Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwacja pokryć dachowych

.
Dach prawidłowo wykonany powinien prezentować się estetycznie i okazale. Pokrycie odznaczające się mocnymi kolorami, połyskiem lub matem oraz równymi rzędami dachówek to oczekiwany efekt wszystkich klientów. Jednak trwałość pokrycia może ulec niszczeniu, kolory powoli zaczynają blaknąć, a także pojawiające się zanieczyszczenia mogą poczynić sporo szkód.

Dach powinien być regularnie doglądany, czyszczony i regenerowany. Ważne są kwestie konstrukcyjne oraz zabezpieczenia przed wilgocią. Negatywny wpływ na pokrycie dachowe ma wilgoć, opady, promieniowanie UV i inne czynniki. Dachówka może tracić kolor, zacząć się kruszyć lub odkształcać należy, więc kontrolować jej stan i w szybkim czasie reagować na pojawiające się zmiany.
Dachy często mogą być porośnięte przez mech zwłaszcza, gdy budynki są zlokalizowane w pobliżu lasów i parków. Wówczas najlepiej jest wykonywać przegląd dachu po sezonie zimowym i letnim. W odpowiednim czasie usunięte zanieczyszczenia oraz wykonanie zabezpieczeń przed wilgocią pozwoli na utrzymanie dachu w dobrym stanie w każdej porze roku. Czyszczenie dachu stanowi, zatem obowiązek, który należy wykonywać w celu zwiększenia trwałości pokrycia dachowego.

Dachówki cementowe - czyszczenie
Dachówki cementowe należy czyścić regularnie, w przypadku dachówek zwykłych zanieczyszczenia osadzają się dość szybko. Gdy mamy do czynienia z dachówkami pokrytymi specjalnymi powłokami ochronnymi, wówczas oczyszczają się one same.
Powłoka umożliwia spływanie zanieczyszczeń, osadu i brudu wraz z deszczem. Jednak nie zawsze pokrycie z dachówki cementowej wygląda jak nowe. Często w zacienionych miejsca w pobliżu kompleksów leśnych na dachówce może pojawić się zielony nalot, który należy jak najszybciej usunąć.

Czyszczenie dachu pokrytego dachówką cementową zależy od tego jakie zanieczyszczenia na niego wpływają. W przypadku kwaśnych dreszczów, mamy do czynienia z związkami chemicznymi, które mogą wchodzić w reakcję z materiałem budowlanym zastosowanym do produkcji pokrycia. Najlepszym sposobem na regeneracje dachu, na który oddziałują kwaśne deszcze jest użycie preparatu zmiękczającego, który pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń.

Dachówka cementowa porośnięta mchem, glonami lub grzybami powinna być czyszczona za pomocą użycia preparatów biobójczych. Czyszczenia tego typu wykonuje wiele firm, najlepiej te zadanie powierzyć profesjonalistom, ponieważ podczas źle wykonywanego czyszczenia może dojść do uszkodzeń pokrycia dachowego. Czyszczenie mchu powinno odbywać się w następujący sposób: nałożenie preparatu na cały dach, zostawienie go na jakiś czas, dokładne zmycie ciepłą wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Zbyt mocne ciśnienie może powodować uszkodzenia w pokryciu dachowym.

Dachówki ceramiczne - czyszczenie

Czyszczenie dachówek ceramicznych jest bardzo podobne do czyszczenia dachówek cementowych. Należy jednak wykonywać je z większą ostrożnością, ponieważ dachówka ceramiczna jest delikatniejsza. Ceramiczne pokrycia są bardziej kruche i mocniej narażone na negatywne czynniki. Dachówki ceramiczne są narażone na porastanie mchem, glonami i grzybami.

Dachówki ceramiczne mają porowatą strukturę, która bardziej przyciąga zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia osadzają się w porach i wnikają do środka materiału. Dotyczy to dachówek niepokrytych warstwami ochronnymi, czyli dachówek naturalnych. Pokrycie powłoką zabezpieczającą dachówki ceramicznej sprawia, że jest ona bardziej trwała i odporniejsza na niszczenie.

Dachówki ceramiczne glazurowane i angobowane są narażone na porastanie przez mchy, glony i grzyby. Najlepiej od razu po montażu dachówki zaimpregnować całe pokrycie dachowe. Impregnacja za pomocą specjalnych preparatów pozwoli ochronić dachówkę przed wilgocią, pleśnią oraz porastaniem.

Czyszczenie dachu porośniętego mchem lub innymi organizmami podobnie jak w przypadku dachówki cementowej powinno być wykonywane przez profesjonalistów ze specjalistycznym sprzętem. Odpowiednie preparaty oraz działanie wody pod wysokim ciśnieniem pozwoli na usunięte zamieszczeń. Dodatkowo zaimpregnuje całe pokrycie i utrudni ponowne wrastanie mchu i grzybów.

Blachodachówka - czyszczenie

Dachy wykonywane z blachy również są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Oddziałują na niego także czynniki zewnętrzne, mechaniczne i inne. Duży wpływ mają zanieczyszczenia krążące w powietrzu z miejscach gdzie mocno rozwinięty jest przemysł. Większość z nich jest usuwana z deszczem, zaś niektóre wnikają w pokrycie. Mocna zanieczyszczona blachodachówka może zacząć ulegać korozji. Na blachę bardzo negatywnie wpływają związki siarki, azotu, chloru oraz sadza. Osadzanie się tych związków oraz sadzy na dachu wraz z połączeniem wilgoci i promieniowania UV może doprowadzić do pękania pokrycia dachowego.

Ważne, aby blachodachówkę czyścić regularnie. Najlepiej za pomocą ciepłej wody pod ciśnieniem oraz miękkiej szczotki. Nie poleca się używania mocnych środków chemicznych. Agresywne preparaty czyszczące mogą wywołać niechcianą reakcję organiczną z powłoką blachodachówki.

Traffic – Dachy Białystok
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok

tel.: 85 678 54 80
fax: 85 676 13 44

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie