Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnolas. Po trzech miesiącach remontu unowocześnione muzeum czeka na widzów

Barbara Koś
Muzeum w Czarnolesie stale także powiększa swe zbiory. Maria Jaskot, kierownik muzeum, pokazuje starą porcelanę, którą muzeum otrzymało jako dar.
Muzeum w Czarnolesie stale także powiększa swe zbiory. Maria Jaskot, kierownik muzeum, pokazuje starą porcelanę, którą muzeum otrzymało jako dar. Barbara Koś
Jest nowa odsłona wystawy „Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki” w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

W środę, z udziałem Adama Zielezińskiego, dyrektora Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, którego „Czarnolas” jest oddziałem i Marii Jaskot, kierownika czarnoleskiej placówki, uroczyście otworzono zmodernizowana ekspozycję.

Jak podkreślił dyrektor Zielezinski, modernizacja wystawy poświęconej Janowi Kochanowskiemu stała się możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. Teraz na zwiedzających czeka nowoczesna audiowizualna i interaktywna forma prezentacji życia i twórczości poety. Muzeum zostało wyposażone w zestawy audiowizualne i audio a także w stoły interaktywne. Udźwiękowione w ten sposób sale wprowadzą widza w klimat życia rodzinnego Kochanowskich.

Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w poszczególnych etapach życia twórcy, a na zainstalowanych ekranach interaktywnych zobaczyć i zapoznać się z miejscami, które odwiedził i w których studiował Jan Kochanowski.

Ekspozycja zwraca uwagę na piękno poetyckie utworów Kochanowskiego. Na przykład oglądaniu wydań „Odprawy posłów greckich” towarzyszyć będzie dźwiękowy przekaz chóru z fragmentem tragedii oraz unikatowy przykład heksametru polskiego. Za pomocą projekcji widz zobaczy i usłyszy przejmujący monolog Kasandry.

Część wystawy pokazuje otoczenie, wśród którego żył poeta Ten fragment ekspozycji wyposażony został w pulpit dotykowy z wbudowanymi elementami edukacyjnymi: grami, quizami i zagadkami. W kaplicy przeznaczonej na „Psałterz”,oprawę dźwiękową stanowią nieustannie odtwarzane psalmy. Wszystkie zmiany ekspozycji spowodują, że widz będzie aktywnym uczestnikiem gościny”w czarnoleskim dworze.

Za pomocą nowych elementów aranżacyjnych (w tym multimediów) prezentowane będą najnowsze wyniki badań nad twórczością Jana Kochanowskiego, prowadzone w Polsce i za granicą. W świetle najnowszych badań poetę z Czarnolasu można stawiać na równi z Petrarką.

Modernizacja wystawy zbieżna jest z programem Muzeum, zakładającym systematyczną współpracę z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi, pracującymi nad twórczością Jana z Czarnolasu. W Polsce i za granicą. W chwili obecnej Muzeum współpracuje z Wydziałem Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Wydziałem Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wprowadzenie do wystawy technologii interaktywnych i audiowizualnych przystosowuje Muzeum do współczesnych wymagań – w tym do nowego typu odbiorcy.

Wartość inwestycji to 120 tysięcy złotych,w tym ponad 59 tysięcy dał samorząd Mazowsza. Resztę - minister kultury.

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Zobacz też: Odpalenie świątecznych iluminacji w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie