Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćma bukszpanowa – wiosną wyruszyła na żer. Zobacz, jak chronią się przed nią w Hiszpanii. Mąka i proszek do pieczenia uratują twoje krzewy

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bukszpan to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Niestety, ale w prawidłowym rozwoju może jej przeszkodzić ćma bukszpanowa. Gąsienice tego owada żerują na liściach bukszpanu, prowadząc do ich zniszczenia, a w wielu przypadkach nawet do ogołocenia całego krzewu. Wiosną ten szkodnik jest nad wyraz aktywny, więc najwyższa pora rozprawić się z tym groźnym przeciwnikiem. Zobacz, jaki sposób na ćmę bukszpanową mają ogrodnicy z gorącej Hiszpanii.

Spis treści

Ćma bukszpanowa – jak wygląda ten szkodnik?

Ćma bukszpanowa to dość ciekawy przypadek szkodnika, bo rozsmakowała się tylko w bukszpanie. Przybyła do nas z dalekiej Azji i natychmiast stała się zmorą ogrodników. I tak mamy „szczęście”, bo w Polsce zagościła nieco później niż w innych europejskich krajach. Pierwsze problemy związane ćmą bukszpanową ogrodnicy zauważyli mniej więcej w 2012 lub 2015 r. Nie musiała się specjalnie fatygować, żeby nas odwiedzić. Prawdopodobnie sami zaprosiliśmy tego szkodnika wraz z roślinami przywożonymi z zagranicy.

krzew zarażony szkodnikami gąsienice ćmy bukszpanowej
Regularne przycinanie bukszpanów i utrzymanie ogrodu w czystości może ograniczyć miejsca, w których owady mogą się ukrywać i rozmnażać. Pixabay/didgeman

Jesteś ciekawy, jak wygląda ćma bukszpanowa i dlaczego walka z nią jest trudna? Dowiesz się tego z artykułu Katarzyny Józefowicz: Ćma bukszpanowa atakuje krzewy. Uważaj na jej mniej typową formę. Jak zwalczać tego szkodnika i czy niszczy tylko bukszpany?

Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej nie są groźne dla twojej rośliny. To gąsienice powodują prawdziwe spustoszenie. Przez to, że nie mają bezpośredniego wroga, np. w postaci ptaka, który chętnie by je spożył, mogą sobie do woli żerować na roślinie. Gdy tylko zauważysz te szkodniki, musisz szybko zareagować. Najważniejsze jest usunięcie kokonów owiniętych przędzą, znajdujących się wewnątrz krzewu.

Ćma bukszpanowa jest aktywna zwłaszcza nocą, dlatego wszelkie zabiegi najlepiej wykonywać późnym wieczorem. Możesz wypróbować zaskakująco prostą metodę, którą polecają ogrodnicy. Jedną z nich jest obfite posypanie bukszpanu mąką pszenną. Zdaniem wielu osób, które przetestowały ten sposób, zniszczona przez ćmę roślina odżywa i ponownie zazielenia się. Ponadto, mąka zapobiega nawrotowi szkodników. To jedne z przykładowych opinii:

Witam pęknie. Ja również osypałam mąką i bukszpany zaczynają się zielenić.

Ja też słyszałam o tym sposobie z mąką... słyszałam, że jest to skuteczny sposób. Moje bukszpany też padły... mąż wszystko ściął i teraz odbijają młode listki.

Witam ,ja dodaję do mąki łyżeczkę sody oczyszczonej sprawdza się idealnie

Co na ćmę bukszpanową? Sprawdź pomysł ogrodników z Hiszpanii

Mieszkańcy gorącego południa także walczą z ćmą bukszpanową. Jednym z ich sposobów jest posypanie krzewów proszkiem do pieczenia. Aby produkt ten zadziałał na gąsienice jak trucizna, musisz go użyć w dużej ilości. Możesz też zrobić z niego oprysk. 1 opakowanie proszku (30 g) wymieszaj z 1 l wody. Płyn przelej do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj całą roślinę, dosięgając także w głąb bukszpanu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćma bukszpanowa – wiosną wyruszyła na żer. Zobacz, jak chronią się przed nią w Hiszpanii. Mąka i proszek do pieczenia uratują twoje krzewy - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie