Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosztowniak - Witkowski w II turze? Wyniki sondażu przedwyborczego "Echa Dnia" w Radomiu

Janusz PETZ [email protected]
Prezentujemy drugi sondaż przed wyborami na prezydenta Radomia. Kolejny sondaż "Echa Dnia" - obejmujący Radom oraz miasta - stolice powiatów - będzie już 14 listopada.

Sondaż przedwyborczy prowadziliśmy w kilku miejscach w mieście. W sumie uwzględniliśmy głosy wyborców, którzy zdecydowani są uczestniczyć w wyborach i wiedzą na kogo zagłosować. To ważna informacja dla sztabów wyborczych. Wiele osób chce iść na wybory, ale nie ma jeszcze swojego kandydata.

Do zagospodarowania jest znaczna część elektoratu, bo ponad 30 procent osób przepytywanych przez nas na ulicy mówiło: "na pewno wezmę udział w wyborach, ale nie wiem na kogo zagłosuję", albo "wybiorę spośród trzech kandydatów, ale na pewno nie kandydata X".

Zobacz SERWIS SPECJALNY ECHODNIA.EU WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

Podczas prowadzenia sondaży wyborczych coraz częściej spotykamy ludzi oczekujących zmiany władzy w radomskim magistracie.

- Nie to żeby Andrzej Kosztowniak był złym prezydentem. Nic do niego nie mam. Ale 8 lat rządzenia chyba wystarczy? Może potrzeba kogoś nowego? - powiedziała kobieta w wieku około 30 lat.

- Za dwie, trzy kadencje Andrzej Kosztowniak będzie wyglądał jak Leonid Breżniew, I sekretarz Związku Sowieckiego. Co za dużo, to niezdrowo - to głos 40-letniego mężczyzny.

Sporo ankietowanych osób zwracało uwagę, że świeży powiew w Urzędzie Miejskim jest konieczny. Pragmatyczne względy, podyktowane chęcią kontroli poczynań władzy, są obecne też w postulatach wyborczych partii opozycyjnych wobec PiS.

Zmiana wicelidera

W porównaniu z naszym poprzednim sondażem zmieniła się kandydat na pozycji wicelidera. Przed miesiącem na drugim miejscu znalazł się Robert Dębicki, kandydat bezpartyjny jak sam o sobie mówi, ale firmowany przez Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina Mikke.

W obecnym sondażu na drugim miejscu znalazł się poseł Radosław Witkowski. Trudno wyrokować, czy jest to efekt coraz bardziej intensywnej kampanii wyborczej parti rządzącej w kraju i posiadającej znacznie lepsze możliwości finansowe niż opierający się na "pospolitym ruszeniu" Kongres Nowej Prawicy. Taktyka promocyjna Platformy Obywatelskiej jest widoczna na każdym kroku w mieście. Postaci na bilboardach, ale także na setkach plakatów, ktorymi oblepiono autobusy zdają się mówić: "Wybierzcie nas, a z pomocą premier Ewy Kopacz zrobimy bardzo dużo".

Zachwycony z powodu sondażowego wyniku nie powinien być sam prezydent Andrzej Kosztowniak. Jeszcze niedawno nie brakowało w Radomiu ludzi przekonanych, że wygra on już w pierwszej turze wyborów. Nasze sondaże pokazują, że nie może być z tym trudno.

Tło dla liderów

W porównaniu z sondażem w poprzednim miesiącu wzrosły notowania Marzeny Wróbel popieranej przez Radomian Razem, spadł natomiast odsetek chętnych chcących głosować na Wojciecha Benerata. Ten ostatni miał nieudany ubiegły tydzień. Obwieścił, że Port Lotniczy Radom nie będzie miał wojskowego pozwolenia na starty i lądowania cywilnych samolotów. Wojsko od razu zdementowało tą informację. Okazało się, że Lech Majewski, dowódca Rodzajów Sił Zbrojnych negatywnie zaopiniował jedynie wewnętrzny dokument, dotyczący udostepnienia wojskowych pomieszczeń dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W porównaniu z poprzednim sondażem niewiele zmieniło się w kwestii poparcia dla wiceprezydenta Radomia Krzysztofa Ferensztajna, który wydaje się prowadzi zbyt mało wyrazistą kampanię wyborczą. Trudno wygrać wybory z urzędującym prezydentem, gdy zgłasa się niewiele nowych pomysłów, albo nie stara przekonać wyborców, że można zrobić coś lepiej, szybciej sprawnie j niż robi to konkurent.

Z niewielkim poparciem

Niewielkie poparcie w naszym sondażu przypadło Krystynie Suszyńskiej ze stowarzyszenia Wolny Radom oraz Pawłowi Stępniowi, którego formacja stworzona na potrzeby listopadowych wyborów sprawia wrażenie ludzi niekoniecznie wierzących w powodzenie. Postulat likwidacji podatku deszczowego i kwestiarezygnacji ze strefy płatnego parkowania w mieście to najwyraźniej za mało, aby wygrać wybory w ponad 200-tysięcznym mieście.

Radykalne postulaty

Na tle konkurencji bardzo mocne, radykalne postulaty zgłasza Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina - Mikke. To jest nie tylko postulat likwidacji straży miejskiej, znaczna redukcja etatów urzędniczych w Urzędzie Miejskim, zniesienie stref płatnego parkowania, ale też zmniejszenie obciążeń lokalnych dla przedsiębiorców, ale też, co już może się mniej podobać wielu wyborcom, ograniczenie wydatków budżetowych i obrona przed dalszym zadłużaniem się miasta. Port lotniczy - zdaniem działaczy KNP - powinien być jak najszybciej sprywatyzowany, a spółki miejskie najchętniej też, do kompletu. Kongres widziałby też chętniej prywatnych sponsorów w kulturze i sporcie niż dokładanie do tych dziedzin z kieszeni podatników.

Czy Robert Dębicki rzeczywiście ma szansę rywalizować z Andrzejem Kosztowniakiem o prezydenturę? Wiele będzie zależało od mobilizacji młodego elektoratu, bo to właśnie młodzi wyborcy znajdują receptę na swoją sytuację społeczną w programie Janusza Korwina Mikke. Dla przypomnienia, w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego Kongres Nowej Prawicy zdobył w Radomiu 7,76 procent głosów i zajął trzecie miejsce wśród wszystkich partii politycznych (po Prawie i Sprawiedliwości - 43,41 procent głosów oraz Platformie Obywatelskiej - 28,48 procent głosów).

Ospała kampania wyborcza

Oprócz coraz częściej organizowanych konferencji prasowych, w których kandydaci mają coś mniej lub więcej sensownego do powiedzenia, w kampanii wyborczej niewiele się dzieje. Na bilboardy i plakaty wyborcze staż najbogatsze ugrupowania polityczne.

Wszyscy, oprócz rzecz jasna Prawa i Sprawiedliwości, najlepszą pożywkę do krytykowania mają w cywilnym radomskim porcie lotniczym. Przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości przypominają bezustannie, że w przedsięwzięcie włożono już dziesiątki milionów złotych. Pomysłów na rozwiąnie kwestii skarbonki pochłaniającej miliony złotych z kieszeni podatników jest jednak niewiele.

Poseł Radosław Witkowski zapewnia jedynie, że jak zostanie prezydentem poprosi zarząd portu o przedstawienie dokładnych sprawozdań z prowadzonych rozmów dotyczących poszukiwania inwetora i przewoźników. Potem będzie chciał dopiero podjąć jakiekolwiek decyzje. Nikt już jednak nie wierzy, że lotnisko może być kiedykolwiek rentowne. Radomski samorząd Gospodarczy od dawna postuluje przekształcenie go w port cargo. Ten pomysł stał się bliski innym kandydatom na prezydenta Radomia.

Prezydent mówi niewiele

Sam kandydat Andrzej Kosztowniak porozumiewa się z wyborcami raczej jednostronnie. Całe miasto zostało zasypane kolorowymi folderami na dobrym papierze o osiągnięciach radomskiej władzy. Nawet jeśli w ramach kampanii wyborczej spotyka się z dziennikarzami, co nie zdarza się czesto, to jego wystąpienia bardziej przypominają wygłaszanie orędzia do mieszkańców niż spotkanie z ludźmi, którzy chcąc dowiedzieć się czegoś więcej od urzędującego prezydenta miasta.

W obronie swoich środowisk

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Bernat krytykuje obecną władzę w mieście za fatalne zarządzanie oświatą. W obronie zwalnianych nauczycieli wystąpiła też posłanka Marzena Wróbel, reprezentująca w wyborach Radomian Razem. Uważa, że mimo niżu demograficznego nie są potrzebne redukcje etatów w szkołach, można zmniejszać na przykład liczebność klas. Posłanka zgłosiła jeden postulat, który może ująć wielu wyborców. Uważa, że należy zredukować niebotyczne pensje prezesów spółek miejskich do rozsądnych rozmiarów, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na utrzymanie wielu etatów nauczycielskich.

Marzena Wróbel to doświadczony polityk i samorządowiec, wysoko ceniony nawet wśród przeciwników politycznych za fachowość i wiedzę. Nie dla wszystkich jednak zapewne są zrozumiałe zmiany barw politycznych posłanki Wróbel, która rozstała się najpierw z Prawem i Sprawiedliwością, a potem Solidarną Polską.

Twój Ruch bez ruchu

Na przedostatnim miejscu w naszym sondażu znalazła się Krystyna Suszyńska, szefowa radomskich struktur Partii Demokratycznej - demokraci.pl, która bezskutecznie startowała w eurowyborach z listy Europa Plus - Twój Ruch, a w wyborach wystartuje z listy Stowarzyszenia Wolny Radom. Ogłoszenie jej kandydatury odbywało się w atmosferze gremialnej rezygnacji zarządu radomskich struktur Twojego Ruchu, poprzedzonej wycofaniem ogłoszonego już oficjalnie kandydata na prezydenta miasta. Kto wygra rywalizację? Kolejny sondaż "Echa Dnia" już 14 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie