Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska marka ciągników rolniczych podbija świat

.
Firma Ursus w głównej mierze zajmuje się produkcją ciągników. Najbardziej popularnym model jest ciągnik C-360. Inaczej nazywany był 60-tką, jego produkcja nastąpiła w latach 70. Powstał w wyniku modyfikacji wcześniejszej wersji ciągnika C-355. Do najważniejszej zalety ciągnika C-360 zalicza się wysokoprężny czterocylindrowy silnik o mocy 52 KM. Ciągnik jest przeznaczony do łatwych i prostych prac polowych. Powstał w dwóch wersjach: bez kabiny i z kabiną wyposażona w siedzenie Grammera. Dane techniczne ciągnika Ursus C-360

Wymiary ciągnika są następujące: długość 3570 mm, szerokość 1800 mm oraz wysokość WOM 655 mm. Do istotnych danych należą również wysokość zaczepu wahliwego 352 mm, wysokość zaczepu do przyczep jednoosiowych 420 mmm, wysokość przedniego haka 640 mm i maksymalna wysokość ciągnika z kabina 2230 mm. Waga ciągnika z maksymalnym ciężarem wynosi około 3000 kg, zaś bez obciążników 2170 kg.

Ogumienie przednie kształtuje się w granicach od 6 do 16, zaś tylne 13-28. Dodatkowe dane techniczne to: rozstaw osi 2125 mm, rozstaw kół przednich- 1350, 1650 mm, rozstaw kół tylnych 1350, 1425, 1500, 1575, 1650, 1800 mm oraz maksymalny ciężar cieczy w oponach tylnych 2X300 kg.

Najważniejszym elementem ciągnika jest jego mocny i wydajny silnik S4003. Silnik S4003 jest 4-cylindrowy i 4-suwowy, rzędowy, wysokoprężny oraz chłodzony cieczą. Posiada bezpośredni system wtrysku, górny układ zaworów oraz następującą kolejność pracy cylindrów 1-3-4-2. Dodatkowo został wzbogacony w system smarowania pod ciśnieniem z rozbryzgiem, dwukomorowy filtr paliwa oraz pełno przepływowy filtr oleju.

Pojemność silnika wynosi około 3120 cm3, moc znamionowa 52 KM. Silnik uzyskuje prędkość obrotową według mocy 2200 obrotów na minutę. Jednostkowe zużycie paliwa wynosi około 190 gr/KWh. Maksymalny moment obrotowy silnika S4003 to 137,43 Nm, zaś prędkość obrotowa według maksymalnego momentu obrotowego to 1500-1600 obr/min. Ciężar suchego silnika S4003 wynosi 370 kg.

Ursus C-360 odznacza się 5 biegową przekładnią mechaniczną z przekładnią redukcyjną pozwalająca na uzyskanie 10 przełożeń do przodu i 2 do tyłu. Skrzynia biegów posiada reduktor dwustopniowy niezależny i włączany przy użyciu dźwigni ręcznej. W Ursusie umieszczone zostały trzy rodzaje sprzęgła: suche, tarczowe i dwustopniowe. Wał obrotu mocy niezależnej wynosi 540/608 i posiada ręczne sterowanie sprzęgła.

Ciągnik C-360 został wyposażony w dźwigniowy trzypunktowy układ zawieszenia II kategorii. Pozwala na maksymalną siłę uciągu około 2600 kg. Dodatkowo ma wbudowaną pompę hamulcową jednosekcyjną, tłoczkową. Układ kierowniczy zastosowany w ciągniku jest jednokrążkowy, trapezowy. Zbiornik paliwa pozwala na pomieszczenie około 70 litów benzyny, zaś układ chłodzenia 11 litrów.

Dodatkowo ciągnik odznacza się wyjątkowo zaprojektowaną kabiną wraz z siedzeniem Grammera, przednimi i tylnymi błotkami oraz ciekawą maską silnika. Ciągnik można zakupić z podstawowym wyposażeniem lub dodać do niego niektóre dodatki. Do opcjonalnych akcesoriów zaliczamy: kabinę wraz z elektryczną instalacją, różne wymiary ogumienia, obciążniki do kół, zaczep do przyczep jednoosiowych i dolne przewody wydechowe.

Początki Ursusa c-360
Ciągnik Ursus C-360 powstał w Zakładach Mechanicznych w Warszawie. Jego produkcja odbyła się na podstawie modyfikacji ciągnika C-355. Ciągnik C-360 został uznany za średni ciągnik rolniczy. Pierwsza sprzedaż ciągnika była dostępna w dwóch wersjach, z kabiną lub bez. Ciągnik Ursus C-360 został użyty przez Fabrykę Urządzeń Technicznych w Łochowie-Ostrówku do produkcji koparko-ładowarki Ostrówek KTO 161 i KTO 162.

Oprócz produkcji gotowego urządzenia C-360 rozpoczęto wytwarzanie części zamiennych. Do głównych oryginalnych części ciągnika Ursus C-360 można zaliczyć: silniki i jego osprzęty, instalacje paliwa, elektryczne i hydrauliczne, mosty, kabiny, blachy, sprzęgła, skrzynie biegów, sprężarki, osie, mechanizm kierownicy, hamulce.
Do najważniejszych zalet ciągnika Ursus C-360 należą prosta budowa, duża wytrzymałość oraz dobry dostęp do części. Ceniono ciągnik również za dobry uciąg, małą awaryjność oraz małe spalanie paliwa. Główną wadą maszyny był duży hałas w kabinie oraz słaby komfort siedzenia. Skarżono się także na wolny podnośnik i mocno wyjącą skrzynie biegów.

Części do ciągnika Ursus C-360
Silnik umieszczony w ciągniku C-360 to S4003 składa się z wielu mniejszych części: dźwigni, cylindrów, gniazd, kołków, panewek, bloków, tulejek oraz uszczelek. Osprzęt silnika powstał w skutek złożenia kilku elementów- chłodnicy, filtra, łącznika i innych. Instalacje paliwa składają się z pomp wtryskowych, rozpylaczy i przewodów. Sprężarka w Ursusie C-360 powstała w gniazd, kolanek oraz panewek. W skład skrzyni biegów składają się liczne elementy typu: koła, dźwignie, pierścienie, przewody, tulejki oraz wałki. Sprzęgło maszyny powstało w wyniku połączenia kamieni, sprężyn, tarcz, dźwigni oraz nakrętek. Sprawne hamulce były efektem połączenia bębnów, cylindrów, dźwigni, przewodów oraz sprężyn. W skład układu kierowniczego wchodziły: błotniki, kołki, dźwignie, pomosty, przeguby. Instalacja elektryczna oraz hydrauliczna wymagała użycia alternatorów, czujników, kół, korków i przełączników. Kabiny wykonywane były z odpornej blachy, błotników, mechanizmów wycieraczki, nakładek, pokrowców, siatek, zamków oraz wsporników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie