Port Lotniczy Radom - kiedy pierwsze loty rejsowe?

Port Lotniczy Radom - kiedy pierwsze loty rejsowe?

Izabela KOZAKIEWICZ kozakiewicz@echodnia.eu

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Z zewnątrz terminal radomskiego lotniska jest już gotowy. Teraz trwają prace wewnątrz budynku.

Z zewnątrz terminal radomskiego lotniska jest już gotowy. Teraz trwają prace wewnątrz budynku. ©Tadeusz Klocek

Jak już informowaliśmy, radomskie biuro podróży Alfa Star będzie wysyłało swoich turystów do Egiptu z lotniska na Sadkowie. Pierwsze loty w czerwcu 2014. Kiedy regularne połączenia lotnicze?
Z zewnątrz terminal radomskiego lotniska jest już gotowy. Teraz trwają prace wewnątrz budynku.

Z zewnątrz terminal radomskiego lotniska jest już gotowy. Teraz trwają prace wewnątrz budynku. ©Tadeusz Klocek

Terminal wciąż nie jest gotowy


Na Sadkowie trwają prace przy lotniskowym terminalu. Z zewnątrz budynek jest gotowy. Teraz ekipy działają w jego wnętrzu. Układane są między innymi instalacje, wśród nich wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, czy informatycznej. - Terminal powinien być gotowy do końca tego roku - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. Wedle pierwotnych założeń miał być gotowy w maju. Ale pojawiły się opóźnienia. Terminal spółka kupiła w Łodzi od tamtejszego portu. Kosztował wraz z wyposażeniem 2 miliony złotych. 4,5 miliona złotych trzeba będzie zaś zapłacić firmie, który rozebrała terminal w Łodzi, przewiozła do Radomia i odbudowuje go na Sadkowie.Port Lotniczy Radom i Alfa Star podpisały umowę na realizacje lotów czarterowych z Sadkowa. Biuro podróży już sprzedaje wycieczki do Hurgady z wylotem z Radomia.

AIRBUSY NA SADKOWIE

Po turystów będą przylatywały Airbusy A320 należące do egipskich linii lotniczych Nesma Airlines. Wylot pierwszego samolotu do Egiptu jest planowany na 19 czerwca. Kolejne będą się odbywały w każdy czwartek, aż do końca października.

- Zarząd Alfa Star nie wyklucza przedłużenia operacji także na sezon zimowy. Obydwie strony będą dążyć do tego, żeby był to kierunek całoroczny - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy spółki Port Lotniczy Radom.

Jak mówi Kajetan Orzeł prowadzone są rozmowy z innymi biurami na organizacje lotów czarterowych. Ale zaawansowane są też negocjacje z przewoźnikami na temat lotów rejsowych, które mogłyby odbywać się z Sadkowa.

- Nie mogę zdradzać szczegółów tych rozmów - mówi Kajetan Orzeł. - Nie odpowiem też na pytanie, kiedy takie loty mogłyby się zacząć. Nie do końca to zależy od nas. Czekamy na uruchomienie urządzeń nawigacyjnych, ich budowa jest po
stronie Polskiej Agencji Żeglugi.

BĘDZIEMY CZEKAĆ

Aby z Sadkowa odbywały się regularne loty potrzebne jest uruchomienie radiolatarni DVOR/DME. Buduję ją właśnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Wybrano już wykonawcę prac, który na ich przeprowadzenie ma 10 miesięcy.

- Potem będą jeszcze testy urządzeń, wpisanie do rejestru. Po zakończeniu tej procedury lotnisko będzie gotowe do obsługi regularnych lotów cywilnych - wyjaśnia Kajetan Orzeł.

To może stać się na przełomie wiosny i lata przyszłego roku. Spółka zapewnia, że wcześniej "możliwa stanie się obsługa operacji lotnictwa ogólnego GA, czyli wszystkich z wyjątkiem regularnych połączeń".

Spółka Port Lotniczy Radom czeka też na certyfikat i zgodę na prowadzenie działalności lotniskowej od Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz wpis do rejestru lotnisk cywilnych. Teraz trwa kontrola prowadzona przez Urząd w radomskiej spółce.

- Procedury certyfikacyjne są czasochłonne. To wszystko się toczy. Spodziewamy się, że na koniec tego roku dostaniemy certyfikat oraz wpis do rejestru - przekonuje Kajetan Orzeł.

Komentarze (27)

Wszystkie komentarze (27) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy:

Wideo