Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antoni Macierewicz w Fabryce Broni w Radomiu. Będzie fundacja wspierająca robotników z "Łucznika"

tnt
– Dziękuję za waszą niezłomną postawę, za wierność wolnej Polsce - mówił Antoni Macierewicz wręczając wyróżnienia represjonowanym robotnikom.
– Dziękuję za waszą niezłomną postawę, za wierność wolnej Polsce - mówił Antoni Macierewicz wręczając wyróżnienia represjonowanym robotnikom. PGZ
W rocznicę wydarzeń radomskich 25 czerwca Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, złożył wizytę w Fabryce Broni w Radomiu. Osoby represjonowane za udział w proteście robotniczym dostały specjalne wyróżnienia, a zarząd PGZ złożył deklarację o założeniu fundacji, której powołaniem będzie wspieranie finansowe pracowników dawnych Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu, którzy byli represjonowani przez władzę komunistyczną.

W Fabryce Broni „Łucznik” – Radom, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele Zarządu PGZ uhonorowali specjalnymi wyróżnieniami osoby represjonowane za udział w proteście robotniczym, który miał miejsce w czerwcu 1976 roku w Radomiu.

Podczas ceremonii wręczenia wyróżnień obecni byli także Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści oraz przedstawiciele "Pegaza": Arkadiusz Siwko, prezes zarządu, oraz członkowie zarządu Maciej Lew-Mirski i Radosław Obolewski. W uhonorowani bohaterów radomskich wydarzeń uczestniczył również Edward Migal, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. przyznał specjalne wyróżnienia następującym osobom, które uczestniczyły w wydarzeniach radomskich, a następnie były za to represjonowane: Stanisławowi Kowalskiemu, Kazimierzowi Staszewskiemu, Krzysztofowi Wojewódce, Stanisławowi Górce, Mariannie Madej, Stanisławowi Hernikowi, Ryszardowi Szałapskiemu oraz Danucie Nowak.

Wyróżnienia wręczył Antoni Macierewicz.

– Dziękuję za waszą niezłomną postawę, za wierność wolnej Polsce. Za to, że w historycznej chwili, w czerwcu 1976 roku, mieliście odwagę przeciwstawić się komunistycznej władzy. Cierpienie, które spotkało was za ten heroiczny akt, nie poszło na marne. Dziś chylę przed wami czoła, dziękuję wam i kieruję w waszą stronę wyrazy szacunku i uznania – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Arkadiusz Siwko zapowiedział, że Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej uruchomi fundację, której powołaniem będzie wspieranie finansowe pracowników dawnych Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu, którzy byli represjonowani przez władzę komunistyczną za udział w wydarzeniach radomskich z 1976 r. oraz za działalność opozycyjną. Prezes Zarządu PGZ S.A. podkreślił, że w przyszłości fundacja obejmie wsparciem także inne osoby.

– Fundacja będzie wspierała ludzi, którzy wyróżniali się postawą patriotyczną. PGZ S.A. chce w ten sposób uhonorować osoby, które bezinteresownie walczyły o wolność Polski, za co spotkały je ciężkie represje – powiedział Arkadiusz Siwko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie