniać i w finansach i bankowości i wszystkich innych gałęziach usług- tłumaczy ekspert.

Pracownicy z Ukrainy są obecnie zatrudnieni w co dziesiątej polskiej firmie (11 proc.). Oczywiście im większe przedsiębiorstwo, tym większy udział pracowników z Ukrainy – zatrudnia ich 39 proc. dużych firm, w porównaniu do 21 proc. średnich i zaledwie 6 proc. małych.

- Wybory w Rosji utwierdzają linię agresji rosyjskiej wobec Ukrainy. A co za tym idzie? Pogłębiają niestabilność na terytorium Ukrainy. To oznacza jeszcze więcej chętnych do przyjazdu do Polski dla spokoju. Pracownicy z Ukrainy nie przyjeżdżają tylko dla pieniędzy, czy tylko dla możliwości zarobkowych, ale po to i dlatego, że w Polsce panuje miłą atmosfera, poczucie bezpieczeństwa i spokój- podsumowuje Inglot.

Najwięcej Ukraińców znajdziemy w produkcji (18 proc.) oraz usługach (15 proc.). W przyszłości, poszukiwanie kadry ze Wschodu deklaruje co siódma firma (14 proc.). Najwięcej Ukraińców będą poszukiwały duże firmy (29 proc.) i to właśnie one będą starały się o dłuższe pozwolenia na pracę dla kadry ze Wschodu.

Przeczytaj koniecznie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy z Ukrainy to często osoby dobrze wykształcone. Wśród nich znajdziemy fizyka atomowego czy śpiewaka operowego - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia